Spoločnosť Adobe najnovšie informovala o rozsiahlej aktualizácii programu Photoshop, ktorá obsahuje množstvo funkcií využívajúcich umelú inteligenciu. Patria medzi ne úplne nové neurálne filtre či rozšírené možnosti nahradenia oblohy, o téme informoval portál PetaPixel.

Adobe nezveličuje, keď hovorí, že po tejto aktualizácii môžeme považovať Photoshop za „najpokročilejšiu aplikáciu s umelou inteligenciou“. Väčšina hlavných funkcií, ktoré dnes softvérový gigant do Photoshopu pridáva, totiž využíva technológiu strojového učenia od spoločnosti Sensei, ktorá patrí pod Adobe. Prinášame prehľad najdôležitejších vylepšení, ktoré verzia 22.0 pridáva.

Neurálne filtre

Zdroj : helpx.adobe.com

Neurálne filtre sú prelomovým bodom v kreativite založenej na umelej inteligencii a začiatkom úplného prebudovania filtrov a manipulácie s obrázkami vo Photoshope. Táto prvá verzia prichádza s veľkou sadou nových filtrov, z ktorých sú však mnohé stále v beta verzii. Funkcia je súčasťou novej platformy strojového učenia, ktorá sa bude časom vyvíjať a zlepšovať.

Adobe

Neurálne filtre sú nové nedeštruktívne filtre, ktoré vďaka využitiu strojového učenia dokážu preskúmať kreatívne nápady pri úprave obrázkov v priebehu niekoľkých sekúnd a ušetriť tak množstvo času. K dispozícii budú najskôr dva odporúčané filtre s možnosťou vyhladiť pleť a upraviť štýl obrázku a 6 beta filtrov, ktoré pomôžu upraviť zafarbenie, osvetlenie či odstrániť digitálny šumu z JPEG snímok.

Filter Smart Portrait poskytne kreatívnu kontrolu nad niekoľkými parametrami vrátane osvetlenia, prvkov tváre, pohľadu, výrazu a dokonca aj veku. Je však dôležité pripomenúť, že filtre nemusia vždy priniesť požadovaný výsledok a v tomto prípade slúžia skôr ako pomoc pri hľadaní inšpirácie.

Nahradenie oblohy

Ďalšou na rade je funkcia s názvom Nahradenie oblohy, ktorú Adobe ohlásila už na začiatku tohto roka. Pomocou tejto funkcie si môžeš, buď jednoducho zvoliť automatický výber oblohy, alebo vybrať a následne upraviť jednu z oblôh v databáze Adobe.

Tých poskytuje spoločnosť momentálne 25, pričom vyberané boli odborníkmi na úpravu fotiek, vrátane známych mien ako Russell Brown či Julieanne Kost. Ak si však nevyberieš žiadnu možnosť, môžeš samozrejme nahrať aj svoju vlastnú. Aplikácia Adobe Sensei pritom pracuje pomocou špičkových algoritmov so všetkým tak, aby obloha zapadla perfektne do obrázku.

Upravenie vlasov a objektov

Menej vzrušujúcimi, ale pravdepodobne veľmi praktickými zmenami sú dva nové nástroje na úpravu vlasov a objektov. Prvý z nich slúži už podľa názvu na označenie vlasov zobrazeného človeka aj vtedy, keď sú umiestnené pred poriadne rušivým pozadím, pričom opäť využíva pokročilé algoritmy strojového učenia.

Adobe

Druhý z nich je funkcia, ktorú špeciálne navrhli na rozlíšenie jemných detailov na podobnom pozadí. Po stlačení tlačidla sa zapne špeciálny režim „spresniť hranu“, ktorý umožňuje prechádzať a upravovať jemné detaily s veľkou presnosťou.

Práca s ňou je viditeľná na obrázku vyššie, pričom Adobe uvádza, že lev na obrázku bol vďaka algoritmu tohto nástroja označený za pár sekúnd. Cieľom spoločnosti je vylepšiť funkcie natoľko, aby bolo možné každú osobu na obrázku označiť iba použitím týchto dvoch nástrojov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom