Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezprecedentná situácia. Tak by sa dalo azda najpresnejšie opísať aktuálne dianie vo svete, kde sme už viac než týždeň svedkami ozbrojeného konflitku v krajine, s ktorou máme priamu hranicu. Ruská invázia na Ukrajinu zaskočila takmer všetkých, no trhy ju svojim správaním istým spôsobom „predpovedali“ už pár týždňov dopredu.

Časy vojny všeobecne nie sú dobré pre väčšinu aktív a finančných produktov, ktoré tvoria „bezpečné prístavy“ pre investorov a obyčajných ľudí počas mieru. Napríklad akciové indexy S&P 500 a NASDAQ po krátkom „prebudení“ z januárovej korekcie klesali prevažne celý február a ich prepady sa prehlbovali najmä po vyhláseniach amerických orgánov o ruskom útoku, ktorý môže prísť kedykoľvek. Stalo sa tak nakoniec 24. februára, počas ktorého si veľké straty pripísali takmer všetky aktíva s výnimkou ropy či akcií firiem zo zbrojárenského priemyslu.

U kryptomien je však situácia o čosi komplikovanejšia. Niektorí by možno povedali, že z aktíva, ktoré je stále považované za vysoko rizikové, budú v takýchto časoch investori utekať. To je z časti pravda a azda nikoho neprekvapilo, že najväčšiu kryptomenu spolu s celým trhom potiahol začiatok ozbrojeného konfliktu v Európe do červených čísel.


Bitcoin začal po pomerne dlhom klesaní konsolidovať okolo hodnoty 40 000 USD, kde sa držal aj počas prvých vyhlásení o možnom otvorenom konflitke na Ukrajine. Okamžite po prvých správach o začínajúcej vojne však došlo k prepadu bitcoinu o zhruba 10 %, zatiaľ čo z celého trhu sa podľa Coinmarketcap počas prvých hodín vojny na Ukrajine „vymazalo“ takmer 200 miliárd USD. Iná situácia však prišla v nasledujúcich dňoch.

Kryptomeny „ukázali silu“, investori sa bitcoinu nezriekli
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú