Čína plánuje vyslať do vesmíru misiu, ktorá sa pokúsi o zmenu trajektórie asteroidu podobne, ako to len nedávno spravila NASA pomocou experimentálnej sondy DART.

Tá odštartovala do vesmíru na palube rakety Falcon 9. Ako však informuje Interesting Engineering, v niektorých ohľadoch je táto misia predsa len menej majestátna, než DART.

Čoskoro bude štandardom

Planetárna obrana sa čoraz väčšmi rozširuje a vďaka novej misii, ktorú Čína ohlásila vo Viedni, sa najľudnatejšia krajina sveta pokúsi zraziť svoju sondu s asteroidom 2019 VL5. Ten je síce klasifikovaný ako blízko-zemský objekt, avšak pre planétu Zem, podobne ako asteroid Dimorphos, do ktorého vrazila NASA, nepredstavuje žiadnu vážnejšiu hrozbu.

2019 VL5 dosahuje v priemere 33 metrov a okolo Slnka obehne raz za približne 365 dní, vďaka čomu sa k Zemi približuje pomerne často. Čínska misia s cieľom otestovať planetárnu obranu má odštartovať do vesmíru v roku 2025 a to na palube rakety Čchang-čeng (Dlhý pochod) 3B, vysvetľuje portál SpaceNews.

ASI/NASA

Rovnako ako DART, aj čínska misia ponesie kinetický projektil aj pozorovaciu sondu, ktorej úlohou bude snímanie celého procesu. Priebeh však bude predsa len rozdielny, keďže pozorovacia sonda dorazí k asteroidu o niečo skôr, preskúma jeho topografiu a až následne dôjde k zrážke, pričom sonda bude pokračovať v analýze.

Prekvapivé výsledky

Vedci vedeli, že je takto možné trajektóriu asteroidu zmeniť, avšak nebolo úplne jasné, do akej miery bude takýto experiment efektívny. DART však dokázal, že sa jedná o oveľa schodnejšiu metódu, než experti predpokladali a je možné ju používať aj proti väčším objektom v prípade, že sú detegované včas. Tiež je možné použiť výkonnejšiu raketu s ťažším projektilom.

Dobrá správa pre ľudstvo

Vo vede a výskume žiadne kopírovanie „protivníka“ neexistuje a tak ako misia DART, aj nová čínska misia, ktorej impaktor vrazí do asteroidu rýchlosťou 6,4 km/s, je dobrou správou pre ľudstvo. V prípade úspechu to totiž bude znamenať, že dokáže Zem ochrániť pred blížiacim sa asteroidom ďalšia krajina, čím sa šanca na obranu poriadne zvyšuje.

NASA

Čína túto misiu pôvodne ohlásila ešte skôr, než došlo k zrážke sondy DART s asteroidom Dimorphos a krajina dúfa, že sa jej podarí zmeniť trajektóriu o 3 až 5 cm. To síce neznie ako veľká zmena, avšak už po troch mesiacoch bude táto zmena predstavovať 1 000 km a neskôr ešte viac. V prípade asteroidu mieriaceho na Zem bude možné jeho trajektóriu pozmeniť a zachrániť planétu. Ak budeme o riziku vedieť dostatočne skoro.

Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) okrem toho pracuje aj na systéme včasného varovania, ktorý umožní takéto hrozby riešiť včas. Kľúčové sú citlivé observatóriá a automatické systémy, ktoré dokážu identifikovať hrozby aj bez toho, aby musel trajektórie osobne kontrolovať človek.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP