Svet kryptomien je počas posledných týždňov plný azda najväčšieho optimizmu od začiatku roka. Rekordy okrem bitcoinu postupne atakujú aj ostatné veľké kryptomeny, vrátane druhého najväčšieho etheru a s narastajúcimi cenami sa na svet digitálnych mien lepí aj väčšia pozornosť médií.

Tá sa však poväčšine sústredí len na tie najväčšie udalosti a hráčov na trhu a mnohí začiatočníci nemajú o ďalších kryptomenách s veľkým potenciálom niekedy ani poňatia.

Na trh sa však počas posledného roka dovalilo obrovské množstvo retailových investorov, ktorí prostredníctvom rôznych platforiem a mobilných aplikácií jednotlivých búrz nakúpili počas posledného roka kryptomeny v stovkách miliónov eur, pričom sú medzi nimi aj také, o ktorých si pred týmto rokom ani len nepočul.

V tomto článku sme sa preto rozhodli predstaviť ti niekoľko kryptomien, ktoré sa na vrch rebríčka dostali len počas tohto roka, a investori im dôverujú najmä pre ich veľký potenciál.

Pripomeňme, že do zoznamu sme zaradili iba kryptomeny, ktoré sa dostali do rebríčka TOP 10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, ktorý sleduje platforma CoinMarketCap.

Binance Coin (BNB)

Azda každý už pozná v súčasnosti najväčšieho giganta vo svete kryptomien, burzu Binance. Tá je však omnoho mladšia než bitcoin či iné známe kryptomeny a na trh prišla „až“ v roku 2017, pričom jej spustenie spolufinancoval zakladateľ Changpeng Zhao aj prostredníctvom ICO (prvotná ponuka kryptomeny) dnes už známej a v súčasnosti tretej najväčšej kryptomeny Binance Coin (BNB) v hodnote 15 miliónov dolárov.

Prečítaj si tiež
Denne cez ňu premelú desiatky miliárd a jej CEO začínal v McDonals’s. Toto je príbeh najväčšej kryptoburzy, ktorá sa zmieta v problémoch

Pre porovnanie, BNB sa počas prvotnej ponuky kryptomeny ponúkalo za cenu 10 centov (USD) za jeden token. Aktuálne sa však obchoduje za viac ako 480 dolárov, pričom najvyššiu cenu dosiahlo v máji, kedy sa obchodovalo za neuveriteľných 690 dolárov. Do TOP 10 najväčších kryptomien sa však BNB dostal len tento rok, pričom jeho medziročný rast činí aktuálne viac než 1500 %.


Binance Coin je neoddeliteľnou súčasťou všetkých ekosystémov a projektov burzy Binance pričom najviac sa používa práve pri obchodovaní s kryptomenami ako devízové aktívum, čo zároveň prispelo aj k astronomickému rastu jej ceny. BNB je postavené na blockchaine Binance chain, kde zároveň slúži ako natívna mena pre transakčné poplatky či prevádzanie tokenov.

Maximálna zásoba BNB činí 200 miliónov mincí, pričom v súčasnosti je v obehu 166 801 148 z nich. Binance zároveň každý štvrťrok vykonáva pálenie mincí, teda proces, pri ktorom dochádza k zaslaniu určitého množstva tokenov na adresu peňaženky, alebo tzv. „čiernej diery“, ktorej súkromný kľúč nepatrí nikomu.

Ide o spôsob, ako sa investorom kryptomeny odmeniť za ich vernosť, pričom konečným cieľom Binance je znížiť celkovú ponuku BNB o polovicu, teda na konečných 100 miliónov BNB.

Solana (SOL)

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú