Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 4. 3. 2022: V súlade s pôvodnými výpočtami sa jedna z opustených rakiet na obežnej drahé zrazila s Mesiacom, informuje The Verge.

Pôvodne si astronómovia mysleli, že patrí spoločnosti SpaceX, no podľa aktuálnejších informácií a lepších vyhodnotení dát v skutočnosti patrí Číne. Tá to ale odmieta.

K zrážke došlo, ako vysvetľuje Futurism, o 13:35 nášho času a vedci sľubovali, že budú miesto dopadu monitorovať svojimi sondami. Je tak pravdepodobné, že sa čoskoro dočkáme aj snímok miesta dopadu a krátera, ktorý takáto zrážka vytvorila.

Vedci očakávajú, že takouto zrážkou vznikol kráter s priemerom okolo 20 m.

Aktualizované 21. 2. 2022: Raketa mieriaca k Mesiacu nakoniec americkej spoločnosti SpaceX nepatrí, no vinu už odmieta aj samotná Čína, informuje TASR.

Podľa vedcov by sa stále malo jednať o nosnú raketu vesmírnej sondy Čchang-e 5, ktorá vyletela do vesmíru ešte v roku 2014.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin v pondelok tieto tvrdenia odmietol a uviedol, že čínska raketa, o ktorej americkí vedci hovoria, „bezpečne vstúpila do zemskej atmosféry a úplne zhorela“. Nakoľko dôveryhodné je toto tvrdenie, ostáva otázne kvôli čerstvej histórii, ktorá Čína so zvyškami svojich rakiet má.

Chris Combs/Twitter/CNSC/Scinews/Youtube/Úprava redakcie

Nie je totiž raritou, že ich zvyšky padajú na osídlené územia či ostanú na nízkej obežnej dráhe a nekontrolovateľne potom dopadajú na Zem, pričom často úplne nezhoria v atmosfére. Nedávno došlo k podobnému incidentu aj s ruskou raketou, avšak v tomto prípade šlo o nehodu.

Podľa astronómov sa má sledovaný objekt zraziť s Mesiacom už o pár dní, 4. marca. Či sa s istotou preukáže vinník síce isté nie je, no o nič vážne sa nejedná.

Aktualizované 13. 2. 2022: Ako sme nedávno informovali, podľa astronómov má do Mesiaca naraziť druhý stupeň rakety, ktorú vtedy identifikovali ako časť rakety Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk.

Ako ale píše Ars Technica, podľa najnovších informácií od astronómov sa v skutočnosti jedná o zvyšok rakety, ktorý patrí Číne. Objekt síce v minulosti identifikovali ako druhý stupeň Falconu 9, no inžinierovi z Laboratória prúdového pohonu (JPL) sa to nezdalo, pretože raketa pri tejto misii tak blízko k Mesiacu nešla.

Bill Gray sa preto znovu ponoril do starých dát a zistil, že pár mesiacov pred ňou odštartovala čínska raketa a dostala k Mesiacu malú sondu. Podľa astronómov sa jedná práve o tento kus kozmického hardvéru, Čína je predsa len známa tým, že sa správnou elimináciou zvyškov svojich rakiet nezaoberá. Keďže sú však obežné dráhy pomerne chaotické a prešiel dlhý čas, nie je možné určiť pôvod rakety so 100 % istotou.

Pôvodný článok:

Druhý stupeň rakety Falcon 9, patriacej kozmickej spoločnosti SpaceX, sa po 7 rokoch vo vesmíre zrazí s Mesiacom. Jedná sa len o náhodu, ktorú však vedci vítajú. Ako píše Ars Technica, môže im o jedinej prirodzenej družici Zeme veľa prezradiť.

Prvá medziplanetárna misia

Tento konkrétny druhý stupeň rakety Falcon 9 sa nachádza vo vesmíre od 11. februára roku 2015, kedy SpaceX vyniesol do vesmíru svoju vôbec prvú medziplanetárnu misiu DSCOVR pre Národný oceánsky a atmosférický úrad (NOAA).

Keď rakety Falcon 9 vynášajú družice na nízke obežné dráhy Zeme, väčšinou sa pomocou vlastného raketového motora Merlin 1D Vacuum vráti a zhorí v zemskej atmosfére. To nie je pri medziplanetárnych misiách možné a druhý stupeň preto ostal na chaotickej obežnej dráhe okolo Zeme, píše Space Explored.

SpaceX / Flickr

Nemá už žiadne palivo a váži preto približne 4 tony, pričom do Mesiaca má naraziť 4. marca v okolí rovníka na odvrátenej strane a to v rýchlosti až 2,58 km/s. Kus stroja preto bude mať pomerne silnú kinetickú energiu a vedci sú pripravení náraz pozorovať pomocou prítomných satelitov a analyzovať následný lunárny kráter.

Nie je to havária, ale náhodný experiment

Na pozorovanie následkov dopadu sú pripravené napríklad sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA, ktorá je v kozme už takmer 13 rokov alebo Chandrayaan-2 Indickej agentúry pre vesmírny výskum. Eric Berger pre Ars Technica dodáva, že ide pravdepodobne o prvý raz, čo takýto hardvér omylom narazí do Mesiaca.

K podobnému experimentu už došlo aj v minulosti, avšak úmyselne. Na rakete Atlas V v konfigurácii 401 sa vtedy dostala do vesmíru sonda LCROSS spolu so spomínaným LRO, pričom druhý stupeň Centaur vedci použili ako projektil.

Screenshot/Youtube

Ten narazil do Mesiaca podobnou rýchlosťou, ako čoskoro druhý stupeň rakety Falcon 9 a to 2,5 km/s a pri náraze uvoľnil energiu ekvivalentnú ku 2 t TNT.

Ako sa však napokon ukázalo, výsledky zrážky neboli tak prominentné, ako ukazovali pôvodné simulácie. Aj to však patrí k podobným experimentom.

Počet kolízií rastie

Pre SpaceX však nejde o prvú vesmírnu kolíziu, ktorú má za následok ich misia. Len nedávno totiž vyniesli na rakete Falcon 9 pre NASA misiu DART, ktorá so sebou nesie projektil. Ten má vraziť do jedného z binárnej sústavy asteroidov a pokúsiť sa tak pozmeniť jeho dráhu. Ku kolízii však dôjde až v septembri.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú