Najlepším spôsobom, ako zachytiť kratučké vesmírne udalosti, je pozrieť sa na oblohu a byť trpezlivý. Presne to sa vyplatilo tým, ktorí sledovali cez víkend zatmenie Mesiaca. Mali totižto možnosť vidieť náraz meteoritu na jeho povrch.

Niekedy dôjde k malým nenápadným objavom kratučkých vesmírnych javov úplne náhodou, hlavne ak sa pozorovateľ sústredí na niečo iné. Podobný scenár sa odohral v prípade používateľa Redditu s nickom Ahecht. Ten sledoval zatmenie mesiaca, keď v tom z ničoho nič postrehol maličký, niekoľko stotinový záblesk.

Udalosť taká krátka, že ak žmurkneš, neuvidíš ju. Našťastie však zatmenie Mesiaca bola ostrosledovaná udalosť, ktorú natáčalo a streamovalo množstvo ľudí. Vďaka tomu si jedinečný kratučký moment nárazu meteoritu do nášho prirodzeného satelitu môžeme pozrieť všetci.

Spočiatku však nebolo úplne jasné, čo kratučký záblesk znamenal. To, že sa záblesk skutočne odohral a nešlo len o šum kamery, potvrdzujú viaceré zábery, ktoré boli nahraté z rôznych kútov Zeme. Ahecht po udalosti skontroloval podľa dátumu a času udalosti zábery z webcastu Griffitovho observatória v Maroku, na ktorom mohol pozorovať rovnaký záblesk.

To ho viedlo k otázke, čo tento záblesk spôsobilo a rozumným vysvetlením sa zdal byť náraz meteoritu na povrch mesiaca. Túto skutočnosť však potvrdili až vedci z projektu MIDAS, ktorý bol vyvinutý univerzitou v Huelve a inštitútom astrofyziky v Andalúzii. Náraz sa im totižto podarilo zachytiť hneď niekoľkými ďalekohľadmi. Podľa Dr. Jose Mariu Madiedu je monitorovanie týchto vplyvov veľmi dôležité, pretože nám umožňuje lepšie pochopiť prostredie medzi zemou a mesiacom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom