Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ani niekoľko mesiacov po odpálení vlastného satelitu Ruskou federáciou hrozba pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nezmizla. Ako informuje Futurism, stanica musela opäť vykonať manéver na elimináciu rizika zrážky s vesmírnym odpadom, ktoré spôsobilo spomínané odpálenie družice.

Astronauti majú rušno

Na ISS sa naďalej nachádza prvá plne komerčná posádka astronautov Ax-1, ktorú na stanicu vyniesla prostredníctvom rakety Falcon 9 a kozmickej lode Crew Dragon kozmická spoločnosť SpaceX ešte 8. apríla, pričom sa mala posádka vrátiť na Zem po 10 dňoch v kozme.

Dôvodom je nevyhovujúce počasie v oblasti predpokladaného návratu astronautov a vrátiť sa majú až 25. apríla.

Okrem dlhšieho čakania, ktoré však pravdepodobne nikto z nich neľutuje, sú astronauti vystavení aj riziku zrážky s vesmírnym odpadom. Za účelom zníženia tohto rizika vykonala ISS v sobotu manéver, ktorý okrem zníženia rizika vylepšil jej trajektóriu, vysvetľuje William Harwood zo CBS News.

Dodal zároveň, že existuje šanca na samostatné zníženie rizika. Stanica sa však aj napriek tomu, pre istotu, uhla. Posádka Ax-1 sa mala v kozmickej lodi Crew Dragon odpojiť od zvyšku stanice v sobotu, podľa Axiom Space sa tak ale naďalej nestalo a vesmírni turisti čakajú na návrat na Zem.

Rusko a vyhrážky

Rusko sa v posledných týždňoch, po začiatku invázie vojsk na Ukrajinu, „vyznamenalo“ hneď niekoľkými bizarnými vyhrážkami. Tie pochádzali prevažne z úst riaditeľa Roskozmu Dmitrija Rogozina, pričom Roskozmos následne zverejnil aj video s odpájajúcim sa ruským segmentom ISS a následným pádom jej zvyšku aj s americkým astronautom na palube.

Riziko pretrvá

Harwood dodal, že trajektóriu úlomkov ruského, resp. sovietskeho satelitu budú astronómovia naďalej monitorovať nielen pre zabezpečenie bezpečnosti astronautov na ISS, ale tiež iných družíc. Zrážka s takýmito objektmi sú už zdokumentované aj v prípade ISS a v niektorých prípadoch môžu byť absolútne katastrofálne.

Rusko si satelit zničilo pri teste protisatelitnej zbrane, kvôli čomu si vyslúžilo intenzívnu kritiku. Takéto zbrane síce otestovali aj iné veľmoci, avšak s jedným kľúčovým rozdielom – zamerali sa na satelit pohybujúci sa na nízkej, rýchlo degradujúcej orbite. Rozprsknuté úlomky tak pomerne rýchlo opustili orbitu  a zhoreli v atmosfére.

Thomas Pesquet/ESA/NASA

Testy podobných zbraní sú vykonávané aj naďalej a obzvlášť popredu je v tomto smere Čína, ktorej vedci vyvinuli nezvyčajne inovatívne a komplexné metódy zneškodňovania nepriateľských satelitov.

Zariadenie sa má nepozorovane priblížiť k zvolenej družici, pri ktorej dokáže vyčkávať dlhšiu dobu a následne explodovať, pričom následné poškodenie satelitu pôsobí ako nehoda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú