Ak sa zaujímaš o problematiku kybernetickej vojny a šírenia propagandy, zrejme si už počul o ruskej hackerskej kampani vedenej proti vyzývateľke Donalda Trumpa – Hillary Clintonovej, alebo si zaregistroval meno Caroline Orr Bueno.

Dr. Caroline Orr Buenová je behaviorálna vedkyňa skúmajúca krajne pravicový extrémizmus, manipulovanie prostredníctvom sociálnych sietí a informačnú vojnu. Nedávno na svojom Twitteri upozornila na veľmi zaujímavú štúdiu, v ktorej dvojica autorov skúmala aktivitu ruských trollov počas prezidentskej kampane v USA v roku 2016.

Štúdia v podstate dokumentuje, ako sa Rusko počas prezidentskej kampane v roku 2016 snažilo odvrátiť pozornosť voličov liberálov od politickej kampane prostredníctvom apolitického obsahu. Rusi pritom využívali metódu alebo taktiku tzv. záplav (flooding), ktorá je obľúbenou taktikou mnohých autokratov.

Takéto metódy podľa Buenovej možno využiť aj na oslovovanie nového publika a rozširovanie online komunity, na ktorú je potom možné zacieliť rôzne politicky rozdeľujúce správy. Buenová dokonca tvrdí, že ju táto štúdia donútila sa zamyslieť, či nie je niečo viac za nedávnou kontroverziou, ktorá sa udiala na odovzdávaní Oscarov. Presnejšie, či diskusia, ktorá sa po facke Willa Smitha rozprúdila v online svete, nie je čiastočne spôsobená „neautentickou aktivitou“, keďže k tomuto incidentu došlo uprostred intenzívneho zverejňovania správ o ruských vojnových zločinoch na pôde Ukrajiny.

Stratégia autokratov
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú