Automobilka Tesla sa teší vo svete ohromnej popularite. No nič nie je úplne dokonalé, a toto konštatovanie platí aj o vozidlách tejto značky. Najnovšie sa objavil vskutku chúlostivý problém, na ktorý upozornil portál WIRED. Majitelia môžu prísť o svojho tátoša v priebehu niekoľkých sekúnd.

Rozšírený útok sa nedarí vyhubiť

Krádeže áut nie sú ničím výnimočným. Autičkári majú unikátne spôsoby, ako sa jednoducho dostať do cudzieho vozidla. Jednu z nich, tzv. útok na relé, sa veľké automobilky snažili vyhubiť inováciou rádiového protokolu.

Išlo o to, že komunikácia medzi kľúčom a zámkom auta prebieha na báze ultraširokého pásma. Táto inovácia sa zaviedla do niekoľkých špičkových modelov vrátane najnovšej Tesly Model 3 so zámerom odstrániť frekventovanú formu krádeže. Ako sa však ukázalo, táto inovácia vôbec nepomohla.

Najnovšia inovácia pohorela

Istá skupina čínskych výskumníkov sa zaoberala touto inováciou pričom chcela overiť jej funkčnosť a spoľahlivosť. Výsledok pravdepodobne položí do kolien všetkých inžinierov a najväčšie mozgy v automobilkách. Autá s rádiovým protokolom novej generácie sú rovnako jednoducho „ukradnuteľné“ ako kedykoľvek predtým.

Zlodejom pritom stačí len rádiové vybavenie v hodnote približne sto eur a behom niekoľkých sekúnd vedia vytipované vozidlo odomknúť. Majitelia Tesly sú v miernej výhode oproti ostatným, ak používajú to-drive funkciu so štvormiestnym kódom.

„Je to varovanie pre širokú verejnosť. Ak máte zapnuté ultraširokopásmové pripojenie, neznamená to, že vaše vozidlo nebude ukradnuté,“ vyjadril sa Jun Li, zakladateľ pekinskej automobilky GoGoByte a dlhoročný výskumník v oblasti hackovania áut, ktorý dodal, že majitelia Tesly musia zapnúť ochranu pomocou PIN napriek všetkým fámam, že vylepšenie od Tesly ochráni ich vozidlo.

Prešpekulovaná technika

Reléové útoky (obzvlášť na Tesly) fungujú tak, že hackerské zariadenie oklame zariadenie auta, ktoré vyhodnotí, že sa majiteľ so svojím smartfónom a nainštalovanou aplikáciou na odomykanie nachádza v blízkosti auta, a preto by sa malo odomknúť.

Namiesto toho však zariadenie v blízkosti vozidla v skutočnosti prenesie signál zo skutočného kľúča majiteľa, ktorý môže byť od auta vzdialený desiatky alebo až stovky metrov. Zlodeji vedia prekonať túto vzdialenosť umiestnením jedného rádiového zariadenia blízko skutočného kľúča a druhého vedľa cieľového auta, čím prenášajú signál z jedného zariadenia do druhého.

Hackeri používajú túto techniku ​napríklad na zachytenie signálu kľúča od auta v dome, kde majiteľ spí, a prenesenie ho do auta na príjazdovej ceste. Prípadne môže tento trik vykonať osoba, ktorá stojí za majiteľom v rade v kaviarni, pred ktorou je jeho auto zaparkované.

Bizarné prostriedky na ochranu

Ako môžeme vidieť, ďalší zo sľubov Tesly ostal nesplnený. Isté je, že kradnutie áut je mimoriadne rozšírenou nepríjemnosťou, proti ktorej by sa mali spojiť povolané osoby ak nechceme používať kuriózne praktiky.

Takéto útoky na komunikáciu medzi kľúčom a autom sa totiž stali natoľko bežnými, že niektorí majitelia nosia svoje kľúče vo Faradayových „taškách“, ktoré blokujú rádiové signály, prípadne ich nechávajú v mrazničke.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP