Spoločnosť O2 je ďalším slovenským operátorom, ktorý to s rozširovaním pokrytia 5G internetom na Slovensku myslí vážne.

Tretí najväčší operátor argumentuje tým, že už vďaka nástupu 4G začali jeho zákazníci mesačne míňať výrazne viac dát, čo podľa jeho slov pomáha znižovať priemernú za 1 GB dát v paušáloch.

Kým pri 3G spotreboval priemerný majiteľ O2 SIM karty len 730 MB, teraz pri LTE je to už 4,2 GB mesačne. Nárast ale nastal aj medziročne. Kým v júli minulého roka zákazníci presurfovali 3,8 GB (v O2 Paušáloch, O2 SMART Paušáloch a v programe O2 Dáta), tento rok to bolo už rovných 5 GB.

Z Bratislavy na celé Slovensko

O2 aktuálne 5G sieťou pokrýva len oblasti v okolí Bratislavy. Od septembra 2021 by sa ale malo rozšíriť až na 14 ďalších miest a obcí západného Slovenska. 5G tak pobeží v aj v mestách ako sú Bratislava, Pezinok, Ivanka pri Dunaji, Zálesie, Malinovo, Bernolákovo, Chorvátsky a Slovenský Grob, Viničné, Pezinok, Modra, Šenkvice, Dubová, Jarovce a Rusovce.

Do konca roka pribudnú aj Kysuce, Vrútky, Poprad, Košice či Zemplín. Operátor novinárom ukázal orientačnú mapu so svojimi plánmi, má zahŕňať 20 % obyvateľov Slovenska.

Fontech

O2 bude využívať 2100 Mhz pásmo pre zákazníkov s paušálmi pre mobily. Zároveň však buduje aj kombináciu LTE a 5G v pásme 3500 / 3700 Mhz, ktorého pokrytie bude ešte výrazne vyššie. Toto spektrum využíva pre svoju službu Internet na Doma, teda alternatívu pre domáci internet pre ľudí, ktorí žijú v oblasti bez pokrytia optickým internetom.

Sieť by v prípade podporovaných 5G smartfónov mala dosahovať rýchlosti 500 až 1000 Mbps, domáci Internet na doma vďaka 5G bude atakovať 1000 Mbps.

Dvojnásobné dáta pre všetkých zákazníkov

Operátor zároveň oznámil ponuku, ktorá poteší všetkých zákazníkov s Modrým, Strieborným alebo Zlatým O2 SMART paušálom.

Vo všetkých troch im totiž až do konca januára 2022 zdvojnásobí objem predplatených dát za nezmenené ceny.

Modrý SMART paušál tak ponúkne rovno 2 GB dát na čokoľvek, Strieborný 6 GB a Zlatý až 20 GB dát na čokoľvek. Všetky ponúkajú ešte desiatky gigabajtov, ktoré je možné míňať v špecificky zvolených aplikáciách ako je Instagram, Tik Tok, Facebook, Voyo, HBO Go a ďalšie.

Fontech

Zdvojnásobené dáta si bude nutné bezplatne aktivovať v aplikácii alebo cez portál Moje O2.

Od februára 2022 už za príplatok

Dvojnásobné dáta však už od februára 2022 zadarmo nebudú, operátor si za zdvojnásobenie objemu vypýta 1 € v Modrom, 2 € v Striebornom a 3 € v Zlatom O2 SMART paušále.

Firma priznáva, že drobný poplatok navyše bude pýtať aj v súvislosti so zvýšenou prevádzkou v 5G. Na rozdiel od Orangeu však nechceli prístup do 5G siete podmieňovať vstupným poplatkom. Ak sa zákazník rozhodne zdvojnásobené dáta nevyužiť, ceny paušálov sa pre neho nezmenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú