V tomto texte boli použité aj materiály SITA.

Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okne

Slovensko patrí medzi krajiny so silnou automobilovou základňou. Lenže tento priemysel sa postupne uberá cestou elektromobility, takže štát musí zvažovať aj investície z tohto segmentu, aby sme neostali prešľapovať na mieste.

Aj z tohto dôvodu podpísala vláda ešte 20. júna tohto roka Investičnú dohodu (IA) so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries (GIB), spoločným podnikom medzi jednou z popredných čínskych batériových spoločností Gotion High-tech a slovenskou inovatívnou batériovou spoločnosťou InoBat. Začiatok plánovanej výstavby bol stanovený na koniec roka 2024, no všetko môže byť úplne inak.

Obavy miestnych

Výstavba baterkárne v Šuranoch narazila na vážne problémy. Miestni obyvatelia sa postavili proti projektu a začali organizovať petíciu, v ktorej žiadajú zastavenie celej investície. Obávajú sa o svoje zdravie, bezpečnosť a budúcnosť svojho regiónu. V otvorenom liste adresovanom premiérovi Robertovi Ficovi volajú po osobnom stretnutí, na ktorom by chceli prezentovať svoje obavy a žiadať o zrušenie projektu.

Miestni tvrdia, že pri príprave zámeru došlo k pochybeniam a nekalým praktikám, ktoré výrazne podkopali dôveru vo verejné inštitúcie zodpovedné za schvaľovanie projektu. Tvrdia, že „ide o život“ a že verejný záujem deklarovaný štátom je v rozpore so záujmami obyvateľov dotknutého územia. Petícia proti výstavbe baterkárne už získala viac ako 11-tisíc podpisov, pričom sa k nej pridali nielen obyvatelia Šurian a okolitých obcí, ale aj ľudia z celého Slovenska.

Inobat

Zasiahol aj primátor

Na vzniknutú situáciu, ktorú od začiatku obklopujú emócie, oficiálne zareagoval aj primátor mesta Šurany, Marcel Filaga. „Predovšetkým by som chcel zdôrazniť, že o tejto strategickej investícii rozhodla vláda Slovenskej republiky, nie mesto Šurany,“ začína stanovisko Filaga. „Myslím, že v tejto súvislosti nie je na škodu veci pripomenúť vymedzenie kompetencií – kto za čo zodpovedá, pretože v súčasnej vypätej atmosfére sa v Šuranoch a blízkom okolí takmer všetko v súvislosti s baterkárňou pripisuje nášmu mestu,“ uvádza.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Vláda SR túto investíciu schválila. Gotion InoBat Batteries (GIB) ako investor by mal realizovať  výstavbu aj prevádzku baterkárne,  MH Invest II, s.r.o. ako spoločnosť so 100 % majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR uskutočňuje činnosti súvisiace s prípravou a výstavbou priemyselných parkov a zón pre investorov, v spolupráci so štátnymi inštitúciami, vyššími územnými celkami, správcami sietí a investormi.

Zabezpečuje prípravu územia a výkup pozemkov pre investorov a súvisiace práce s vybudovaním infraštruktúry pre regionálny rozvoj. Medzi úlohy mesta Šurany vo vzťahu k Industrial Parku Šurany patrí schvaľovanie zmien v územných plánoch,  vydávanie povolení v súlade s príslušnou legislatívou a pripomienkovanie projektu,“ píše starosta Šurian.

Facebook/Mesto Šurany

Miestni sú skutočne vo veľmi ofenzívnej nálade voči stavbe, keďže na iniciovanom verejnom zhromaždení, na ktorom sa zúčastnili aj predstavitelia štátnej spoločnosti a zástupcovia firmy realizujúcej túto stavbu, sa zúčastnení toho veľa nedozvedeli. Primátor uvádza, že „účastníci stretnutia, ktorí sú proti výstavbe baterkárne, prerušovali vystúpenia hostí celý čas nesúhlasným skandovaním“. A tak sa vlastne nikto nedozvedel nič.

Stanovisko investora

Spoločnosť GIB EnergyX, ktorá za projektom stojí, uviedla, že rozumie obavám obyvateľov, no zároveň zdôraznila, že všetky procesy sú v súlade so zákonmi a prísnymi regulačnými predpismi.

„Náš projekt je plne v súlade so všetkými platnými zákonmi, predpismi a stanovenými limitami. Veríme, že prinesie významné ekonomické a technologické prínosy pre región, pričom neustále dodržiavame najvyššie štandardy ochrany životného prostredia a bezpečnosti,“ vyhlásila firma.

Najvyspelejšia továreň v Európe

Giga továreň GIB má byť situovaná v strategickom ekoparku Šurany, kde vznikne nový batériový uzol. Projekt sa bude rozvíjať vo viacerých fázach, pričom prvá fáza bude mať kapacitu 20 GWh a začne svoju komerčnú prevádzku v roku 2026. Celková plánovaná kapacita fabriky by mala dosiahnuť až 60 GWh. Výstavba tejto giga továrne sa začne koncom roka 2024 a prinesie viac ako tisíc pracovných miest.

Predseda Gotion High-Tech, Li Zhen, označil túto investíciu za míľnik v globalizačnej stratégii spoločnosti. „Na Slovensku, za Slovensko,“ zdôraznil Zhen, pričom poukázal na snahu vybudovať najvyspelejšiu továreň na bezuhlíkové batérie v regióne EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika). Podľa neho bude projekt prínosom nielen pre Šurany, ale aj pre celú Európu, ktorá smeruje k ekologickej transformácii energetiky.

„Investovali sme do InoBat a vytvorili sme GIB. Naša továreň Giga v Šuranoch bude medzníkom, ktorý predstaví naše schopnosti Gotion High Tech. Súčasťou projektu bude aj výskumno-vývojové centrum v Šuranoch a už teraz sme začali spolupracovať s univerzitami na vzdelávacích programoch, aby sme pomohli uspokojiť dopyt po odborníkoch.

Dôležitá je aj naša lokálna spolupráca v rámci obce a Nitrianskeho kraja pri rozvoji pracovnej sily prostredníctvom kurzov odborného vzdelávania,“ uviedol Steven Cai, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Gotion EMEA a predseda GIB.

Význam projektu

Šurany Industrial Park, kde má baterkáreň vyrásť, má byť jedným z najväčších priemyselných parkov na západnom Slovensku. Jeho rozloha a plánované investície vo výške 1,23 miliardy eur z neho robia kľúčový projekt pre celý región. V parku by mohlo nájsť prácu až 2 600 ľudí, pričom prevádzka baterkárne je naplánovaná na prvý kvartál roku 2027.

Občianska iniciatíva „Chránime si naše“ je presvedčená, že riziká spojené s výstavbou baterkárne prevažujú nad jej prínosmi. Miestni obyvatelia sa snažia získať podporu verejnosti aj premiéra Roberta Fica, aby zastavili tento kontroverzný projekt. Budúcnosť baterkárne v Šuranoch tak zostáva neistá a napätie v regióne stúpa.

„Predpokladám, že rozhodujúcim momentom ďalšieho procesu prípravy továrne na výrobu batérií do elektromobilov bude zo strany investora zagarantovanie takých parametrov prevádzky, ktoré budú v súlade so zákonnými limitmi ochrany životného prostredia a potvrdenie jeho argumentov aj výsledkami veľkej štúdie EIA. Rád by som veril, že v takom prípade by obavy ľudí mohli opadnúť,“ uzavrel primátor.

Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okne

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP