Nový prototyp nástroja od spoločnosti Adobe vie rozoznať tváre na fotografiách, ktoré boli upravené Photoshopom. Ide o výskum v spolupráci s vedcami z Kalifornskej Univerzity v Berkeley. O téme píše The Verge.

Adobe ukázalo prototyp nového nástroja, ktorý vie na fotografiách rozoznať tváre ľudí upravené cez Photoshop. Túto novinku predstavilo ako výsledok výskumu spoločne s vedcami z Univerzity v Berkeley.

Tento softvér zaznamenáva úpravy tvárí pomocou nástroja Photoshop’s Liquify, ktorý sa používa na zmenu výrazov tváre. Na jeho vytvorenie inžinieri naučili neurónovú sieť obrovskú databázu upravených tvárí, ktorá obsahovala obrázky pred a po úpravách s Liquify.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Youtube / PiXimperfect

Výsledný algoritmus sa zdá byť veľmi účinný. Keď pri výskume požiadali ľudí, aby našli upravenú tvár, ich úspešnosť pri hľadaní bola iba 53 %, zatiaľ čo algoritmus bol správny až v 99 % prípadov. Softvér je dokonca schopný navrhnúť, ako upravenú tvár obnoviť na originál a vytvoriť relatívne dobré zobrazenie toho, ako pôvodná tvár vyzerala, píše PC Magazine.

„Myšlienka magického tlačidla na obnovenie úpravy obrázku je stále ďaleko od reality,“ povedal výskumný pracovník spoločnosti, Richard Zhang. „Žijeme však vo svete, kde je čoraz ťažšie dôverovať niektorým digitálnym informáciám, a preto teším sa na ďalšie pokračovanie výskumu v tejto sfére.“, dodal.

Adobe tvrdí, že nemá zatiaľ žiadne plány zmeniť tento softvér na komerčný produkt, ale ich hovorca povedal pre The Verge, že výskum bola len jedna z mnohých snáh spoločnosti o lepšiu detekciu upravovania obrázkov, videí, zvuku alebo dokumentov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP