Ako informuje portál SPACE, Rusko vyvíja prostredníctvom startupu špeciálnu technológiu, ktorá ich astronómov a observatóriá „ochráni“ pred svetelným znečistením oblohy, ktoré spôsobujú internetové satelity Starlink. Táto konštelácia prešla globálnym výpadkom.

Berú situáciu do vlastných rúk

Vedci upozorňovali na problematiku svetelného znečistenia a blokovanie oblohy už dlhšiu dobu a aj keď sa SpaceX snažil riešenie implementovať, žiadne z nich tento problém úplne nezažehnalo. Množstvo ich satelitov Starlink má navyše narásť ešte o tisícky a Rusko tentoraz berie situáciu do vlastných rúk.

Ruským startupom Stealth Transit vyvíjaná technológia má detegovať blížiace sa satelity a vyfiltrovať ich rušiaci vplyv, pričom funguje pre amatérske aj profesionálne teleskopy s malým až stredným zorným poľom, ktoré nepokrývajú viac, než jeden štvorcový stupeň oblohy.

Satelity Starlink spoločnosti SpaceX, ktoré vytvárajú na oblohe rady pohybujúcich sa svetiel a ľudia môžu ľahko dospeť k záveru, že ide o neznáme objekty mimozemského pôvodu. Screenshot/ CTV News / Youtube

Podľa riaditeľa startupu však môžu z technológie ťažiť aj veľké observatóriá so širokým zorným poľom. Stealth Transit totiž dokáže chrániť tie časti zorného poľa, ktoré sú pre pozorovanie najdôležitejšie. Svoj vynález začali nedávno testovať v jednom z najpokročilejších ruských observatórií v Kaukazských horách.

Starlink mal globálny výpadok

Ako informovali používatelia a neskôr aj portál Space Explored, satelitný internet Starlink mal zrejme celosvetový výpadok. Terminály používateľov sa podľa dostupných informácií nedokázali pripojiť k žiadnemu zo stoviek satelitov, ktoré má SpaceX momentálne na orbite a pravidelne ich tam vynáša na rakete Falcon 9.

Pre mnohých tento výpadok trval len niekoľko minút a ich hardvér (anténa v tvare taniera) údajne prešla aktualizáciu a pripojenie bolo obnovené. SpaceX ani Elon Musk sa zatiaľ k tomuto výpadku nevyjadrili a je možné, že problém ešte stále riešia.

SpaceX

Problém sa navyše zjavil len chvíľu po tom, čo sa Musk na Twitteri pochválil dôležitým míľnikom. Zákazníkom odovzdali celosvetovo až 100 000 terminálov, služba je pritom ešte vždy len v testovacej beta verzii.

Na Slovensku už oficiálne operuje

Starlink už je oficiálne aj na Slovensku, spoločnosť ho registrovala na Regulačnom úrade ešte 21. júna tohto roku. Ako začiatok činnosti spoločnosť stanovila 1. august, zatiaľ sa však zdanlivo nič nedeje. Na svojej webovej stránke však Starlink tvrdí, že pokrytie našej oblasti je naplánované na začiatok budúceho roka. Službu sme si zarezervovali a zatiaľ sme žiadne nové informácie neobdržali.

Vlastnú konšteláciu buduje aj spoločnosť OneWeb, chystá ju aj Amazon a dokonca aj samotné Rusko. Do všetkých potečú miliardy a zaplavia obežnú dráhu tisíckami nových satelitov. Astronómovia preto ešte svoj boj nevyhrali a nemajú sa na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú