Elektrický crossover Mazda MX-30 sa po veľkom fiasku sťahuje z amerického trhu. Počas svojho krátkeho dvojročného pôsobenia v krajine sa totiž predalo len 571 kusov. Na tému upozornil portál Teslarati.

Predajný prepadák

Ako píše portál InsideEVs, Mazda North American Operations oficiálne oznámila, že tohtoročným modelom ukončuje výrobu plne elektrického modelu MX-30 určeného pre americký trh. Treba pripomenúť, že tento elektromobil bol dostupný iba v Kalifornii a to od septembra 2021. Od tej doby stihla japonská automobilka predať len 571 kusov, z čoho 181 kusov predala v roku 2021, 324 kusov predala v roku 2022. Za tento rok tak stihla predať len 66 kusov.

ScreenShot/InsideEVs

Z uvedeného je nad Slnko jasné, prečo Mazda MX-30 opúšťa americký trh. Hoci predajné čísla MX-30 sú v USA poľutovaniahodné, nie sú prekvapivé. MX-30 totiž s malou 35,5 kWh batériou a zhruba 160 km  (EPA) dojazdom nie je zrovna kráľom amerických diaľnic. V tejto oblasti ho vysoko prevyšujú ostatní hráči v segmente elektrických vozidiel. Porovnanie s obľúbeným Tesla Model 3 a Model Y, je v takomto prípade azda úplne zbytočné.

NEPREHLIADNI
Ľudia ho nechcú. Zúfalá automobilka brutálne zlacnila dôležitý elektromobil

Prekvapivé však je, že na papieri Mazda MX-30 vysoko zaostáva aj za Chevy Bolt. MX-30 je totiž o celých 9000 dolárov drahšia a poskytuje len polovičný dojazd a nižšiu maximálku. Spoločnosť však má svoj argument pre auto s takýmto dojazdom – ide podľa nej o auto do mesta, pričom ak chce zákazník čosi, čo sa dostane ďalej, môže si zakúpiť výkonnejšie auto.

Zrušenie modelu MX-30 na americkom trhu znamená, že Mazda aktuálne nemá v Spojených štátoch žiadny plne elektrický model, píše portál Electrek. Zatiaľ ale nie je jasné, či je tento odchod definitívny, alebo v budúcnosti uvidíme veľkolepý návrat elektrických vozidiel Mazdy na americký trh.

Mazda má plán

S odchodom MX-30 sa ale objavujú správy, že Mazda plánuje presunúť všetko svoje úsilie do uvedenia plug-in hybridných vozidiel ako je CX-90 PHEV, prípadne CX-70 PHEV. Tiež sa šepká o tom, že by sa na americkom trhu mohol objaviť aj crossover CX-50 Hybrid.

Mazda

Vzhľadom na jazdné vlastnosti, cenu a najmä kombinovaný dojazd týchto plug-in hybridných modelov je možné tvrdiť, že Mazda má s týmito modelmi omnoho vyššiu šancu na úspech. Napríklad, CX-90 PHEV poskytuje kombinovaný dojazd 788 km (42 km je elektrický), pričom jeho uvádzacia cena je 47 445 dolárov. Pre porovnanie, Mazda MX-30 začínala na 35 358 dolároch.

Treba tiež pripomenúť, že elektrická Mazda MX-30 nie je trhákom ani na trhu v Európe. Pomôcť by však Mazde mala začiatkom roka predstavená plug-in hybridná verzia MX-30 e-Skyactiv R-EV.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú