V dnešnom svete plnom technológií je ťažké nájsť rýdzo športové autá, ktoré nemajú v sebe štipku modernej technológie alebo elektrickej energie. Posledné roky sa, okrem obrovského rozmachu elektromobilov či hybridov / plug-in hybridov, dostávajú do popredia aj rôzne iterácie týchto dvoch pohonov „budúcnosti“. 

Základ v podobe hybridu či plug-in hybridu dnes pozná každý, a kým v jednom prípade ide o schopnosť vozidla jazdiť čisto na elektrický pohon (zopár desiatok kilometrov) bez možnosti samostatného dobitia elektromotora a dobíja sa len rekuperovaním energie (napríklad známa Toyota Corola či Prius), v prípade plug-in hybridov sa bavíme o akomsi krížení elektromobilov a tradičných áut.

Zobraziť celú galériu (18)
Jeden z najnovších plug-in hybridov, Škoda Superb iV, ŠKODA

V tomto prípade má totiž vodič možnosť dobíjať elektromotor klasicky na nabíjacích staniciach. Druhú menovanú technológiu sa rozhodla napríklad pridať tento rok aj Škodovka do nového Superbu iV. Je tu však ešte jedna iterácia hybridov, o ktorej vie minimum ľudí a zatiaľ sa nenachádza vo veľkom množstve áut.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Pre budúcnosť tradičných spaľovacích vozidiel je to však to najlepšie, čo ich mohlo stretnúť. Takzvané mild-hybridy sú vozidlá, ktoré popri spaľovacom motore majú aj zväčša 48 V elektrickú sieť, ktorá pomáha pri zrýchľovaní, štartovaní a dokonca vie auto v prípade niektorých výrobcov aj samostatne plachtiť len na elektromotore, avšak iba na zopár kilometrov. Na Slovensku majú navyše mild-hybridy zaujímavé zvýhodnenie od štátu, kedy pri registrovaní vozidla platíš iba polovičnú registračnú daň. Dávame však do pozornosti, že na tieto modely áut sa dotácie či iné výhody pre elektrické autá nevzťahujú!

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Ukážme si reálny príklad, ako dobre môže fungovať spojenie technológií v aute. V posledných týždňoch som mal možnosť testovať Mercedes GLE 450. Na prvý pohľad si povieš, že toto ozrutné SUV so 6 valcovým benzínovým motorom a pohonom všetkých štyroch kolies zničí tvoju peňaženku behom pár tankovaní. 270 kW (367 koní) a na stovku pod 6 sekúnd. Na takmer 2,3 tonové vozidlo brutálne predpoklady, aby sa spotreba vyšplhala vysoko nad 10 litrov. Tu ťa však na chvíľu zastavím. Poďme na to postupne. Mercedes označuje svoju mild-hybridnú sústavu EQ-Boost a ver mi, v tomto aute dokáže divy.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

K dispozícii je 16 kW elektromotor, ktorý vygeneruje potrebnú silu na akcelerácii a celkovo 48 V elektrická sieť pomáha pri štartovaní a hlavne znižuje spotrebu o markantné hodnoty. S týmto obrovským kolosom luxusu a technológií nebol problém jazdiť pri konštantnej diaľničnej rýchlosti 130 km/h v priemere za 8,5 l na 100 km. Veľmi dobrým reálnym príkladom je aj fakt, že veľa ľudí v meste necháva zapnutý systém Start&Stop.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Vraj znižuje spotrebu, no väčšina ľudí naopak tento systém vypne hneď ako prvýkrát naštartuje motor. Faktom ale zostáva, že práve 48 V elektrická sieť a integrovaný štartovací generátor dokáže eliminovať vibrácie pri štartovaní a šetriť štartér, keďže pri opätovných štartovaniach sa využíva elektrická verzia tohto komponentu, tým je systém Start&Stop konečne pripravený na plnohodnotnú prevádzku a môže odviesť 100 % prácu.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Dobíjanie elektromotora funguje na báze rekuperovania energie. Samotná rekuperácia funguje pri brzdení alebo pustení plynového pedála a pri jazde vieš dokonca výraznejšie znižovať rýchlosť len obyčajným pustením plynového pedála. Brzdy sa ani nemusíš dotknúť a samotný elektromotor pri rekuperovaní pomerne slušne spomalí vozidlo.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Nespornou výhodou je, ako som už vyššie spomínal, tiež podporný efekt elektromotora pri akcelerácii. Keď sme si už vysvetlili detailné fungovanie motora v GLE 450, vybral som 3 hlavné body, v ktorých je toto SUV skutočným kráľom ciest a zatiaľ sa naň konkurenti pozerajú len z diaľky.

Multibeam LED svetlá – nepomýliš si ho s nikým iným na ceste

Svetelná LED technika je v prípade GLE-čka skutočným charakterom. Svetelný podpis z prednej časti je jednoznačný a spoznáš ho na prvý pohľad. Svetlomety sú vybavené 84 individuálne ovládateľnými svetelnými diódami. Nechýba ani vykrajovanie okolitých objektov (chodci, cyklisti, autá) a hlavne dosvit viac ako 600 metrov.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Pri EQC som sa sťažoval, že protiidúce autá mi sem-tam zasvietili späť kvôli diaľkovým svetlám, tentokrát to GLE zvládlo výrazne lepšie a aj pri neustále aktívnych diaľkových svetlách sa nikto ani raz nesťažoval. GLE si nepomýliš ani zo zadnej časti a LED technika si aj v tomto prípade vytvorila svoje charakteristické črty.

Aktívny podvozok

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Komfort je v prípade SUV už známym pojmom ako to, že po noci príde deň. V prípade nového GLE je však úroveň komfortu opäť posunutá ešte o malý kúsok vyššie. Napríklad v režime Komfort sa podvozok dokáže prispôsobiť povrchu vozovky na základe jej skenovania prostredníctvom stereokamery, ktorá zaznamenáva vozovku pred vozidlom. Teleskopické vzpery pruženia sa naopak prispôsobia, aby sa výrazne zmiernili pohyby karosérie pri prejazde cez zvlnený povrch. Veľmi to cítiť pri agresívnejšom prejazde cez zákrutu, kedy sa auto až tak nenakláňa a pôsobí skutočne stabilným dojmom.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Maximálna bezpečnosť pomocou asistenčných systémov

GLE je kvalitným a špičkovým nasledovníkom rodiny SUV Mercedesu, ktoré majú asi najviac bezpečnostných a asistenčných systémov na trhu. Aktívny asistent pre jazdu v kolóne, sledovanie okolitých značiek pre maximálnu povolenú rýchlosť spolu s GPS pre inteligentné riadenie v režime tempomatu, 360 stupňová kamera či asistent pre parkovanie s prívesom. Rozobrať si do detailov všetky bezpečnostné systémy nemá zmysel, viac sme sa im venovali v našej recenzii na prémiový elektromobil EQC – viac sa dočítaš tu.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Celkovo je Mercedes GLE 450 naozaj unikátnym SUV-čkom a vo svojej podstate reprezentuje dve kategórie. Na jednej strane je to rýdzo technologicky vyspelé auto plné najmodernejších výdobytkov 21. storočia, na druhej je to už len krôčik od vrcholových AMG verzií, a tak neraz dokáže svojím prejavom pohladiť dušu zarytého motoristu, ktorý si rád vychutná športovú jazdu a burácajúci zvuk dobre odladeného spaľovacieho motora.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Nemožno GLE-čku uprieť, že sa snaží dostať do prémiového SUV segmentu to najlepšie z oboch svetov. O vlastnostiach ako vylepšený infotainment MBUX sa netreba baviť, keďže ide o to najlepšie, čo momentálne v autách môžeš dostať. Všetky tieto technologické drobnosti sme už rozobrali v predchádzajúcich recenziách.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

GLE je skôr dokonalým príkladom toho, ako mild-hybridná technológia bude čoraz častejšie predstavovať základ pre autá do ďalších rokov. Stačí sa napríklad pozrieť aj na taký Golf 8, ktorý je v prípade benzínových motorov s automatickou prevodovkou dostupný už len ako mild-hybrid. Mild-hybridná technológia so 48 V elektrickou sieťou je v prípade Mercedesu dostupná pre štvorvalcové a šesťvalcové motory. Štvorvalcové motory však majú namiesto 16 kW elektromotora 10 kW ekvivalent.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom