Aktualizované 16:41: Ľuboš Blaha, najhlasnejšie kričiaci poslanec na slovenskom internete, podľa svojich slov svoje vyhrážky dotiahol do konca.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneNa komunikačnej platforme Telegram a ruskej sociálnej sieti VKontakte, ktorá ho ešte nezablokovala, pridal nové video v ktorom oznamuje, že podáva tresné oznámenie na Facebook, presnejšie spoločnosť Meta.
Blaha sa pôvodne vyhrážal žalobou, aby sa dožiadal zvrátenia svojho banu – Facebook bol totiž sociálnou sieťou, kde mal suverénne najvyšší počet sledovateľov, vyše 170-tisíc. Na Telegrame sa jeho dosahy merajú len v tisíckach a na VKontakte štvorcifernú hranicu ledva prekročí.
Teraz však poslanec Smeru-SD vyhlasuje, že na Facebook podal trestné oznámenie za „krivé obvinenie“. Pravdepodobne nemá šancu na úspech, Facebook totiž pre médiá len vysvetlovaľ dôvody jeho zabanovania.
Pridáva aj Hegera a Čaputovej poradcu
Ďalšie trestné oznámenie má smerovať na premiéra Eduarda Hegera a poradcu prezidentky Čaputovej Jakuba Gogu. Tých podozrieva, že si vymazanie jeho účtu „objednali“ priamo u spoločnosti Meta, prípadne americkej vlády na základe toho, že napr. Heger sa predstaviteľom Facebooku sťažoval na objem proruských dezinformácií na „slovenskom“ Facebooku. Po týchto stretnutiach naozaj administrátori Meta začali obsah čistiť oveľa agresívnejšie. Neexistujú však indície, že by tak nerobili iba výhradne z vlastného uváženia.
Blaha chce slovenskú vládu zažalovať aj na Európskom súde pre ľudské práva.
Poslanec tiež oznámil, že v krátkom čase založí kanál na YouTube – dá sa však očakávať, že mu príliš dlho nevydrží, YouTube je totiž v posudzovaní (nielen) politického obsahu ešte oveľa prísnejší ako Facebook. Ďalšou destináciou by mal byť aj „čínsky“ TikTok, ktorý podľa Blahu „necenzoruje obsah“.
Aktualizované 27. júna 2022: Facebookom zablokovaný poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha neprestáva so sťažovaním sa na svoj ban, ktorý prišiel po opakovanom rozoštvávaní spoločnosti, vymyslených obvineniach iných politikov či novinárov a konšpiráciách. Ako informuje Živé.sk, tentokrát chce žalovať priamo spoločnosť Meta.
Blaha to uviedol na Telegrame, ktorý ho (zatiaľ) neblokuje. Facebooku vraj „dáva poslednú šancu“.
Politickému manažérovi firmy Meta pre strednú Európu adresoval list, v ktorom uvádza, že Facebook zablokovaním porušuje Ústavu Slovenskej republiky a naznačuje, že Meta tak urobila na podnet slovenských vládnych predstaviteľov, konkrétne ministra obrany Naďa, premiéra Hegera a predstaviteľov prezidentskej kancelárie. Naráža zrejme na fakt, že Naď aj Heger sa americkej vláde, respektíve predstaviteľovi spoločnosti Meta, sťažovali na objem proruských dezinformácií na „slovenskom“ Facebooku.
Tresné oznámenie nemá šancu uspieť
Blahove argumenty o slobode slova v tomto prípade neobstoja, registráciou na Facebooku totiž odsúhlasil podmienky súkromnej spoločnosti, ktorá na základe nich, respektíve vlastného rozhodnutia, jeho profil zrušila. Precedens, kedy by súd nariadil nielen Facebooku, ale aj Twitteru, YouTube či inej známej službe obnoviť zrušený účet, by sme zrejme hľadali len ťažko.
Na vode stojí aj Blahove tvrdenie, že si zmazanie jeho profilu „objednal“ niekto zo slovenskej politickej špičky. Len ťažko sa totiž dá predstaviť situácia, ktorá by predstaviteľov Meta donútila takejto požiadavke vyhovieť – ak by Blahove statusy administrátori nepovažovali za škodlivé pre Facebook aj na základe vlastného uváženia.
Pôvodný článok z 18. júna 2022: Po tom, čo Facebook zrušil profil kontroverzného poslanca NR SR, si aktuálne poslanec vylieva svoje srdce v statusoch v komunikačnej aplikácii Telegram. Blaha na nej svoj prvý príspevok zverejnil 3. marca a stihol získať takmer 19 000 sledovateľov.
Žaloba voči vláde Slovenskej republiky
Najnovšie Blaha na Telegrame informoval o možnej žalobe Slovenska. Ďalej poďakoval Robertovi Ficovi za to, že sa ho zastal a uviedol, že sloboda prejavu poslanca Blahu bola obmedzená súkromnou zahraničnou firmou, údajne na základe objednávky slovenských politikov.
„Ďakujem Robertovi Ficovi za jeho dnešné slová k mojim statusom a k tomu, ako Facebook zaútočil na slobodu slova na Slovensku. Zvažujeme žalobu proti slovenskej vláde na Európskom súde pre ľudské práva za to, že nechráni slobodu slova slovenských občanov pred americkými cenzormi,“ uviedol poslanec na Telegrame.
Facebook zrušil stránku Blahovi za šírenie nenávisti, prirovnával amerických občanov k „psom“. Podľa politika však ide o lživé obvinenie. Blaha sa tiež stal vôbec prvým slovenským politikom, ktorý bol na Facebooku zablokovaný za nenávistné prejavy.
Za všetko môže USA
Okrem uvedeného však vo svojich príspevkoch bojuje za slobodu pre whistleblowera a zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Tomu najnovšie hrozí až 175 rokov trvajúci pobyt vo väzení. Britská ministerka vnútra Priti Patelová totiž v piatok schválila žiadosť vlády Spojených štátov o jeho vydanie. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Celkom komicky však vyznievajú niektoré jeho pripomienky, ako napríklad, „len si predstavte, že by v Rusku chceli popraviť či zavrieť na 175 rokov niekoho za slobodu slova“. Pán Blaha ešte zrejme nepočul, že v Rusku sa kritici Kremľa neboja väzenia, ale rovno smrti.
Príkladom môže byť Ruský futbalista, ktorý odsúdil inváziu na Ukrajinu. Reč je o 38-ročnom Igorovi Denisovi, ktorý sa stal najstarším aktívnym, alebo už vyslúžilým ruským športovcom a verejne odsúdil ruskú inváziu na územie nášho východného suseda, ale napriek tomu stále žije v Rusku, informuje Startitup.
Ten uviedol, že je preňho vojna na Ukrajine katastrofou a hororom, pričom dodal, že „možno ma za tieto slová uväznia alebo zabijú, ale hovorím tak, ako to je.“
Ďalším prípadom, o ktorom informoval portál Startitup, je aj umelkyňa z Ruska, ktorá produkty v obchode oblepila informáciami o vojne na Ukrajine, za čo jej hrozí 10 rokov väzenia.
Netreba zabúdať ani na uväznenie popredného domáceho kritika Kremľa, Alexeja Navaľného, ktorý zostane vo väzení tak dlho, ako dlho bude Vladimir Putin pri moci, upozorňuje Startitup. A to sú len prípady z posledného obdobia. O záhadných vypadnutiach z okna snáď netreba ani písať.
Zaujímavé je aj tvrdenie o falšovaní amerických volieb, obzvlášť, keď relatívne nedávna štúdia ukázala, ako sa Rusko počas prezidentskej kampane v roku 2016 snažilo odvrátiť pozornosť voličov liberálov od politickej kampane prostredníctvom apolitického obsahu. Rusi pritom využívali metódu alebo taktiku tzv. záplav (flooding), ktorá je obľúbenou taktikou mnohých autokratov. Viac nájdeš v samostatnom článku.
Hoci ku každému bodu, ktorý uviedol vo svojom príspevku by sa našli výhrady, za zmienku však iste stojí aj bod, v ktorom poslanec tvrdí, že Američania „výdatne asistujú pri udržiavaní vojny na Ukrajine. Zbrane, zbrane, zbrane. Toto je ten ich mier? Všetko je to len pretvárka.“
Pán poslanec zrejme zabudol, na koho území sa bojuje a kto koho napadol. A to ešte pred násilnou inváziou tvrdil, že vojna je „jeden gigantický hoax, ktorý si vymysleli Američania, aby rozoštvávali a strašili Európu,“ informuje Startitup.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Cyber
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Budúci zdroj čistej energie dosiahol prelom. Najväčší fúzny reaktor sveta prekvapil aj jeho staviteľov

Ľudia klikli na oficiálny link Microsoftu, okradli ich hekeri. Pozor na nový trik, ochrániš sa jednoducho

Budeme žiť večne? Vedci vypočítali maximálny vek človeka a zistili niečo, čo mnohí nechcú počuť

Staré zlozvyky nevymizli. 10 najväčších chýb, ktoré Slováci stále robia na svojom PC a mobile

Viac ako 5 miliárd iPhonov a Androidov ohrozuje banálna funkcia. Radšej ju vypni
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Chceš sa vyhnúť demencii v starobe? Zmenou troch návykov medzi 45. a 65. rokom získaš vyše dekádu zdravého života
PREMIUMMladý Ukrajinec otvoril v Bratislave nový street food za 30-tisíc eur. Prax získal v michelinských reštauráciách

Hlasy voličov nemali rovnakú váhu: Žilinka podal 8 protestov proti volebným obvodom, týkajú sa miest aj krajov

Polícia vypátrala oboch 17-ročných mladíkov. Sú podozriví z útoku na taxikára

Po 36 rokoch je koniec, strata dosiahla 1,6 milióna eur. Známy predajca elektroniky Domoss padol do konkurzu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Netflix dorazila geniálna novinka aj s dabingom. Má aj slovenský rukopis
- Sci-fi, ktoré odrovnalo kritikov, mieri na Slovensko. Dorazí už o pár dní
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Nevydarené Akty-X po 18 rokoch dostanú druhú šancu. Nový film vráti milované postavy
- Slovensko čaká noc plná padajúcich hviezd. Takéto podmienky na Perseidy sa často neopakujú
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Sci-fi, ktoré odrovnalo kritikov, mieri na Slovensko. Dorazí už o pár dní
- Slovensko čaká noc plná padajúcich hviezd. Takéto podmienky na Perseidy sa často neopakujú
- Na Netflix dorazila geniálna novinka aj s dabingom. Má aj slovenský rukopis
- Najšialenejšia komédia roka pribudla online aj s dabingom. Cena však rozosmeje
-
- Svetu dochádza jedna z najdôležitejších surovín. Čína už vyrobila umelú náhradu
- Slovensko čaká noc plná padajúcich hviezd. Takéto podmienky na Perseidy sa často neopakujú
- Na Netflix pribudol jeden z najlepších slovenských filmov. Posielame ho do boja o Oscarov
- Ďalšia nemecká automobilka je v kríze. Tržby prudko klesli, zruší tisícky pracovných pozícií
- Film, na ktorý sa čakalo 40 rokov, ovládol internet. Dá sa pozrieť aj zadarmo
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
Na D1 pribudli nové ultrarýchle nabíjačky. Elektromobily sa nabijú solídným výkonom
USA spúšťajú globálnu alianciu pre 6G. Chcú získať náskok pred úhlavným rivalom
Klimatická zmena ohrozuje cesty, železnice aj letiská. Európa na nové extrémy nie je pripravená
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Chceš sa vyhnúť demencii v starobe? Zmenou troch návykov medzi 45. a 65. rokom získaš vyše dekádu zdravého života
PREMIUMMladý Ukrajinec otvoril v Bratislave nový street food za 30-tisíc eur. Prax získal v michelinských reštauráciách

Hlasy voličov nemali rovnakú váhu: Žilinka podal 8 protestov proti volebným obvodom, týkajú sa miest aj krajov

Polícia vypátrala oboch 17-ročných mladíkov. Sú podozriví z útoku na taxikára

