Dlho očakávaný a pomaly odhaľovaný prírastok do rodiny Call of Duty hier bol ohlásený minulý týždeň dvojminútovou ukážkou, odhaľujúcou politické pozadie studenej vojny. Trailer však Activision nahradil skrátenou verziou, ktorá odstránila viaceré zábery provokujúce čínsku vládu, píše PC Gamer.

Pôvodný trailer potvrdzujúci Call of Duty: Black Ops Cold War pozostával z reálnych záberov a útržkov rozhovoru s Yurim Bezmenov, opisujúcim štyri kroky sovietskej stratégie zvrhnutia amerického postavenia vo svete.

Bývalý agent KGB a novinár opisoval demorilizáciu, destabilizáciu, krízu a normalizáciu ako štyri kroky k diskreditácii Ameriky v postavení svetovej dominanty. Tieto slová tak sprevádzajú zábery z Vietnamskej vojny alebo početných nepokojov v Spojených štátoch, ktorých prítomnosť Activision očividne prehodnotil, vymazal a uverejnil novú, o polovicu kratšiu ukážku.

Pôvodná verzia je však stále dostupná na YouTube portálov IGN a Gamespot. Hongkongské noviny South China Morning Post indikujú, že k náhrade ukážky došlo najmä z dôvodu prítomnosti záberov z protestov na námestí Tchien-an-men z roku 1989, na ktoré sa v Číne vzťahuje tvrdá cenzúra.

Zdroj Hong Kong Daily informuje, že prvotný impulz smerom k Activision tak prišiel zo strany čínskych hráčov, ktorí obvinili Activision zo šírenia ideológie a vnášania politiky do herného sveta.

Nenechaj si ujsť
Strávili sme víkend s Project Cars 3. Toto sú prvé zábery z hrania

Ide tak už o druhý stret čínskej vlády a spoločnosti Activision: Blizzard, keďže minulý rok sme aj my informovali o zabanovaní profesionálneho hráča Hearthstone, vykrikujúceho protestné heslá v rozhovore po turnaji.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom