Európska únia pokračuje v štandardizácii za účelom zľahčenia života spotrebiteľov a zároveň zmierňovania dopadu elektroniky na životné prostredie. Tentoraz navrhuje reguláciu, vďaka ktorej majú mať všetky mobilné telefóny a notebooky ľahšie vymeniteľné batérie.

Ako kedysi

Len nedávno pritom vošlo do platnosti nariadenie povinného používania nabíjacích portov typu USB-C, ktorému sa nakoniec musel podvoliť aj technologický gigant Apple. Na jeho implementáciu majú spoločnosti ešte čas, avšak EÚ nepoľavuje a pripravuje ďalšie regulácie.

Ako vysvetľuje portál XDA, nová regulácia sa zaoberá celým životným cyklom batérií a to od ťažby surových materiálov až po likvidáciu či recykláciu, pričom môže výrobcov donútiť opäť používať batérie, ktoré si dokáže vymeniť aj používateľ. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo čosi také normou a batériu dokázal vymeniť aj amatér v priebehu niekoľkých sekúnd.

EÚ chce vďaka novým reguláciám zároveň poskytnúť zákazníkovi viac informácií prostredníctvom QR kódov, či už sa jedná o kapacitu, výkon a tiež zloženie.

Unsplash.com

Povinná ekológia

Na základe novej regulácie EÚ zároveň navrhuje minimálne podiely recyklovaných látok. Kým obsah kobaltu musí byť z recyklovaného pôvodu len 16 %, až 85 % olova v budúcich batériách má pochádzať z recyklačných procesov. Pre nikel je to 6 % a pre lítium takisto 6 %.

Okrem smartfónov či notebookov sa pritom má táto regulácia dotknúť napríklad aj ľahkého transportu, teda elektrických kolobežiek či bicyklov, elektromobilov, priemyselných batérií a tiež klasických autobatérií.

Portál XDA dodáva, že pre spoločnosti ako Samsung či Apple pôjde o ďalšiu poriadnu výzvu, keďže väčšina ich produktov na trhu nemá ľahko vyberateľné batérie a pre umožnenie takejto schopnosti je nutné od základu prerobiť celé zariadenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú