Tak sme sa dočkali. Po februárovom avíze od spoločnosti Rivian, ktorá potvrdila plány expandovať  na európsky a čínsky trh s novými elektromobilmi, máme definitívu. Najnovšie americký startup oznámil, že spoločnosť začne v Európe predávať svoje vozidlá začiatkom roka 2022. Na tému upozornil portál Electrive.

Koniec dohadom a špekuláciám

Rivian podporovaný veľkými a etablovanými spoločnosťami ako Amazon a Ford plánuje od začiatku roku 2022 predávať svoje elektrické vozidlá v Európe, čoho dôkaz má byť mail odoslaný bližšie nešpecifikovanému zákazníkovi na európskom trhu.

Ako píše portál InsideEVs, spoločnosť už stihla potvrdiť, že na európsky trh bez váhania dodá trojradové SUV R1S, rovnako ako i elektrický pickup R1T. Mail bol v podstatne stručný, takže bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.

Rivian

Isté však je, že po dlhých mesiacoch čakania a špekuláciách o tom, či tento nádejný startup, do ktorého Amazon vrazil cez 700 miliónov dolárov, napokon zavíta na európsky trh, konečne poznáme odpoveď.

O vyhlásenom vozidle R1T si mohol počuť nedávno v súvislosti s príplatkovým kuchynským modulom, ktorý pickup okamžite mení na ultimátne kempové vozidlo. Nedávno sa tiež objavili neoficiálne správy ako spoločnosť hľadá vhodné lokality pre umiestnenie svojich nových továrni v Európe.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že v hre je najmä Spojené kráľovstvo, Maďarsko a Nemecko. Zatiaľ však ide len o ničím nepodložené dohady. Tiež nie je známe ani to, či sa Rivian pokúsi aj v Európe vybudovať sieť nabíjacích staníc podobne, ako to plánuje v Kanade a USA.

NEPREHLIADNI
Tesla prekvapuje a v Európe začala predávať Model Y. Za koľko si ho kúpia Slováci?

Rivian bojuje na dvoch frontoch

Keď sme už pri tom americkom trhu, ak  sa spoločnosti podarí dodržať stanovený časový harmonogram, bude vôbec prvou, ktorá ponúkne elektrický pickup v USA. Okrem toho Rivian spustil hromadnú výrobu elektrických dodávok pre Amazon, prvé kusy v produkčnej verzii už zišli z výrobnej linky.

Elektrickú dodávku už mohli vidieť na verejnosti obyvatelia miest Los Angeles, San Francisca a Tulsy v Oklahome.

Amazon

Predprodukčné verzie sa podľa všetkého osvedčili, a tak vstupuje automobilka do fázy sériovej výroby.

Do konca tohto roka chce Amazon v spolupráci s Rivian priniesť elektrickú dodávku na doručovanie balíkov celkovo do 16 miest po celej Amerike. Do roku 2022 je plánom mať na cestách až 10 000 takýchto dodávok a do roku 2030 ich bude až 100 000. Amazon sa teda zatiaľ pre mladú automobilku javí ako naozaj kľúčový investor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú