Elon Musk už niekoľkokrát dokázal, že jednoducho vie, ako podnikať. Vizionár a „otec“ Tesly sa v nedávnom rozhovore na kanáli Tesla Silicon Valley Owners Club vyjadril na adresu dvoch konkurenčných elektrických automobiliek. Lucid aj Rivian podľa neho smerujú k bankrotu a ak niečo v blízkej dobe nezmenia, pre dvojicu startupov to môže byť koniec.

Ak vám dáva radu Elon Musk, zrejme by ste ju mali počúvnuť. Automobilky Rivian aj Lucid Motor môžeme ešte stále považovať za startupy, aj keď už majú na trhu sériové elektromobily.

Aj napriek ich zdanlivému úspechu si však Musk myslí, že obe tieto spoločnosti mieria k bankrotu. Ak chcú prežiť, musia niečo zmeniť a v ideálnom prípade by to malo byť zníženie výrobných nákladov.

Rivian na to ide zle

Elon Musk sa vyjadril aj konkrétnejšie, na adresu automobilky Rivian. Tá totiž začiatkom tohto roka zvýšila cenu svojich elektromobilov, čo ale podľa zakladateľa Tesly nie je správne riešenie.

Zvýšením cien sa totiž exponenciálne zníži počet ľudí, ktorí si budú môcť elektromobil dovoliť. Spoločnosť tak vo finále zostane na tom istom, alebo si môže dokonca finančne pohoršiť.

Ako ale poznamenal portál Electrek, Tesla bola v minulosti vo veľmi podobnej situácii. Muskova automobilka bola dlhú dobu v červených číslach a ziskové marže dosiahla až po tom, čo sa jej podarilo rozbehnúť produkciu a vyrábať dostatočne vysoký počet vozidiel každý mesiac.

Rivian je za posledný kvartál v strate až 1,5 miliardy dolárov (1,43 miliardy eur), no s podporou investorov a hotovostným kapitálom 16 miliárd dolárov si takéto niečo stál môže dovoliť. Nič to však nemení na tom, že automobilka raz bude musieť trend obrátiť, inak kapitál spáli, hoci až o pár rokov.

Musk im radil už dávnejšie

Musk sa vyjadroval na adresu spoločnosti Rivian niekoľkokrát. Naposledy prišiel s vyhlásením, že „až teraz začína pre automobilku skutočná skúška ohňom“. Narážal tým na spustenie masovej produkcie a dosiahnutie pozitívneho toku peňazí.

Flickr-Daniel Oberhaus/YouTube-Rivian

Týmito slovami reagoval Elon Musk na komentár na sociálnej sieti Twitter. Dobre vieme, ako dlho trvalo Tesle dostať svoj cashflow do plusových čísel a aj prvé predávané modely boli pre automobilku niekoľko rokov stratové.

Musk vo svojom komentári dodal, že Tesla je jedinou automobilkou v modernej histórii, ktorej sa podarilo zo startupu vyšplhať až na spoločnosť so skutočne objemnou výrobou, ale hlavne pozitívnym tokom peňazí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP