V minulom roku zažili akcie Tesly rast ako z rozprávky, čím sa spoločnosť Elona Muska stala najhodnotnejšou automobilkou na svete a tento rok Tesla neodštartovala o nič horšie. Hneď v prvý deň obchodovania na burze totiž dosiahla cena akcií nový rekord, informuje Reuters.

Otváracia cena akcií bola dnes (4.1.2021) na úrovni 719,46 dolárov (približne 586 €), čím prekonala doterajší rekord, ktorý dosiahla posledný deň minulého roka, keď prvýkrát cena jednej akcie prekročila hodnotu 700 dolárov.

Ako informuje Business Insider, v medziročnom porovnaní tak akcie Tesly stúpli o viac ako 740 %, 2. januára 2020 bola ich cena 84,90 dolárov (po zohľadnení rozdelenia akcií, podrobnejšie informácie v tomto článku).

Takmer splnený cieľ predaja

Spolu s rastom akcií kráča ruka v ruke aj prekonanie odhadov analytikov, ktorí počítali s predajom približne 481 260 áut za minulý rok. Navyše na splnenie cieľa 500 000 áut, ktorý si stanovil Elon Musk, chýbalo len 450 vozidiel, a teda jeho cieľ bol splnený na neuveriteľných 99,91 %.

Tesla tak za rok dodala 499 550 áut, čo je v porovnaní s rokom 2019 rast o 36 % aj napriek pandémii koronavírusu, keď bola automobilka nútená na niekoľko týždňov zatvoriť závod v Kalifornii.

Výzvy v roku 2021

V minulom roku sa okrem hlavného závodu v Kalifornii vyrábali elektromobily Tesla iba v čínskom Šanghaji. Dôležitým faktorom zvyšovania výroby v tomto roku tak bude dostavba a spustenie výroby ďalších tovární.

Jednou z nich je aj továreň Gigafactory v nemeckom Berlíne. Jej výstavba sa však stretla s rôznymi nečakanými problémami, no štart výroby je stanovený na júl 2021 a zároveň sa spája so spustením predaja Modelu Y v Európe, ktorý by sa tu mal vyrábať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom