Na tohtoročnom trhu so smartfónmi dominoval výrez. Horšou správou je, že budúci rok ho môže nahradiť prvok, ktorý je len rovnako dobrý či zlý.

30. mája 2017 predstavila spoločnosť Essential svoj prvý smartfón pod jednoduchým názvom Phone. O čosi neskôr, 8. augusta, ukázal Sharp svetu model Aquos S2 a príchod týchto zariadení tak trochu predznamenal budúcnosť celého trhu…

Týmito slovami sme v predchádzajúcom článku načrtli, ako vznikol veľmi špecifický fenomén v dizajne smartfónov. Výrez v displeji sa ním stal naplno v súčasnom roku. Jeho koniec sa síce blíži, nikdy totiž nemal na trhu zostať dlho, avšak nahradiť ho môže alternatíva, ktorá v podstate nie je výrazne lepšia. A to je problém.

Bezvýznamné preteky

Pred dvomi dňami nám SamsungHonor ukázali úplne nový konštrukčný prvok, ktorým sa rozhodli nahradiť výrez. Aj keď by sme mohli dlho hľadať presné označenie, nič lepšie ako „diera v displeji“ pre jeho pomenovanie zrejme neexistuje.

Absurdné bolo sledovať ako sa obe spoločnosti predbiehali v tom, kto predstaví novinku ako prvý. Honor najskôr ohlasoval predstavenie „niečoho, čo sme ešte nevideli“ na január, aby pred dvoma dňami o pár hodín predbehol Samsung v podstate bezvýznamných pretekoch. Nič nové nás totiž nečaká.

Kde je inovácia?

Diera v displej nie je inovácia, ako sa to snažia prezentovať Samsung, Honor a onedlho určite aj ďalší výrobcovia. V porovnaní s výrezom je to len úkrok do strany, nie krok vpred.

Totiž cieľom výrezu, a teraz aj diery na obrazovkách smartfónov, je prekonanie obdobia, ktoré potrvá kým bude možné dosiahnuť úplne bezrámikový dizajn. Lenže je to opäť len skratka, ľahšia cesta pre výrobcov. Možno vyzerá lepšie, ale aj diera bude opäť narúšať a iritovať náš pohľad na prednú stranu smartfónov.

Predstava sledovania videí na YouTube s pocitom, že niekde v rohu na nás „svieti“ čierny krúžok, nie je veľmi lákavá. Notifikačná lišta bude opäť rozbitá a ktovie, aké bugy sa pre netradičné umiestnenie nového prvku objavia v softvéri. Aj keď bude na vrchu opäť viac miesta pre displej, daný dizajn v podstate eliminuje možnosť implementácie senzorov pre 3D snímanie tváre. Diera v porovnaní s výrezom očividne neprináša výrazné vylepšenie, bez toho, aby niekde neubrala.

Navyše, zakrytie diery bude možno ešte horšie ako pri výreze. Výrobcovia totiž ako „inováciu“ ponechávajú od horného rámu a diery pre fotoaparát istú časť displeja. Tá je z používateľského hľadiska nepoužiteľná, existuje len pre dizajnové dôvody, avšak spôsobuje, že selfie fotoaparát bude nakoniec nižšie ako keby bol umiestnený vo výreze. Pokiaľ teda softvérovo túto dieru budeme chcieť zakryť, stratíme možno porovnateľnú časť displeja ako v prípade ozrutne veľkého výrezu na Google Pixel 3 XL.

Ako to skončí?

Problém výrezu nebola jeho existencia, ale to, že ho začali používať (takmer) všetci a zrazu sa nám minuli alternatívy. V prípade diery je to ešte horšie, pretože tej už podľahol aj Samsung, ktorý doteraz ako (takmer) jediný vážne bojoval za vlastný štýl. Ktovie čo bude ďalej, ale ak má byť diera trendom pre ďalší rok, ďaleko sme sa nedostali. Možno by mohli výrobcovia nabrať viac odvahy. Možno tak ako včera Vivo. Ten ponúkol iný, zaujímavý koncept a ráta s tým, že nie všetci túžia po výreze či diere. Nemusia takí byť všetci, ale jednoducho si zaslúžime viac možností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom