Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 18. januára 2022: Už dnes v noci preletí najbližšie k Zemi asteroid (7482) 1994 PC1, ktorý dosahuje priemer približne 1 km. K divadlu dôjde o 22:51 nášho času a opakovať sa bude až o 200 rokov, píše iMeteo.

Asteroid je dostatočne veľký a jasný na to, aby ho bolo možné pozorovať aj pomocou menších astronomických ďalekohľadov. Počas svojho najbližšieho preletu sa bude nachádzať v súhvezdí Ryby (Pisces), asi 50° nad juhozápadným horizontom.

Pôvodný článok:

Na svoj najbližší prelet okolo Zeme od roku 1933 sa chystá asteroid (7482) 1994 PC1, ktorý má podlhovastý tvar a dosahuje dĺžku až 1,1 km, informuje Science Alert. Presahuje tak výšku najvyššej budovy na Zemi a klasifikujú ho ako „potenciálne nebezpečný“.

Stačí amatérsky ďalekohľad

Obrovský asteroid, objavený austrálskym astronómom Robertom McNaughtom v roku 1997, presviští okolo Zeme rýchlosťou takmer 20 km/s (70 415 km/h). Na oblohe je ľahké spliesť si ho s hviezdou, avšak s tým rozdielom, že sa voči zvyšku hviezd bude pohybovať relatívne.

Úplne najbližšie k Zemi sa dostane 18. januára o 22:51 nášho času, pričom sa priblíži na vzdialenosť takmer 2 miliónov km, píše Live Science. Tá je pre Zem stále bezpečná – asteroid je však klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný kvôli svojej veľkosti a možnosti, že sa postupom času vplyvom gravitácie Zeme alebo iných telies jeho orbitálna trajektória pozmení. Zatiaľ ju totiž nie je možné s úplnou presnosťou vypočítať.

Pixabay

Ako vysvetľuje EarthSky, asteroid bude možné pozorovať aj pomocou malých astronomických ďalekohľadov a počas svojho najbližšieho preletu sa bude nachádzať v súhvezdí Ryby (Pisces), asi 50° nad juhozápadným horizontom.

Ľudstvo sa začína brániť

Asteroid (7482) 1994 PC1 je teda zatiaľ bezpečný a nič nám z jeho strany nehrozí, to však nemožné povedať o množstvo iných asteroidov, ktoré okolo Zeme lietajú oveľa bližšie a o mnohých z nich zatiaľ ani nevieme.

Ľudstvo preto začalo vyvíjať systémy pre obranu svojej planéty. Priekopníkom v tejto oblasti je družica DART, ktorú pomocou rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX vyslala do kozmu NASA len pred niekoľkými týždňami.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Tá má momentálne namierené k binárnym asteroidom Didymos a Dimorphos, pričom menší z nich sa pokúsi nárazom vychýliť zo svojej dráhy. Sledovať to má menšia družica, ktorá letí spolu s hlavnou sondou. Cieľom vedcov je zistiť, či je možné takýmto spôsobom odkláňať blížiace sa asteroidy a nakoľko efektívna táto metóda vôbec je.

Desivý Apophis

Oveľa väčšie obavy vyvoláva asteroid 99942 Apophis, ktorý síce s priemerom 340 m nie je tak veľký, avšak v roku 2029 má podľa astronómov preletieť okolo Zeme v desivo nízkej vzdialenosti – pod 32 000 km, teda bližšie, než niektoré družice, píše NASA.

S presnosťou vypočítať jeho nasledovné prelety je zložité a majú väčšiu odchýlku, podľa NASA je však Zem od tohto asteroidu v bezpečí na najmenej 100 rokov. Môže však teoreticky ohroziť niektoré satelity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú