Spoločnosť Huawei patrí medzi tých výrobcov, ktorí svoje top modely vyrábajú pre masovú verejnosť. Od tejto zásady sa nelíši ani nová vlajková loď Huawei P8. Novinka by mala zapôsobiť na širokú verejnosť vďaka exkluzívnemu spracovaniu, kvalitnému fotoaparátu a samozrejme vďaka nižšej cene ako tomu je u konkurencie. Oproti predchádzajúcej generácii si v oblasti dizajnu veľa rozdielov nevšimneme a tak zmeny nastali iba v dôležitých častiach, pri ktorých Huawei strácal na svetovú špičku.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Nový klenot spoločnosti vzbudzuje rešpekt aj pred drahšími modelmi, ktoré sa musia mať na pozore. P8-ka zavítala aj do našej redakcie a tak vám po 3 týždňoch testovania prinášame plnohodnotnú recenziu.

Kľúčové špecifikácie Huawei P8:

 • Všeobecné: GSM 850/900/1800/1900MHz, HSDPA 850/900/1700/1900/2100MHz, LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
 • Rozmery a váha: 144.9 x 72.1 x 6.4 mm, 144 g
 • Displej 5.2″, kapacitná IPS-NEO LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, 424 ppi
 • Čipset: HiSilicon Kirin 930
 • CPU: Štvorjadrový Cortex-A53 taktovaný na 2 GHz a štvorjadrový Cortex-A53 taktovaný na 1,5 GHz, 64-bit
 • GPU: Mali-T628
 • RAM: 3 GB
 • OS: Android 5.0 (Lollipop) , EMUI 3.1
 • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 10,46 GB)
 • Fotoaparát: 13 MPx f / 2.0, Optická stabilizácia obrazu, Dvojitý LED blesk, dotykové ostrenie, detekcia tváre a úsmevu, HDR, Panoráma, Super Noc, Vodotlač, Najlepšia fotografia
 • Predný fotoaparát: 8 MPx s FullHD nahrávaním
 • Video kamera: 1080p video nahrávanie pri 30fps
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.1 LE, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, NFC, FM rádio
 • Batéria: 2680 mAh
 • Ostatné: Akcelerometer, Senzor priblíženia, Svetelný senzor, Kompas, notifikačná dióda, Dual SIM,

HUAWEI P8 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Balenie

Pocit luxusu od prvej chvíle

 MUS_3275
Huawei P8 prichádza v malej čiernej krabičke, na ktorej si ihneď všimneme vyrytý iniciál ‘’P8‘‘. Po vytiahnutí vnútornej časti, v ktorej sa nachádza kompletné príslušenstvo a smartfón zistíme, že spoločnosť si dala ohromnú námahu navodiť pocit exkluzívneho zariadenia už pri balení. Vnútro krabice je rozdelené na dve časti, v prvej sa nachádza nabíjačka, USB kábel, slúchadlá, ktoré sú vítaným doplnkom a v druhej zasa spinka na otvorenie šuplíkov pre SIM karty a používateľský manuál. Nakoľko sa jedná o telefón slovenskej distribúcie, všetko je prispôsobené pre náš trh. Balenie Huawei P8 je na absolútne špičkovej úrovni a tento trend by mali nasledovať aj iní výrobcovia, ktorí svoje balenia flákajú už dlhé roky.

MUS_3259

Huawei P8 v súčasnosti kúpite za cenu od 387 €

Konštrukcia a dizajn
Tažko sa hľadajú zápory 

Konštrukčné spracovanie novinky je po každej stránke výborné. Huawei zvolil kombináciu hliníku a z časti aj skla. Po uchopení vám Huawei P8 okamžite vyčarí úsmev na tvári a dodá vám pocit prémiového zariadenia. Do redakcie sa nám dostal zlatý variant, ktorý je ozajstným klenotom a po bokoch je dokonca brúsený diamantom. Rozmery sú 144.9 x 72.1 x 6.4 mm a hmotnosť sa zastavila na príjemných 144 g. Práca so smartfónom je výborná, no menšou chybičkou sú klzkejšie boky, pri ktorých má zariadenie tendenciu sa vyšmyknúť. Celkovo je ale konštrukcia špičková, všetko spolu lýcuje a spĺňa tie najvyššie štandardy.

MUS_3133

Vľavo Huawei P8 Lite , Vpravo Huawei P8

Huawei P8 disponuje na prednej strane 5,2-palcovým displejom s FullHD (1920 x 1080) rozlíšením. Predná strana je ladená do minimalistického dizajnu a nič tu nenájdeme nazvyš. Nachádza sa tu teda 8 MPx predný fotoaparát, notifikačná LED dióda, senzor priblíženia a regulácie jasu a reproduktor pre hovory. Huawei veľmi chválim za výborné prevedenie prednej strany, ktorá je vyšperkovaná malými rámikmi okolo displeja. Kapacitné tlačidlá by sme hľadali márne, keďže P8-ka disponuje softvérovými ovládacími tlačidlami.

MUS_3122

Pravá strana Huawei P8 obsahuje všetky ovládacie prvky počnúc vypínacím tlačidlom, ovládaním hlasitosti a dvomi slotmi na SIM karty, z čoho jednu môžeme využiť aj ako slot pre microSD kartu. P8-ku by som pokarhal za nie príliž praktické umiestnenie tlačidla na reguláciu hlasitosti, ktoré by bolo vhodnejšie dať na ľavú stranu, čo by zlepšilo komfort pri ovládaní. Na hornej strane nájdeme 3,5 mm audio jack a tiež ďalší mikrofón. Spodná strana potom obsahuje už iba microUSB konektor, reproduktor a sekundárny mikrofón.

MUS_3157

Krásnym spracovaním sa môže pýšiť zadná strana. Na tej nájdeme 13 MPx fotoaparát, ktorému pomáha duálny LED blesk. Skoro celá zadná strana má hliníkové spracovanie až na vrch, kde sa nachádza fotoaparát a predely kvôli anténam, tu výrobca použil sklo. Dominantným prvkom zadnej strany je logo Huawei.

MUS_3113

Vľavo Huawei P8 Lite , Vpravo Huawei P8

Displej         
|FullHD s krásnymi farbami

 MUS_3312
Zobrazovací panel Huawei P8 má vskutku výborné vlastnosti, ktoré sa ale od top modelov väčšinou očakávajú. Prednej strane teda dominuje 5,2-palcový displej s FullHD rozlíšením. Hustota pixelov je 424 ppi a výrobca zvolil Gorilla Glass 3 ako ochranný prvok displeja.

Screenshot_2015-07-23-15-00-22

Panel disponuje technológiou IPS-NEO LCD, čo zaručuje lepší kontrast a priepustnosť. Farebné podanie je príkladné a pozorovacie uhly sú tiež na výbornej úrovni. P8-ka zvláda výborne aj čítanie počas nočných hodín, kedy sa naplno prejavuje výborný displej svojou minimálnou hodnotou jasu. Privítal by som o trochu väčší maximálny možný jas, ktorý by ešte viac vylepšil už tak dokonalý displej. Ako u väčšiny smartfónov, aj Huawei P8 má nastavenie teploty farieb, no za celý čas používania som nič nemusel zmeniť. Výborným doplnkom je potom Režim rukavíc, ktorý maximalizuje citlivosť displeja a pomáha napríklad v zimných mesiacoch.

Výkon a pamäť
|Kirin 930 pod kapotou

Hnacím motorom Huawei P8 je procesor HiSilicon Kirin 930 z domácej dielne, ktorý má celkovo 8 jadier. Prvé štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 2 GHz sa starajú o náročnejšie operácie a ďalšie 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,5 GHz sú určené pre operáciu v systéme a menej náročné úlohy. Hrubý výkon novinky je výborný a spĺňa parametre najnovších vlajkových lodí. Horšie je to po stránke grafického čipu, ktorým je Mali-T628 a na svetovú špičku znateľne stráca. Dôkazom toho je veľmi malé skóre v grafickom benchmarku 3D Mark, kde Huawei P8 dosiahol skóre na úrovni strednej triedy smartfónov. Ďalšou chybičkou na kráse je nemožnosť spustiť populárnu hru Asphalt 8, no tu sa jedná skôr o softvérový problém, ktorý by mohla vyriešiť aktualizácia v budúcnosti. Pri reálnom používaní a hraní hier tento rozdiel nie je vôbec citeľný a vy si tak môžete vychutnať náročné hry akou je napríklad Modern Combat 5 v plnej kráse. Kapacite pamäte RAM 3 GB predurčuje P8-ku k výbornému multitaskingu a rýchlemu spúšťaniu aplikácií. Prehrievanie som zbadal iba pri náročnejšom využívaní telefónu a pri hraní hier, no hodnoty nevybočovali z priemeru. Huawei P8 som prevetral v najznámejších benchmarkových aplikáciách a výsledok som porovnal s konkurenciou.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou na grafy

Verzia, ktorú som mal k dispozícii, disponovala 16 GB vnútorným úložiskom a pre používateľa bolo reálne dostupných 10,46 GB. Pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD kariet až do kapacity 128 GB, no pri tomto zložení stráca P8-ka DualSIM funkcionalitu.

Operačný systém

|Nie úplne dokonalé EMUI 3.1

Po softvérovej stránke prichádza Huawei P8 s vlastnou nadstavbou EMUI vo verzii 3.1, ktorá je založená na Androide 5.0. Grafické poňatie nadstavby je veľmi vydarené a spĺňa všetky moderné dizajnové zákony, no odladenosť a stabilita je na tom trochu horšie. Pri mojom náročnom testovaní som sa stretol s menšími zásekmi a pádom aplikácií. Odhliadnuc od týchto skutočností, aj náročnejší používatelia budú veľmi spokojní. Nami testovaná verzia pochádza z oficiálnej distribúcie, systém má plnú lokalizáciu do slovenského a českého jazyka.

Prebudením smartfónu sa dostávame na nádherne spracovanú odomykaciu obrazovku s rýchlym prístupom k hlavným funkciám ako sú Baterka, Fotoaparát, Kalkulačka a Nahrávanie zvuku.

Nadstavba EMUI podobne ako konkurenčné nadstavby nedisponuje s menu aplikácií. V tomto prípade máte všetky ikony zoradené na obrazovke a môžete ich usporadúvať do zložiek a pridávať widgety na plochu. Stiahnutím hornej lišty sa dostávame do notifikačnej oblasti, ktorá je rozdelená na dve časti – Upozornenia a Odkazy. V časti, kde sa nachádzajú Odkazy, máme rýchly prístup k dôležitým prepínačom, ktorých poradie je možné meniť ľubovoľne. Výborným doplnkom je potom odkaz na manuálnu reguláciu jasu a vstup do nastavení.

Huawei P8 ako správna vlajková loď disponuje rôznymi pohybmi, ktoré uľahčujú prácu s telefónom. Najpoužívanejším z môjho pohľadu bola funkcia Priloženie k uchu, ktorá automaticky zodvihne prichádzajúci hovor. Ďalším vítaním doplnkom bol pohyb Preklopenia, ktorý stlmil prichádzajúci hovor alebo budík.

Pre mnohých sú softvérové navigačné tlačidlá nevkusným prvkom a zaberajú zbytočné miesto na displeji. P8-ka disponuje navigačnými tlačidlami, no v nastaveniach si môže používateľ zvoliť poradie jednotlivých tlačidiel. Funkciami preplnená nadstavba EMUI má v sebe ukryté aj také prekvapenia, ako sú napríklad plávajúce tlačidlo, na ktorom sa zobrazujú ovládacie prvky smartfónu ako tlačidlo domov, späť alebo tlačidlo pre multitasking. Trochu nezvyčajným gestom je použitie kĺbu na prste, ktorý môže spraviť snímku obrazovky a to po silnejšom dvojitom stlačení na obrazovke.

DSC01695

V Huawei mysleli aj na ľudí s menšími rukami a tak P8-ka prichádza so zabudovanou funkciou Rozhranie jednou rukou, čo má za následok zmenšenie obrazu displeja. Nájdeme tu aj podporu pre inteligentný flip kryt.

Výbornou vlastnosťou P8-ky je rozmanité ovládanie a prispôsobenie aplikácií. Možnosť spravovania pripojení k sieti pre jednotlivé aplikácie má za následok zakázať buď Wi-Fi alebo mobilné pripojenie pre danú aplikáciu. V sekcii vstavanej aplikácie Správca telefónu si môžeme nastaviť limit mobilného internetu, čistenie RAM pamäte, blokovanie nežiadúcich čísiel a SMS správ, čistič úložiska a asi najvítanejšou funkciou je centrum upozornení, kde sa nachádzajú nastavenia všetkých aplikácií a ich upozornení.

Mnoho používateľov si rado prispôsobuje prostredie k obrazu svojmu. EMUI ponúka výbornú vlastnosť, ktorou je zmena motívov. V nastaveniach nájdeme rozmanité možnosť prispôsobení od zmeny ikon, tapiet, zložiek alebo niektorých vstavaných aplikácií, ktoré dostanú úplne nový nádych. Samozrejmosťou je potom mnoho vstavaných doplnkových aplikácií od výrobcu akými sú Počasie, Poznámky, Nahrávanie zvuku, Zálohovanie, Kalkulačka, Prehliadač a FM rádio, ktoré určite mnohých fanúšikov veľmi poteší.

Výdrž batérie

|Nevybočuje z priemeru

Huawei P8 skrýva pod zadným krytom akumulátor o kapacite 2860 mAh, čo je v dnešnej dobe priemerná hodnota. Pri reálnom používaní sa táto kapacita značne podpíše na výdrži, ktorá nijak neoslní. Moja práca so smartfónom zahŕňala striedavé pripojenie cez WiFi a mobilný internet, streamovanie online hudby, prezeranie web stránok a online komunikáciu. Pri tejto záťaži mi telefón bez problémov vydržal celý deň a zopár percent ostalo navyše, no dvojdňové zariadenie to určite nie je. Displej bol zapnutý 3 hodiny a 13 minút.

K dispozícii sú samozrejme aj rôzne režimy, ktoré môžu pridať na výdrži zopár desiatok minút. Nájdeme tu režim Inteligentný, ktorý stabilizuje takt procesora a telefón je tak perfektne vyvážený ako po stránke výdrži, tak aj po stránke výkonu. Výbornou pomôckou pri nedostupnosti nabíjačky je režim Ultra, ktorý ponechá iba tie najzákladnejšie funkcie a výdrž batérie sa môže predĺžiť rádovo aj o niekoľko hodín. Režim Výkon, ako už názov napovedá, je vhodný najmä pre hráčov a fanúšikov benchmarkov, nakoľko zvýši frekvenciu procesora a maximalizuje možný výkon. V nastaveniach potom nájdeme zoznam, na ktorom sa zobrazujú aplikácie s najväčším využitím batérie a vy ich tak môžete kľudne vypnúť.

 

Fotoaparát


|Patrí medzi tých najlepších

MUS_3299
Moje prvé vety na začiatku recenzie smerovali k výbornému fotoaparátu, ktorý je jedným z hlavných lákadiel. Huawei P8 na zadnej strane skrýva výborný 13 MPx fotoaparát s clonovým číslom f/2.0 s čerešničkou na torte v podobe optickej stabilizácie obrazu.

Kvalitou vyhotovených fotografií sa P8-ka môže rovnať so svetovou špičkou. Výsledné fotografie majú verné podanie farieb, výbornú ostrosť, kvalitné detaily a zaostrovanie je tiež bleskové. Nádherné makro fotografie sú samozrejmosťou. Zahanbiť sa nenechá ani predná 8 MPx selfie kamera, ktorá podáva výborné výsledky.

Medzi hlavné prednosti fotoaparátu a softvérovej nadstavby EMUI patrí režim Super Noc, ktorý vytiahne z nočných fotografií maximum. Nižšie si môžete prezrieť porovnanie s klasickým režimom. K vytvoreniu kvalitných fotiek cez tento režim budete potrebovať statív, nakoľko vyhotovenie jednej fotografie trvá 15 sekúnd.

Vľavo Klasický režim, Vpravo režim Super Noc

Všetky testovacie fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze

Z ostatných režimov musím spomenúť výborne fungujúce HDR, ktoré svoju úlohu spĺňa príkladne. Výsledky si môžete prezrieť nižšie v galérii. Nechýbajú ani režimy ako Panoráma, Time Lapse, Vodotlač, Skrášlenie alebo aj špecialitka v podobe režimu Špeciálne efekty. Prostredie samotnej aplikácie je ladené do minimalistického dizajnu. Posunutím prsta do strán môžeme meniť režimy a na hlavnej ploche nájdeme rýchly spúšťač pre vytvorenie fotografie a videa. Nastavenie obsahuje rozmanité možnosti, z ktorých musím spomenúť nastavenie hodnoty ISO, expozície a zmeny vyváženia bielej.  Návykovou funkciou je dvojité stlačenie vypínacieho tlačidla zo zamykacej obrazovky, ktoré nás prenesie do prostredia fotoaparátu za jednu sekundu. S aplikáciou som bol veľmi spokojný a Huawei si zaslúži veľký palec hore.

Huawei P8 dokáže natáčať video vo FullHD rozlíšení pri 30 fps. Ako som už spomínal, P8-ka má kvalitnú optickú stabilizáciu obrazu, ktorá pracuje na 100 %.  Video nie je roztrasené ani pri väčšom pohybe. Menšou chybičkou je potom absencia natáčania slow-motion videa a 4K videa, čo je pri dnešných top modeloch samozrejmosťou.

Multimédiá


|To pravé orechové

5,2-palcový displej s FullHD rozlíšením a kvalitný reproduktor vytvárajú dokonalú kombináciu pre vaše multimediálne chúťky. Zvuk z hlavného reproduktora je nadpriemerný a poteší širokým pásmom podania.

Obľúbené skladby si vypočujete cez vstavaný hudobný prehrávač, ktorý je po dizajnovej stránke veľmi vydarený a ponúka rozdelenie podľa skladieb, interpretov, albumov a priečinkov. Výbornou funkciou, ktorá ešte viac umocní výborný zážitok, je režim DTS, ktorý zvýši basy v prípade, že máte pripojené slúchadlá. V našom prípade to boli slúchadlá Xiaomi Pistons 3 a môžeme potvrdiť, že tento režim znateľne vylepšil zvuk.

Galéria v P8-ke disponuje naozaj pestrým repertoárom. Obrázky sa rozdeľujú podľa času ich vyhotovenia a dokonca tu nájdeme aj zobrazenie daného snímku na mape. Druhou kategóriou rozdelenia sú Albumy. Tu nájdeme všetky obrázky dostupné v telefóne a dokonca máme možnosť si ich usporiadať a pridávať nové albumy. Samozrejmosťou je pridávanie rôznym efektov a úprava obrázkov. Celkový verdikt je veľmi pozitívny a Huawei P8 spĺňa všetky predpoklady byt výborným multimediálnym zaradením.

Konektivita


|Slovenské 4G a FM rádio

MUS_3165
Ako pravá vlajková loď, aj Huawei P8 disponuje rôznymi druhmi konektivity. K dispozícii je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1 LE, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, 3.5mm audio jack, NFC a FM rádio, ktoré je pri tohtoročných top modeloch raritou.

Na týchto dvoch screenshotoch vidíme presnosť  GPS signálu. Prvý screenshot ukazuje, že Huawei dokáže rýchlo nájsť satelity a aj celková presnosť  je okolo 6 metrov, čo je slušný výsledok. Druhý screenshot je z aplikácie Moje Trasy. Zariadenie bolo na jednom mieste pod holým nebom a zaznamenávalo polohu  25 minút.  Pri nepresnom GPS signále poloha zvyčajne veľmi skáče, ako tomu je aj v prípade P8-ky. 

Veľkou devízou Huawei P8 je podpora slovenských LTE frekvencií, z ktorých tu nájdeme frekvencie 800/900/1800/2100/2600 MHz. V nastaveniach nájdeme položku WiFi+, ktorá prináša inteligentné prepínanie medzi mobilnými sieťami a WiFi pripojením. V prípade, že sa nachádzate v blízkosti známej WiFi siete, telefón automaticky prepne na toto pripojenie.

Vo výbornom svetle sa ukázala aj kvalita hovorov a zvuk z reproduktoru. Lákadlom Huawei P8 je DualSIM funkcionalita, ktorá pracuje s dvomi SIM kartami tipu nanoSIM. Toto zloženie môže byť zmenené vložením microSD karty, no pri tomto zložení sa stráca DualSIM funkcionalita. Oba sloty podporujú 4G aj 3G pripojenie. Ovládanie oboch SIM kariet je intuitívne a hlavne bleskové. V nastaveniach si môžeme zvoliť pre jednu SIM kartu primárne iba hovory a pre druhú zase internet.

Záver


|Huawei P8: Osobnosť, ktorú si zamilujete

Ako obstál Huawei P8 v našej recenzii? Výborne. P8-ka ponúka všetky atribúty moderných vlakových lodí a skrýva nejaké prekvapenia navyše. Kladne hodnotím výborný displej, luxusnú konštrukciu a multimediálne podanie. Čerešničkou na torte je potom výborný fotoaparát, ktorý sa môže rovnať so svetovou špičkou.

MUS_3105
Menšie zaváhanie v inak dokonalom smartfóne zapríčinil systém, ktorý občas zaváhal a slabá výdrž, ktorá spadala iba do priemerných hodnôt. Celkovo je ale Huawei P8 výborné zaradenie, ktoré bude vašim dôstojným a výborným spoločníkom.

Huawei P8 v súčasnosti kúpite za cenu od 387 €

+Plusy -Mínusy
+Perfektná konštrukcia -Len priemerná výdrž batérie
+Nádherný displej -Občasné zaváhanie systému
+Exkluzívne balenie
+Výborný fotoaparát
+Cena

Vývoj ceny Huawei P8 na Slovensku:
Graf ceny produktu HUAWEI P8 poskytuje server Heureka.sk

Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátmi Nikon D7100 a Sony Alpha A58

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú