Začiatkom roka čelila spoločnosť Apple škandálu po tom, čo sa prevalila informácia, že výrobca zámerne spomaľuje staršie zariadenia. Dôvodom mal byť vek batérií, ktoré časom stratili svoju kapacitu a nedokázali tak dávať potrebný prúd k napájaniu, čo viedlo k samovoľnému vypínaniu.

V snahe zachrániť celú situáciu, bola všetkým zákazníkom ponúknutá možnosť vymeniť svoju batériu za novú a to za výrazne nižšiu cenu, než je oficiálne v cenníku. Stačilo byť majiteľom iPhonu 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 alebo 7 Plus. S príchodom aktualizácie na iOS 12 sa situácia o čosi vylepšila, nakoľko pribudla možnosť sledovať zdravie batérie a tiež vypnúť danú funkciu, ktorá znižovanie výkonu spôsobovala.

Obmedzenie výkonu aj na minuloročných zariadeniach

S novou aktualizáciou iOS 12.1 však túto funkciu dostali aj minuloročné vlajkové lode a to konkrétne iPhone 8, 8 Plus a iPhone X. A to aj napriek tomu, že ich hardvér by mal byť dostatočný na to, aby k samovoľnému vypínaniu vôbec dochádzalo. Ide tak pravdepodobne o preventívne riešenie, aby k podobnému škandálu znova nedošlo. Funkcia sleduje stav batérie ak jej kapacita klesne pod určitú úroveň, automaticky sa upraví výkon procesora.

Prečítaj si tiež
Huawei reaguje na spomaľovanie Apple a Samsungu: „Nikdy by sme to nespravili“

Dobrou správou však je, že táto funkcia je dobrovoľná a je ju možné v nastaveniach deaktivovať. Vypnutá je aj dovtedy, kým k nedôjde k prvému neočakávanému vypnutiu. No vzhľadom k vylepšenému softvérovému dizajnu, by ani v prípade zníženia výkonu nemalo ísť o tak drastické riešenie, ako tomu bolo u starších modeloch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom