Veľa Slovákov pri kúpe iPhonov volí aj možnosť nákupu cez rôzne inzertné portály. Riziko krádeže a nulová ochrana spotrebiteľa však vrhajú pomyselný tieň obáv. Neraz sa už stalo, že predávajúci si pod zámienkou vyplatenia zálohy dokázal privyrobiť na ľuďoch a telefón im reálne nikdy nedodal. Opatrnosti teda nie je nikdy dosť, obvzlášť v dnešnej dobe.

Nie je to tak dávno, čo na náš trh prišla zaujímava služba Swappie, ktorá tvrdí, že predaj repasovaných iPhonov posunula na novú úroveň. Ja som sa rozhodol službu otestovať a vyskúšať niekoľko modelových situácií, kedy je toto riešenie naozaj tým najrozumnejším a najbezpečnejším.

Obzeraj sa skôr do minulosti

Ako referenčný kúsok otestovania služby nám poslúži iPhone 13 Pro Max, ktorý som si kúpil v 128 GB verzii a svetlo-modrej farbe. V prípade Swappie je relatívne nový model označovaný stavom „Vynikajúci“ (môže ale niesť malé mikro škrabance a známky používania). Navyše som si priplatil 30 € za dodoanie smartfónu s úplne novou batériou, ktorá bude mať „100 %“ zdravie.

3 možnosti kvality

  • Ako nový: Jemné známky opotrebovania. ako mikroškrabance
  • Veľmi dobrý: Viditeľné známky opotrebovania, ako sú škrabance či iné horšie známky používania
  • Prijateľný: Silné známky opotrebovania, napríklad hlboké škrabance či priehlbiny

Mne doručený kúsok bol teda v očiach Swappie nakonfigurovaný najlepšie, ako to len ide a okrem jedného mikro-škrabanca (vidieť len pod určitým uhlom) na displeji som dostal príkladne vyzerajúci kúsok, o ktorom tvrdiť, že je úplne nový, vôbec nie je prehnaný slovník. iPhone tak podľa očakávania fungoval bezchybne vrátane fotoaparátov aj zvuku pri telefonovaní či prehrávania hudby z reproduktora. Nezabúdam ani na test mikrofónu, v ktorom rovnako všetko obstálo na jednotku s hviezdičkou.

Balenie je síce strohejšie a menším negatívom je aj fakt, že doň dali ešte stále starší typ kábla s USB-A na Lightning. Za malú nevýhodu zároveň považujem aj fakt, že isté časti webovej stránky Swappie nie sú preložené do slovenčiny.

Ktoré sú výhodné ponuky?

Služba síce obsahuje všetky iPhony, na aké si dokážeš pomyslieť, no riešiť cez Swappie modely najnovšej série iPhone 13 by nemalo byť absolútnou prioritou. Ak sa ale pozrieš o pár rokov alebo len rok späť, vzniká tu zaujímava ponuka. Tak napríklad:

  • iPhone 12 mini v 64 GB verzii stojí oficiálne na slovenskom trhu ešte stále 619 €.

Ak si v službe Swappie zvolíš tu najvyššiu možnú konfiguráciu zariadenia, v tom najlepšom možnom stave, skončíš na sume 514 €. Ak nie je pre niekoho vzhľad šasi či displeja absolútna priorita, čiastka bude len 474 €. Za výmenu novej batérie by som neváhal nikdy priplácať, stojí len 30 € a máš telefón so 100 % zdravím, ktorý vydrží niekoľko ďalších rokov. Za 514 € mať takmer nový 5G iPhone znie dosť zaujímavo, čo povieš?

Zdravie batérie v iPhonoch

V menu batérie nájdeš možnosť „Zdravie batérie“, kde vidieť aktuálnu kapacitu akumulátora. Z osobnej skúsenosti viem, že napríklad iPhone 12 Pro Max aj pri šetrnom zaobchádzaní a nabíjaní mal po 13 mesiacoch používania už len 87 % zdravie batérie. Razom sa tak z mobilu, ktorý vydržal vyše 1,5 dňa plnej prevádzky, stal kúsok, ktorý bolo treba nabíjať už počas prvého dňa okolo 19:00 večer.

  • Druhá modelová situácia bude s kúskom, ktorý je ešte o pár rokov starší. iPhone 11 v 64 GB verzii stojí oficiálne na slovenskom trhu ešte stále 519 €.

Ak si v službe Swappie zvolíš najvyššiu možnú konfiguráciu, v tom najlepšom možnom stave, skončíš na sume 444 €. Ak nie je pre niekoho vzhľad šasi či displeja absolútna priorita, finálna cena sa zastaví na 394 €. Opäť tieť platí, že za výmenu novej batérie by som neváhal priplácať.

Oplatí, neoplatí alebo čo robiť ďalej

So Swappie je to veľmi jednoduché, aj keď sa to tak navonok vôbec nemusí javiť. Služba sa drží stratégie, že vlastniť starší iPhone je z hľadiska ekológie a najmä financií oveľa výhodnejšie. Jednak dokáže zrecyklovať niekoľko starších modelov, ktoré po úprave a prejdení testov bez najmenších problémov fungujú roky a pre spotrebiteľov prináša lákavé cenovky.

Zároveň je zrejme všetkým jasné, že zo série iPhone 13 sa zatiaľ ešte 100 % výhodná ponuka nedá vykúzliť, no ako postupujeme smerom k starším modelom, kvalita ponuky naberá na intenzite.

Od modelov iPhone 12 sa v istých momentoch zľavy voči novým kúskom v predajniach pohybujú aj v iteráciách vyše 100 €, čo už skutočne považujem za „dobrý kauf“.

Ako definovať Swappie?

Swappie je známa fínska firma ponúkajúca repasované iPhony. Repasovaný iPhone si prostredníctvom Swappie kúpilo už viac ako 500 000 zákazníkov a recenzie potvrdzujú, že ide o firmu so serióznym prístupom. Na každý produkt je záruka 12 mesiacov a máš rovnako možnosť odstúpiť od zmluvy do 14 dní a mobil vrátiť. Výstupný test pri každom jednom iPhone predstavuje až 52 kontrolných procesov. Naposledny služba oznámila uzavretie svojho tretieho investičného kola v hodnote 108 miliónov €. Hlavnú investíciu poskytla akciová spoločnosť Verdane.

Nebál by som sa dokonca tvrdiť, že radšej si kúpim starší iPhone zo Swappie ako z niektorého z inzertných portálov na Slovensku. Neraz sa totiž môžeš popáliť a potom ti už žiadny súkromný predajca z druhého konca Slovenska nikdy nepomôže.

Cez Swappie môžeš aj predať svoj starší iPhone. Stačí vyplniť formulár na webe, služba vyráta približnú cenu a ty bez ďalších starostí odovzdáš následne svoj mobil kuriérovi. Skutočná výkupná cena ale bude stanovená až po prehliadke špecialistom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP