28-ročnému Slovákovi sa podaril významný úspech so svojim startupom, o ktorý prejavila záujem jedna z najväčších sociálnych sietí sveta. Projekt Sphere padol do oka Twitteru, ktorý sa rozhodol uzavrieť dohodu s Tomášom Halgašom, spoluzakladateľom startupu Sphere, a odkúpil jeho aplikáciu, ktorá spája celé komunity ľudí.

Nápady tohto mladého Slováka tak využije popredná sociálna sieť, ktorá ho zároveň pribrala do svojho tímu, kde bude pokračovať na vývoji ďalších riešení.

Twitter kupuje startup, ktorý zakladal aj Slovák

Startup Sphere Knowledge Limited bol založený ešte v roku 2015, kedy ho spolu s Tomášom Halgašom zakladal aj jeho priateľ zo štúdia na Oxforde Nick D’Aloisio. Spoločnosť začínala pôvodne s iným cieľom, ktorým chcela ľuďom priniesť možnosť zdieľania a hľadania nových znalostí a skúseností cez virtuálne trhovisko s expertmi.

Sphere

Až neskôr sa Sphere sformoval do aktuálnej podoby, keď sa ukázalo, že najsilnejšie komunity sa vytvárajú medzi ľuďmi v četoch, v ktorých mali toho mnoho spoločného. Potom sa startup začal zameriavať na to, aby si každý používateľ vedel nájsť svoju vlastnú komunitu.

Do projektu investovali aj firmy ako Index Ventures, Horizons Ventures či osobnosti, medzi ktorými bol aj Mike Moritz (jeden z prvých investorov do Google), Brian Chesky (zakladateľ Airbnb) a Sean Rad (zakladateľ Tinderu).

Sphere

„Väčšina skupín trpí klasickými chorobami online komunikácie, ktoré bránia vzniku komunity. Reč je o trápnom tichu počas četovania či častom posune komunikácie divným smerom. Naša aplikácia tieto nedostatky rieši tým, že čistíme konverzácie od neaktuálnych príspevkov a podporujeme ľudí vo výmene informácií a názorov.

Boli sme vždy presvedčení, že vytvorenie priestoru, v ktorom sa darí zmysluplným konverzáciám, je jednou z najzásadnejších výziev súčasnosti. Osobne som rád, že sa nám podarilo k tejto výzve prispieť našim riešením. Fakt, že sa Twitter rozhodol našu aplikáciu kúpiť a naše nápady začleniť do svojej sociálnej siete, je toho potvrdením,“ hovorí Tomáš Halgaš.

K projektu existovala aj samostatná aplikácia Sphere Messenger, ktorá však po odkúpení startupu Twitterom zanikne. Presná suma za odkúpenie americkou sociálnou sieťou nebola zverejnená. Po akvizícii startupu sa Tomáš Halgaš a Nick D’Aloisio stanú členmi tímu Twitteru, kde budú súčasťou niekoľkých kľúčových tímov platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú