Poslanci Európskeho parlamentu (EP) po utorňajšom hlasovaní odsúhlasili zavedenie takzvaných COVID pasov, ktoré od 1. júla majú uľahčiť cestovanie v rámci EÚ a prispieť k hospodárskemu oživeniu po koronakríze.

Aktualizované 24. júna:

Zelený certifikát pre Slovákov bude fungovať už o pár dní. Opätovne to dnes potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý informoval, že tzv. „COVID pas“ bude fungovať už od 26. júna.

Podľa jeho slov je systém pre mobilnú aplikáciu dimenzovaný na zvládnutie 1 milióna žiadostí denne. Zdôraznil, aby Slováci systém svojvoľne nepreťažovali a prihlásili len v prípade, ak budú chcieť skutočne cestovať.

Pôvodný článok:

„Zelený“ certifikát má EÚ na dosah

Za nové nariadenie o digitálnom COVID osvedčení Európskej únie pre jej občanov (tzv. COVID pasu) zahlasovalo 546 poslancov, 93 boli proti a 51 sa zdržalo hlasovania. Samostatné nariadenie o osvedčení pre príslušníkov tretích krajín poslanci prijali pomerom hlasov 553 za, 91 proti a 46 sa zdržalo hlasovania.

Osvedčenia, ktoré budú bezplatne vydávať vnútroštátne orgány, majú byť k dispozícii v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Potvrdia zaočkovanie ich držiteľov proti ochoreniu COVID-19, negatívny výsledok nedávno podstúpeného testu alebo prekonanie ochorenia. V praxi pôjde o tri rôzne certifikáty.

Spoločný rámec Európskej únie prinesie interoperabilné a v celej Únii overiteľné osvedčenia a mal by zabrániť podvodom a falšovaniu. COVID pasy sa formálne zavedú od 1. júla na obdobie 12 mesiacov. Nebudú podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebudú sa považovať za cestovný doklad ako taký.

Vzor Digitálneho zeleného pasu. Zdroj. Európska komisia (Úprava redakcie)

Poslanci presadili dohodu, podľa ktorej členské štáty EÚ nebudú môcť uvaliť na držiteľov COVID pasov ďalšie cestovné obmedzenia, ako sú karanténa, samoizolácia či testovanie, pokiaľ nebudú nevyhnutné a primerané z dôvodu ochrany verejného zdravia. Pri prijímaní takýchto opatrení bude platiť povinnosť prihliadať na vedecké dôkazy vrátane epidemiologických dát zverejňovaných Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Komisia a členské štáty by mali byť upozornení najneskôr 48 hodín pred začiatkom uplatňovania takýchto dodatočných obmedzení, verejnosť by sa o nich mala dozvedieť aspoň s 24-hodinovým predstihom. Členské štáty EÚ by sa mali postarať o to, aby testovanie pre COVID pasy bolo cenovo prijateľné a široko dostupné.

NEPREHLIADNI
Slovensko bude pykať za chyby. Nezvládame digitalizáciu štátu a hrozí, že prídeme o stovky miliónov eur

Európska komisia na žiadosť europarlamentu prisľúbila uvoľniť na tento účel 100 miliónov eur, čo umožní členským štátom nakúpiť testy a následne aj vydávať osvedčenia Európskej únie o ich podstúpení. Všetky krajiny EÚ budú akceptovať osvedčenia o očkovaní vydané v iných členských štátoch pre vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Členské štáty sa samy rozhodnú, či uznajú aj osvedčenia týkajúce sa vakcín schválených v rámci vnútroštátnych povoľovacích postupov alebo očkovacích látok, ktoré schválila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na núdzové použitie. COVID pasy nebudú uchovávať nijaké osobné údaje svojich držiteľov.

Slovensko už ukázalo prototypy aplikácií

Samotná aplikácia pre cestovanie v rámci krajín (EÚ) by mala na Slovensku fungovať od 26. júna. Štát už na konferencii koncom mája ukázal aj funkčný prototyp aplikácie GreenPass, ktorá pojme vo forme QR kódov potvrdenia o absolvovaní testovania na COVID-19, očkovania proti ochoreniu a prekonaní choroby. Appka bude dostupná pre Android aj iOS.

🟢 PREDSTAVUJEME APLIKÁCIU GREENPASS 🆗📲 Ide o aplikáciu, ktorá umožní bezpečné a jednoduchšie cestovanie po území…

Posted by Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR on Friday, May 28, 2021

Na vývoji aplikácie sa podieľa štátna firma Slovensko IT. Okrem GreenPass však vyvíja aj ďalšie dve aplikácie OverPass, ktorá umožní kontrolu certifikátov pre prevádzky služieb. Treťou aplikáciou bude CheckingPass, ktorú využijú štátne zložky ako napríklad polícia pri kontrole cestujúcich zo zahraničia.

V posledných dňoch rezonuje téma Covid zelených pasov. Zachytil som veľa správ a mnohé tak trocha dezinformujúce….

Posted by Marek Antal – Za ľudí on Tuesday, May 18, 2021

Celkovo bolo na vývoj aplikácií pre smartfóny vynaložených 150 000 € a finálnu verziu GreenPassu pre Slovákov by sme mali vidieť už v avizovanom termíne na konci mesiaca. Štát je už pripravený aj na integráciu zdravotníckych dát, ktoré do aplikácií poskytne NCZI.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom