Po Tesle, čínskom NIO a čoraz častejšie spomínanom Lucid Motors s nádejným elektromobilom Air, ktorý disponuje ohromným dojazdom, sa na veľký krok vo svojej histórii chystá aj automobilka Rivian.

Business Insider informuje, že Rivian, podobne ako v minulosti všetci traja jeho veľkí rivali, chystá vstup na burzu.Vo svete veľkých peňazí a akciových trhov sa táto udalosť ozančuje ako IPO, teda „initial public offering“ alebo po slovensky „počiatočná verejná ponuka“ pre investorov. V praxi nejde o nič iné, ako o  rozkúskovanie firmy na množstvo akcií, ktoré si potom na burze alebo v špecializovaných aplikáciách brokerských spoločností a bánk bude môcť kúpiť každý z nás.

Miliardy na ďalší vývoj elektromobilov

Vypustením akcií na burzu získa Rivian obrovské peniaze od investorov. Ekonomický portál Bloomberg hovorí, že v hre je až 80 miliárd dolárov. Len pre porovnanie, Tesla, ktorá dnes v hodnote trhovej kapitalizácie prekonáva aj Toyotu, Volkswagen a Daimler-Group dokopy, v roku 2010 na trhoch pri svojom IPO štartovala s hodnotou 2 miliárd dolárov. Kde je jej popularita medzi profesionálnymi aj tzv. retailovými investormi využívajúci appky ako eToro alebo Robinhood, asi pripomínať nemusíme.

Historické porovnanie s Teslou však príliš veľa nenaznačuje. Trh elektromobilov je dnes úplne inde a dôvera v budúcnosť osobnej dopravy poháňanej batériami stúpa doslova každým novým modelom. No a trhová kapitalizácia (teda cena 1 akcie vynásobená všetkými firmou vydanými akciami) Tesly je dnes na úrovni 732 miliárd dolárov, čo už plán Rivianu nerobí až tak šokujúcim.

Budúca hviezda akciových trhov?

Plánovaný vstup Rivianu na burzu sa však určite oplatí pozorne sledovať, nezávisle na tom, či na ňom plánuješ zbohatnúť, alebo chceš iba sledovať rastúcu konkurenciu na poli elektromobility.

Rivian

Kľúčovými modelmi Rivianu sú elektrický pick-up R1T určený najmä pre špecifický americký trh a civilnejšie SUV R1S.

NEPREHLIADNI:
Takto bude Rivian vyrábať elektromobily. Muskov konkurent zverejnil video priamo z nedokončenej továrne

Ceny začínajú na približne 70 000, respektíve 67 500 dolároch v závislosti na zvolenej komfortnej a off-roadovej výbave s tým, že predobjednávky už bežia naplno a dodávky prvým majiteľom by mali začať v januári budúceho roka. Šprint z 0 na 100 km/h by obe autá mali zvládnuť pod 3 sekundy a dojazd najdrahších modelov podľa značky presiahne 724 kilometrov.

Nielen dva najdôležitejšie modely

Potenciálnych investorov by mohli zaujímať aj ďalšie aktivity Rivianu. Startup napríklad pre e-commerce giganta a kuriérsku službu Amazon vyrába elektrické dodávky. Vo februári 2019 do spoločnosti Amazon investoval 700 miliónov dolárov (približne 582 miliónov eur) a masívnej investície sa Rivian dočkal aj od veľkej automobilky Ford, ktorá poskytla 500 miliónov dolárov (416 miliónov eur) v apríli 2019.

Electrek tiež informoval, že Rivian po celých Spojených štátoch plánuje vybudovať sieť 3500 rýchlonabíjačiek pre autá svojich zákazníkov, podobne ako Tesla disponuje Superchargermi, ale v hre sú aj nabíjačky pre majiteľov akýchkoľvek vozidiel a predaj domácich wallboxov.

Peniaze tak budú do firmy tiecť nezávisle na tom, ako sa bude dariť ich autám. Rivian vraj chystá aj vstup do Európy a to dokonca s oboma modelmi R1T aj R1S, pričom v hre môže byť tiež vybudovanie továrne v niektorej z krajín na našom kontinente. Tu však môže byť kameňom úrazu zatiaľ nulová servisná a dílerská sieť a plány teda určite výrazne ovplyvní to, ako sa značka uchytí doma v USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú