Huawei je jeden z tých na slovensku známejších výrobcov, ktorého komunita používateľov sa stále rýchlejšie rozrastá. Tento rok je veľmi aktívny a predstavuje veľa kvalitných smartfónov. Jedným z nich je aj odľahčená verzia Huawei P8 a to Huawei P8 Lite. Tento len 200-eurový smartfón sa dostal do našej redakcie a tak sme neváhali a otestovali ho. Pozrite sa, čo ponúka za tak nízku cenu.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Kľúčové špecifikácie Huawei P8 Lite:
- Všeobecné: GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA (3G) 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE (4G) 800 / 1800 / 2100 / 2600
- Rozmery a váha: 143 x 70.6 x 7.7 mm, 134,8 g
- Displej: 5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch
- Čipset: HiSilicon Kirin 620
- CPU: Osemjadrový, 64-bit, 1.2GHz, jadrá Cortex-A53
- GPU: Mali-450 700MHz
- RAM: 2 GB
- OS: Android 5.0.2 (Lollipop) s nadstavbou EMUI 3.2
- Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 10,38 GB), slot pre microSD karty
- Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR
- Predný fotoaparát: 5 MPx
- Video kamera: 1080p pri 30 fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio, NFC
- Batéria: 2200 mAh
- Ostatné: kompas, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, nanoSIM)
Balenie
Prekvapenia na každom mieste
Huawei P8 Lite prichádza v malej bielej nenápadnej krabičke, ktorá sa na prvý pohľad tvári ako zásuvka. Keď sa ju pokúsite vytiahnuť, zistíte, že to zásuvka úplne nie je. Skôr je to normálna krabička s vysúvacím vrchom, len neštandardnou orientáciou. Vo vnútri nájdete dve čierne krabičky s adaptérom, slúchadlami, USB káblom a tiež malým nástrojom na vysunutie dvierok od microSD/nanoSIM a microSIM kariet. Medzi krabičkami je umiestnený smartfón, ktorý je možný ľahko vytiahnuť. Všetko dobre zapadá a nezasekáva sa.
Konštrukcia a dizajn
Kvalitne pripravený „sendvič“
Hneď prvé, čo si všimnete, keď dostanete tento smartfón do rúk, je jeho nízka hmotnosť, ktorá pri jeho malých rozmeroch 143 x 70.6 x 7.7 mm robí len 134,8 g. Dizajn, ktorý môžeme nazvať aj sendvičový, sa skladá zo stredného kovového rámika, ktorý je vložený medzi dva kusy mäkkého a ľahkého plastu, s jemnou povrchovou úpravou, na ktorú sa zachytáva veľa nečistôt a ťažko sa čistí. Na zadnej strane nájdeme tiež úzky sklenený pásik, pod ktorým sa skrýva kamera, duálny blesk či NFC anténa. Tento sendvič je za normálnych okolností neoddeliteľný.
5-palcový displej sa snaží tvoriť pocit bezrámikovosti vďaka starému triku s čiernym rámikom, ktorý má v našom prípade šírku 3 mm. Pod displejom nenájdeme žiadne tlačidlá, všetky, čo budeme potrebovať sú virtuálne. Nad displejom je umiestnený svetelný senzor, slúchadlo a 5 MPx selfie kamerka. Všetky zvyšné hardvérové tlačidlá si našli svoje miesto na pravej strane spolu s dvoma zásuvkami, z ktorých jedna je pre microSIM a druhá je kombinovaná nanoSIM alebo microSD.
Na spodnej strane nájdeme otvor pre microUSB a tiež 5 dierok na oboch stranách, pričom v ľavých dierkach je umiestnený reproduktor a v pravých zase mikrofón. Na vrchnej strane nájdeme už len 3,5 mm jack.
Zadná plastová strana obsahuje šošovku 13 MPx fotoaparátu spolu s LED bleskom. Nechýba ani viditeľné logo výrobcu a certifikácie v spodnej časti.
Foto porovnanie – Huawei P8 vs P8 Lite:
Displej
Priemer medzi HD displejmi
Displej nie je práve silnou stránkou tohto smartfónu. Jedná sa o 5″ HD IPS displej, ktorý má výbornú úroveň minimálneho jasu, ale v prípade maximálneho jasu budete vyhľadávať vonku na slnku veľmi rýchlo tieň, keď budete niečo na vašom smartfóne potrebovať vybaviť. Displej neurazí ani svojim podaním farieb, ktoré však veľmi rýchlo strácajú svoje kvality s meniacim sa uhlom.
Výkon a pamäť
Nečakane výkonný
Huawei P8 Lite je poháňaný 64-bitovým procesorom Kirin 620, ktorý sa skladá z 8 jadier ARM Cortex-A53, ktoré nájdeme tiež v známych procesoroch ako je MT6752 od Mediateku. Hlavným rozdielom je však ich takt, ktorý je v tomto prípade len veľmi nízkych 1,2 GHz. To však nie je dôvod na obavy, lebo vďaka kvalitne optimalizovanému systému tento smartfón zvládne aj hry ako Asphalt 8 na najvyššej grafike a dokonca sa pri tom veľmi nezahreje, čo je však dôsledok ďalšieho zníženia výkonu.
V nasledujúcom grafe nájdete porovnanie výsledkov populárnych benchmarkov s jeho výkonnejším súrodencom Huawei P8. Už spomínaný procesor od Mediateku MT6752 zastupuje Mlais M52 Red Note a ako posledný súper v podobnej cenovej aj výkonnostnej kategórií Xiaomi Mi4i.
Tip: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf
* Celkový počet bodov Antutu a Quadrant standard sú posunuté o desatinné miesto (/10) pre prehľadnejší graf.
Smartfón obsahuje 2 GB RAM, čo v pohode stačí na plynulý beh Androidu 5.0.2 a tiež kvalitný multitasking. K dispozícii máte tiež 16 GB ROM, ktoré je možné v prípade potreby rozšíriť pomocou SD karty až do veľkosti 128 GB.
Operačný systém
Vzorne vyladený EMUI 3.1
Huawei sa zaraďuje medzi výrobcov smartfónov, ktorý majú pre svoje mobily vlastnú softvérovú nadstavbu EMUI 3.1. Tá je postavená na Androide 5.0.2 a musím oceniť naozaj špičkovú optimalizáciu na tomto smartfóne. Smartfón sa samovoľne nereštartuje, no vie si poradiť aj so silno podtaktovaným procesorom, ktorý systém vôbec nespomalí, prechody sú plynulé, zvláda náročnejšie aplikácie a väčšinu času máte k dispozícií viac než 1 GB RAM.
EMUI 3.1 sa snaží ponúknuť užívateľsky príjemné, intuitívne a rýchle prostredie. Hneď prvým zaujímavým vylepšením je centrum notifikácií, ktoré je riešené formou prehľadnej časovej osi. Hneď vedľa centra notifikácií je panel so širokou ponukou prepínačov, ako sú klasické WiFi, Bluetooth, svetlo, jas, GPS alebo tie menej tradičné, plávajúce tlačidlo, NFC, 4G, režim úspory batérie, Wifi hotspot… Poradie týchto skratiek je možné ľubovoľne meniť.
Zmene sa nevyhol ani prehľad spustených aplikácií, kde je možné vybrané aplikácie „zamknúť“ aby nedošlo k ich náhodnému ukončeniu, či už z dôvodu nedostatku RAM alebo zlyhania ľudského faktoru.
Predvolený spúšťač umiestňuje automaticky pridávať nové aplikácie na plochu a podporuje aj zmenu motívov, ktoré je možné stiahnuť cez aplikáciu Motívy. Nevýhodou je vysoký obsah predinštalovaných aplikácií, ktoré bežný používateľ vôbec nevyužije.
Pozadie obrazovky uzamknutia sa pri každom rozsvietení displeja mení a vyberá jednu z fotiek, ktoré sú už od výroby v smartfóne. Pri potiahnutí zdola hore sa zobrazí malá ponuka nástrojov, kde okrem iného nájdeme prepínač baterky, kalkulačku, ovládanie hudby…
O možnostiach prispôsobenia a nastaveniach v systéme EMUI by sa určite dala napísať celá kniha alebo aspoň jedna kapitola tejto recenzie, ale pokúsim sa vybrať tie najlepšie.
Pokiaľ máte kamarátov alebo v rodine niekoho, kto nemá so smartfónmi ešte skúsenosti a hľadáte pre neho smartfón s jednoduchým ovládaním, Huawei P8 Lite je to správne riešenie. V nastaveniach si môžeme nastaviť jednoduchší štýl domovskej obrazovky, ktorý obsahuje jednoduché rozloženie a veľké ikonky.
Aj keď možno patríte medzi ľudí, ktorí si nevedia predstaviť život bez hlavných 3 hardvérových/kapacitných tlačidiel pod displejom, musíte uznať, že ich softvérová verzia má jednu výhodu. Tou je možnosť si upraviť ich vzhľad, rozloženie, počet… Okrem toho tu nájdete aj takzvané Plávajúce tlačidlo alebo aj koláč, ktoré obsahuje tiež pár užitočných skratiek.
Celý systém je prispôsobený na prácu s dvoma kartami SIM. Máte možnosť si zvoliť pre každú iný tón zvonenia, predvolené akcie a veľa ďalších. Nechýba ani pokročilá správa notifikácií, pomocou ktorej si nastavíte, ktorá aplikácia si môže vyžadovať vašu drahocennú pozornosť.
Výdrž batérie
Veľa štavy z mála
Keď sa pozrieme pravde do očí, uvidíme malú, 2200 mAh batériu, čo je daň za nízku hmotnosť a rozmery tohto smartfónu. Tu tiež platí, že zdanie môže klamať a kvalitne vyladený operačný systém dokáže zázraky. Nabil som tento smartfón na 100%, nastavil jas na minimum a spustil som benchmark batérie aplikácie PCMark. Pokles na hranicu 20% trval 6 hodín aj 55 minút, čo je veľmi dobrý čas. Počas tohto času prebiehal benchmark, ktorý zahŕňal prehrávanie videa, prácu s textom, úpravu fotografií… Wifi bolo počas testu vypnuté.
Huawei P8 Lite podporuje tiež rýchle nabíjanie (nabíjačka dodáva prúd 2A), čo sa odrazilo aj na čase, za ktorý sa batéria nabije z 15% na 90%, ktorý robí 1 hodinu a 42minút.
Tip: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf
Fotoaparát
Bez šumu aj v noci
Aj napriek tomu, že nepoznáme výrobcu ani model tohto fotoaparátu, Huawei P8 Lite vie robiť kvalitné snímky či videá. Rovnako, ako sa kládol dôraz na vyladenie systému, kládol sa pri výrobe dôraz aj na vyladenie aplikácie kamery.
Aplikácia ponúka veľké množstvo filtrov a niektoré zaujímavé funkcie, ktoré oceníte napríklad pri fotení v noci. Okrem štandardných režimov blesku tu nájdete aj stále prisvietenie, ktoré využijete aj pri fotení makro snímok v úplnej tme, kedy je ťažké objekt vôbec správne vycentrovať pri svetle počas preostrovania. Pribudol tiež režim Zaostrenie na všetko, ktorý umožňuje neskôr fotku preostriť na iný bod.
Z neznámeho dôvodu, pri lepšom pohľade na snímku HDR a na normálnu, nie je možné pozorovať viditeľné zmeny, to isté platí aj pri fotkách za zníženého osvetlenia. Huawei P8 Lite si vynikajúco poradí aj v šere, či len za svetla vlastnej prisvetľovacej diódy.
Na makro snímkach v noci nie je možné vidieť šum, ktorý je charakteristický pre nočné fotky iných menej kvalitných smartfónov, čo len potvrdzuje kvalitný hardware a software fotoaparátu. Pri niektorých fotkách si však môžeme všimnúť, že aj keď sú fotené z miesta bez pohybu, sú mierne rozostrené.
Všetky testovacie fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze.
Kvalitnými fotkami to nekončí, Huawei P8 Lite dokáže nahrávať FullHD video pri 29 fps.
Multimédiá
Prémiový zvuk s bassovým nádychom
Huawei P8 Lite síce obsahuje len HD displej, ale pri veľkosti 5″ má stále celkom slušné rozlíšenie 293 ppi. Pri pozeraní filmov vám to vynahradí celkom kvalitný zvukový výstup cez hlavný reproduktor, kde je možné cítiť aj jemné bassy na pozadí. Zvuk sa však začne výrazne deformovať, ak mu niečo stojí v ceste, napríklad prsty. To je možné pocítiť pri hrách na celú obrazovku, keď smartfón držíte po bokoch. Popri tom zakrývate reproduktor a kvalita zvuku výrazne klesá. Ešte lepší než výstup z hlavného reproduktoru je výstup do slúchadiel.
Vstavaný hudobný prehrávač automaticky indexuje hudbu v smartfóne a následne ju rozdelí podľa albumov, interprétov, či priečinkov, kde je uložená. Pozadie aplikácie sa mení dynamicky podľa aktuálne prehrávanej piesne.
Konektivita
Všetko potrebné na prežitie, ba ešte aj viac
Dôležitou vlastnosťou Huawei P8 Lite je plná podpora slovenských LTE frekvencií. Okrem toho smartfón podporuje aj Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC s funkciou Huawei Beam
Huawei P8 Lite podporuje nielen GPS a A-GPS, ale aj GLONASS, ktorý umožňuje pripojenie aj na iné satelity podobné GPS, vďaka čomu by mal byť signál stabilný a presný. V praxi je to trochu zložitejšie.
Väčšinu trasy je GPS presne kopírujúce trasu. GPS má ale sklony k častým samovoľným výpadkom nezávisle od prostredia. Zafixovaný GPS signál sa väčšinou po 10 minútach stratí a po určitej dobe sám naskočí. Toto sa párkrát zopakuje, až sa GPS dostane do stabilnejšieho stavu. Celý záznam trasy je k dizpozícii tu.
GPS je sama o sebe trochu náladová a občas jej pomôže malé nakopnutie s použitím WiFi a 3G na získanie približnej predstavy o polohe.
Pri druhom a treťom screenshote ostal smartfón 30minút na rovnakom mieste a zaznamenával svoju prejdenú trasu. Najlepšia GPS by sa za ten čas nemala vôbec pohnúť, čo znie síce ľahko, no pre väčšinu smartfónov je to veľký problém.
Aj napriek týmto už spomínaným nedostatkom, je možné tento smartfón použiť ako plnohodnotnú GPS navigáciu a to aj v hustých lesoch, či zastavaných oblastiach.
Záver
Huawei P8 Lite: Zvuk, ktorému nechýba život za dobrú cenu
Keď sa mi tento smartfón dostal do ruky, nevedel som, aký postoj k nemu zaujať. Bál som sa 1,2 GHz procesora a 2200 MAh. Zaujímavé je, že práve tieto potenciálne slabé stránky sa ukázali byť veľmi výhodné a to hlavne vďaka veľmi dobrému softvérovému vyladeniu. Systém beží svižne a smartfón nepohrdne ani náročnejšími hrami ako Asphalt 8. Výdrž batérie tiež potešila, smartfónu trvalo skoro 7 hodín vybitie zo 100% na 20% pri minimálnom jase a spustenom PCMark Battery Life benchmarku. Neutrálne hodnotím GPS a displej. Za cenu 200 eur je Huawei P8 Lite dôstojným zástupcom strednej triedy.
Huawei P8 Lite kúpite najlacnejšie v tomto e-shope!
+Plusy | -Mínusy |
+ Vyladený systém | -Občas rozmazané nočné fotky |
+ Výborný zvuk | -Zlé pozorovacie uhly displeja |
+ Nočné fotky bez šumu | -Slabšia GPS |
+ Príjemný dizajn | |
+ NFC | |
+ Cena |
Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Nikon D7100.
O Nikon D7100
Nikon D7100 je digitálna zrkadlovka určená najmä pre poloprofesionálov a profesionálov. Nikon D7100 dokáže fotografovať v maximálnom rozlíšení 24,1 MPx, disponuje profesionálnym systémom automatického zaostrovania, výkonným hľadáčikom, LCD displejom s vysokým rozlíšením, odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka, dvomi slotmi pre pamäťové SD karty či možnosťou pripojiť si externý mikrofón, slúchadlá či blesk. Zrkadlovka toho dokáže naozaj veľa a vytvára nádherné profesionálne fotografie.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Majú technológiu, ktorá nabije elektromobil za 4 minúty. Prelomový startup sa ocitol v problémoch
Európska únia spúšťa miliónový projekt. Vedci premenia jadrový odpad na vzácne suroviny
Bezpečnostné diery sú „pozvánkou“ pre kyberzločincov. Ak napadnú túto inštitúciu, môžu ťa vydierať
Odolá teplote až 150°C. Japonci vyvinuli kľúčovú technológiu pre bezpečnosť elektromobilov
Američania si našli náhradu za TikTok. Hromadne prechádzajú na neznámu sieť paradoxného štátu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Billa ruší vec, na ktorú sme boli roky zvyknutí. Po Slovensku prichádza zmena aj do Česka
„7 rokov sme pracovali na Corvette, až sme zistili, že stojí toľko, že sa to neoplatí.“ Filip dobýja trh s opravenými americkými autami
TOP 5 prémiových áut pod 10 000 eur. Slovenské autobazáry skrývajú „klenoty“ od značiek Jaguar, Audi či BMW
EXKLUZÍVNE: „Toto gesto považujem za ohavné. Zaslúžil by si jednu otcovskú zaucho.“ Politici reagujú na študenta, ktorý nepodal ruku prezidentovi
Do roku 2030 zanikne 92 miliónov pracovných miest: Tieto pozície sú kvôli umelej inteligencii ohrozené
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Slováci uvidia o pár hodín mimoriadne jasnú kométu. Objaví sa raz za 160 000 rokov a správa sa zvláštne
- Označujú ho za seriál desaťročia, teraz dostáva nástupcu. Známa služba čoskoro uvedie seriálový klenot
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci uvidia o pár hodín mimoriadne jasnú kométu. Objaví sa raz za 160 000 rokov a správa sa zvláštne
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Označujú ho za seriál desaťročia, teraz dostáva nástupcu. Známa služba čoskoro uvedie seriálový klenot
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci uvidia o pár hodín mimoriadne jasnú kométu. Objaví sa raz za 160 000 rokov a správa sa zvláštne
- Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Označujú ho za seriál desaťročia, teraz dostáva nástupcu. Známa služba čoskoro uvedie seriálový klenot
Miesto katastrofy znova ožíva. Černobyľská elektráreň spúšťa pokročilé systémy
Slovensko našlo v Európe nečakaného spojenca. Chce obnoviť prevádzku plynovodov cez Ukrajinu
ChatGPT dostal praktickú funkciu, ktorá ti významne uľahčí život
Investovali skoro miliardu eur, prídu aj na Slovensko. Český dopravca bude testovať Muskov internet
Biden podpísal dôležitý dekrét. Posilní americkú AI a domácu výrobu čipov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Billa ruší vec, na ktorú sme boli roky zvyknutí. Po Slovensku prichádza zmena aj do Česka
„7 rokov sme pracovali na Corvette, až sme zistili, že stojí toľko, že sa to neoplatí.“ Filip dobýja trh s opravenými americkými autami
TOP 5 prémiových áut pod 10 000 eur. Slovenské autobazáry skrývajú „klenoty“ od značiek Jaguar, Audi či BMW
EXKLUZÍVNE: „Toto gesto považujem za ohavné. Zaslúžil by si jednu otcovskú zaucho.“ Politici reagujú na študenta, ktorý nepodal ruku prezidentovi
Do roku 2030 zanikne 92 miliónov pracovných miest: Tieto pozície sú kvôli umelej inteligencii ohrozené
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené