Vedcom sa podarilo vôbec po prvý raz identifikovať a rozoznať atmosféru exoplanéty, ktorá spadá do kategórie známej ako super-Zem. Ide o pevnú planétu podobnú Zemi, avšak s o poznanie väčšími rozmermi a napriek atmosfére je táto planéta hotovým peklom, ako upozorňuje portál ScienceAlert.

Príliš blízko k hviezde

Spomínaná planéta nesie názov Janssen alebo 55 Cancri E a nachádza sa v binárnej hviezdnej sústave dvoch malých hviezd, ktorá je od nás vzdialená len 41 svetelných rokov, čo je na vesmírne a galaktické pomery skutočne blízko. Oveľa bližšie je ale táto planéta k hviezde, ktorú obieha. Svoju materskú hviezdu totiž Janssen obehne raz za každých 18 hodín, kvôli čomu dosahuje teplota na jej dennej strane až 2 300 °C.

Teplota na odvrátenej strane sa pohybuje na úrovni od 600 do 700 °C. Táto exoplanéta bola objavená ešte v roku 2004 a dosahuje hmotnosť až 8,8-násobne vyššiu, než je hmotnosť Zeme. Jej priemer je zase 1,95-krát väčší a nový objav odhaľuje, že má aj dosť silnú atmosféru bohatú na oxid uhoľnatý a oxid uhličitý, pričom môže obsahovať aj vodu, oxid siričitý či dokonca fosfán.

NASA/ESA/CSA

K týmto poznatkom sa astronómovia dopracovali vďaka oveľa citlivejším pozorovacím schopnostiam Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST), pomocou ktorého zároveň takmer vylúčili možnosť prítomnosti normálnej atmosféry pozostávajúcej z vodíka a hélia, vysvetľujú autori štúdie zverejnenej prostredníctvom žurnálu Nature. Kvôli intenzívej žiare hviezdy, ktorá stratu atmosféry poriadne urýchľuje, si vedci myslia, že nevznikla spolu s planétou, ale je postupne vytváraná a dopĺňaná magnatickým oceánom planéty podobne, ako sa to deje na mesiaci Io.

Niektoré sa podobajú

Vedci už v minulosti na exoplanéte objavili aj atmosféru podobnú tej zemskej. Taký je aj prípad planéty WASP-189b, ktorá sa nachádza približne 322 svetelných rokov od Zeme a obieha okolo hviezdy HD 133112. Aj v tomto prípade je však vzdialenosť od hviezdy príliš malá – obehne ju raz za 2,7 dňa.

Začíname chápať mimozemské svety

Podľa autorov štúdie to zároveň vysvetľuje variácie, ktoré v minulosti zachytili Spitzerovým teleskopom. Tvorba a rozplývanie sa prechodnej atmosféry vysvetľuje nazhromaždené dáta, avšak podobne je možné dáta vysvetliť aj zmenou zloženia atmosféry. Vedci chcú v pozorovaní tejto planéty pokračovať, keďže aj bez možnosti na mimozemský život ide o nesmierne dôležitý objekt, ktorý môže o vývoji planét a podmienok na nich ešte veľa vysvetliť.

JWST astronómovia nedávno namierili aj na exoplanétu WASP-43b. Ukázalo sa, že aj na jej povrchu sa dokáže teplota vyšplhať až na 1 250 °C, avšak oveľa závratnejšia je rýchlosť, ktorú na tejto planéte dosahuje vietor – až 9 000 km/h. Tie podľa výskumu zabraňujú vzniku metánu na nočnej strane, vďaka čomu má objekt konzistentnú atmosféru.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú