Vojna na Ukrajine prebieha už takmer 3 mesiace a počas nich prišli o svoje životné úspory či majetok milióny obyvateľov krajiny.

Mnoho Ukrajincov, ako aj obyvateľov Ruskej federácie na ktorú Západ uvalil sankcie, sa preto hneď na začiatku konfliktu snažilo dočasne previesť svoje finančné prostriedky do „bezpečných“ aktív, medzi ktoré podľa nich (okrem zahraničných mien ako dolár či euro) patrili aj kryptomeny.

Nespoľahlivosť bánk a finančných inštitúcií, pred ktorými sa po začiatku vojny tvorili v Rusku aj na Ukrajine dlhé rady ľudí so snahou vybrať si svoje peniaze, priviedlo ku kryptu aj bežných občanov, ktorí uz nemali možnosť nakúpiť napríklad americké doláre.

Jedným z nich bol aj Ukrajinec Jurij Popovič z Kyjeva, ktorého príbeh priniesol portál The Guardian.

Z 10 000 dolárov na 500, investícia mala byť bezpečná

Jurij v apríli, zo strachu o kolaps ukrajinskej hrivny, vložil všetky svoje úspory v hodnote zhruba 10 000 dolárov do stablecoinu (kryptomena, ktorej hodnota je istým spôsobom naviazaná na štátne platidlá alebo aktíva, pozn. redakcie) TerraUSD. UST bol tretím najväčším stablecoinom a najväčším takzvaným algoritmickým stablecoinom.

Prečítaj si tiež
Riešia najväčšie problémy kryptomien, no vytvárajú nové. Čo sú stablecoiny a prečo sa ich banky boja?

Jeho protokol bol navrhnutý tak, aby hodnota UST sledovala hodnotu amerického dolára, a to prostredníctvom pokročilých algoritmov a smart kontraktov, ktoré upravujú ponuku vydývaných tokenov podľa potreby bez nutnosti rezerv, podobne ako to robia centrálne banky.

Pri UST sa systém spoliehal aj na traderov, ktorý pálili alebo vytvárali tokeny pri malom zisku, ktorý udržiaval cenu UST stabilnú.

Zobraziť celú galériu (2)
Unsplash (úprava redakcie)

V prípade Jurijho teda nešlo o investíciu s vidinou zisku, no snahu o to, aby si jeho peniaze udržali stabilnú hodnotu rovnú dolárom a keď sa situácia upokojí, vyberie si ich naspäť. Čo sa však s navonok stabilnou kryptomenou nakoniec stalo, rozhodne nečakal.

Prečítaj si tiež
Rozhovor s krypto obchodníkom: Pre nás nevadí, že trhy klesajú, najväčšie dno ešte len príde

Pred dvoma týždňami sa po kolapse „materskej“ kryptomeny tohto stablecoinu Terra (LUNA) zrútil aj samotný stablecoin UST, ktorý z pôvodnej hodnoty 1 USD padol až na necelých 7 dolárových centov (0,07 USD).

Obdobne je na tom aj samotná Terra, ktorej hodnota aktuálne činí niečo viac ako 0,0001 USD z pôvodných 80 USD, ktoré naberala ešte začiatkom tohto mesiaca.

Po kolapse kedysi obľúbenej kryptomeny, ktorej cieľom bolo práve udržiavať stablecoiny na vopred určenej hodnote, sme boli svedkami aj pokusov o jeho záchranu prostredníctvom fondu Luna Foundation Guard (LFG) a jeho zakladateľom Do Kwonom. Ten sa snažil protokol zachrániť nazhromaždenými rezervami, ktoré okrem iného obsahovali aj viac než 80 000 bitcoinov s vtedajšou hodnotou viac než 3 miliardy USD. Tento pokus však neskončil úspešne, o čom sme informovali aj v tomto článku.


Jurij, rovnako ako milióny ďalších retailových investorov, teda videli hodnotu svojich „stabilných“ úspor poklesnúť o viac než 90 % a naposledy, keď sa na svoju peňaženku pozeral, mala hodnotu menej než 500 USD.

Tento prepad pochopiteľne rozzúril investorov projektu Terra a spôsobil aj chaos na celom kryptomenovom trhu, pričom obavy o stabilitu začali padať aj na niekoľko ďalších veľkých kryptomien.

Pripomeňme, že to bola práve Terra, teda jej token LUNA, ktorého hodnota po začiatku konfliktu na Ukrajine významne narástla a svoje peniaze doň investovalo mnoho Ukrajincov aj Rusov. „Zlaté časy“ však zažíval aj počas minulého roka, kedy sa jeho investori mohli tešiť zo zisku viac než 6 000 %.

Investície do kryptomien medzi Ukrajincami a Rusmi však vzrástli plošne, pričom podľa portálu Coindesk narástli v prvých dňoch vojny objemy obchodov medzi ruským rubľom a bitcoinom na deväťmesačné maximum, zatiaľ čo na ukrajinskej kryptoburze Kuna narástlo obchodovanie podľa údajov Coingecko v štvrtok 24. februára o viac než 200 %.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú