Americká vesmírna agentúra NASA monitoruje na Medzinárodnej vesmírnej stanici únik vzduchu, ktorý prebieha v ruskom module Zvezda. Ako upozorňuje portál SpaceNews, nedávno došlo k zdvojnásobeniu intenzity tohto úniku, ktorý predstavuje približne kilogram vzduchu každý deň – podľa expertov sú však zatiaľ astronauti v bezpečí.

V zálohe je riešenie

Podľa NASA zatiaľ tento únik nijak významne neohrozuje operáciu ISS či samotných astronautov na palube, no z úezpečnostných dôvodov ho naďalej monitoruje. K zväčšeniu úniku došlo približne týždeň pred 14. februárom, kedy sa k modulu pripojila nákladná kozmická loď Progress MS-26. Po jej pripojení počkali vesmírne agentúry 24 hodín, než sa ustália vibrácie a oscilácie, pričom modul ostal uzavretý.

Práve možnosť uzavretia tohto modulu je dobrou správou pre prípad, že by sa únik vzduchu ďalej zhoršoval. NASA na monitorovaní spolupracuje s ruskými expertmi a po prvý raz sa podarilo tento únik zaznamenať ešte v roku 2019. Odborníci momentálne pripravujú ďalšie plány, ktoré budú zahŕňať aj priame pozorovanie úniku a jeho výskum.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA

V najhoršom prípade môže podľa NASA dôjsť k strate samotného modulu, ktorý by sa musel od zvyšku ISS odpojiť. Katastrofa pre celú stanicu však hroziť nemá, čo je výhoda modulárnej konštrukcie, ktorá trvala dve desaťročia.

Rusko ISS ohrozilo viackrát

Rusko ohrozilo prevádzku ISS už niekoľkokrát, pričom najväčšie obavy vyvolalo odstrelenie ruského satelitu, ktorého úlomkom sa musela stanica uhýbať. ISS však neskôr ohrozili aj chybné kozmické lode, ktoré ju vážne roztočili počas dokovania.

Nemôže sa jej vzdať

Už dlhšiu dobu sa debatovalo o blížiacom sa konci ISS, avšak NASA nakoniec vyhlásila, že je pripravená na projekte pracovať aj po roku 2030. Spojené štáty síce plánujú nahradiť ju komerčnými vesmírnymi stanicami, do ktorých už investovali nemalé financie, avšak nie je isté, kedy budú skutočne pripravené.

Rusko je pripravené spolupracovať na ISS do roku 2028, avšak nie je vylúčené, že bude v spolupráci pokračovať aj neskôr. Rusko totiž túto spoluprácu predlžuje vždy o štyri roky a vesmírny program krajiny je v katastrofálnom stave, kvôli čomu si nemôže dovoliť stavbu vlastnej vesmírnej stanice.

Axiom Space

Momentálne sa nachádzajú vo vesmíre len dve vesmírne stanica. Okrem ISS je to vesmírna stanica Číny, ktorá je pomerne nová a má ďalej rásť. Aj keď ISS nezotrvá na orbite večne, čoskoro sa k nej pridá množstvo ďalších staníc. Medzi nimi je aj stanica spoločnosti Axiom Space, ktorá sa najprv pripojí na ISS v podobe modulu. Keď jej prevádzka skončí, odpojí sa a stane sa samostatnou vesmírnou stanicou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP