Xiaomi sa po niekoľkých rokoch výroby smartfónov zapojilo aj medzi výrobcov tabletov, ktoré v súčasnosti nie sú až tak populárne. Prvú generáciu tabletu Mi Pad Xiaomi predstavilo v marci roku 2014 a v tej dobe išlo o nadupaný tablet s nízkou cenou. Jeho druhá generácia, Xiaomi Mi Pad 2, priniesla niekoľko vylepšení, pričom nízku cenu si zachováva. Xiaomi tentokrát však okrem klasickej Androidovej verzie, ktorej recenziu nájdete na našom webe, na trh prinieslo aj verziu s plnohodnotným operačným systémom Windows 10.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Xiaomi Mi Pad 2 s najnovšou verziou populárneho Windowsu zavítal aj do našej redakcie a vďaka kolegom z iBuygou.com sme mali toto zariadenie možnosť podrobiť testom. Keďže obe verzie majú spoločné všetko okrem operačného systému, v tejto recenzii sa zameriame na tie najhlavnejšie rozdiely. Poďme na to.
Kľúčové špecifikácie Xiaomi Mi Pad 2 (Windows 10):
- Všeobecné: Wifi
- Rozmery a váha: 200,4 x 132.6 x 7 mm, 322 g
- Displej: 7,9″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov, Multitouch, 326 ppi, Gorilla Glass 3
- Čipset: Intel Atom x5-Z8500 (64 bit)
- CPU: Štvorjadrový 2,24 GHz
- GPU: Intel HD Graphics
- RAM: 2 GB
- OS: Windows 10
- Pamäť: 64 GB (pre používateľa dostupných 47 GB)
- Fotoaparát: 8 MPx, f/2.0, autofocus
- Predný fotoaparát: 5 MPx
- Video kamera: 1080p@30 fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, USB Type-C, OTG, štandardný 3.5mm audio jack
- Batéria: 6190 mAh
- Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, rýchle nabíjanie
Výkon a pamäť
Dobre optimalizovaný systém spraví veľa
Xiaomi Mi Pad 2 na trh prišiel so štvorjadrovým Intel procesorom Atom x5-Z8500 (Cherry Trail) s maximálnou taktovacou frekvenciou 2,24 GHz. Xiaomi svojich fanúšikov mierne sklamalo použitím len 2 GB RAM pamäti, čo sa v prípade Android verzie odzrkadlilo nie práve najplynulejším multitaskingom. Spolu s procesorom prichádza aj grafický čip Intel HD Graphics. Aj keď stále ide o mobilný procesor, Windows 10 na ňom „šlape“ prekvapivo dobre. Práca v systéme je veľmi rýchla a pohodlná, taktiež prepínanie medzi spustenými aplikáciami.
Je pochopiteľné, že hardvér použitý v Mi Pad 2 nemôže zvládať náročné Windows programy alebo hry ako bežné desktopové počítače. Osobne som však na tablete otestoval plnú verziu programu Adobe Photoshop, ktorý je náročný najmä na výkon procesora a grafiky. Zapnutie trvalo kratšie ako klasickom PC, no následné vytvorenie nového obrázka zasa o niečo dlhšie. Po malej chvíli a načítaní celého programu do pamäte už bežalo všetko plynulo a klasické úpravy obrázkov vo Photoshope tablet bez problémov zvládne. Xiaomi Mi Pad 2 zvláda aj hry ako sú Warcraft 3, LoL a Counter Strike Go či Need For Speed Shift 2 Unleashed zvládne na najnižších detailoch. Pre pohodlné hranie je, samozrejme, potrebná myš a klávesnica, ktorú pripojíte pomocou USB OTG funkcionality alebo cez Bluetooth.
Hra | Rozlíšenie | Detaily | Namerané fps |
Need For Speed Shift 2 Unleased | 800 x 600 | Najnižšie detaily | 24 fps |
Counter Strike Global Offensive | 640 x 480 | Najnižšie detaily | 25 fps |
League of Legends | 1024 x 768 | Nižšie detaily | 25 – 40 fps |
Mi Pad 2 som podrobil aj niekoľkým benchmarkom, aby bolo možné jeho výkon porovnať napríklad s bežným PC. Začal som benchmarkom AnTuTu a výsledok ma milo prekvapil. V niektorých prípadoch je totižto vyšší ako v prípade verzie s Androidom. Všetky benchmarky nájdete nižšie.
TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.
Po stránke vnútornej pamäte ponúka Mi Pad 2 s Windowsom 64 GB vnútorné úložisko, z ktorého je po prvom zapnutí dostupných približne 47 GB. Po asi dvoch týždňoch testovania mi v tablete zostalo len 4 GB voľného miesta, pričom žiadnu hudbu, filmy alebo iné multimédiá som v tablete „neskladoval“. Aby sa z Mi Padu 2 stala plnohodnotná náhrada za PC / notebook, pamäte by potreboval oveľa viac. Alternatívnym riešením by mohlo byť pripojenie externého HDD cez redukciu, keďže tablet OTG plne podporuje.
Operačný systém
Windows 10 prekvapuje
Určite mi niektorí z vás dáte za pravdu, že Android tablety sú v dnešnej dobe už takmer nevyužiteľné, keďže všetku prácu zvláda už aj váš smartfón. Tablety s Androidom sú väčšinou použiteľné na multimediálnu zábavu a ako potenciálna náhrada za váš notebook väčšinou neposlúžia. Presným antonymom tohto je Widnowsová verzia tabletu Xiaomi Mi Pad 2. Tá Androidová si v našej recenzii až neviedla práve najlepšie a na trhu má určite veľa konkurentov. Nainštalovaním plnohodnotného Windows 10 do Mi Pad 2 sa situácia úplne mení. Využiteľnosť krásneho kusu hardvéru, akým Xiaomi Mi Pad 2 je, stúpla o poriadny kusisko a dovolím si povedať, že vďaka novému operačnému systému tablet nabral nový dych.
Počas testovania som mal k dispozícii Bluetooth myš, klávesnicu a originálne puzdro od Xiaomi, ktoré poslúži aj ako stojan pre tablet, čo robilo používanie tabletu oveľa pohodlnejším a príjemnejším. Ak máte doma len stolový PC alebo ťažký notebook, ktorý sa nepohodlnene prenáša, a v práci či v škole si potrebujete občas niečo vyriešiť, s „Windowsáckym“ Mi Pad 2 to hravo zvládnete. Keďže ide o plnohodnotný Windows 10, ktorý beží aj na vašom PC či notebooku, do tabletu je možné nainštalovať priam všetko. Osobne som vyskúšal hneď niekoľko programov či hier.
Po prvom spustení tabletu vás čaká výber jazyka, kde budete mať len pár možností – anglický a niekoľko čínskych jazykov. Keďže ide o Windows, slovenský, ale aj akýkoľvek iný jazyk je možné do systému doinštalovať. Preklad síce nie je 100-percentný, no svoj účel splní. Xiaomi Mi Pad 2 sa po úvodnom štarte zapol v tzv. „tabletovom režime“, ktorý ponúka len známe dlaždice. V nastaveniach však jednoducho prepnete na klasickú, desktopovú verziu. Teraz už si môžete začať prispôsobovať vlastnú pracovnú plochu.
Určite vás zaujíma, čo sa stalo s kapacitnými tlačidlami pod displejom. Tie aj v tomto prípade stále fungujú, no každé plní rozdielnu funkciu. Tlačidlo domov slúži na otvorenie štart menu, tlačidlom menu/multitasking zapnete vyhľadávanie v systéme a tlačidlo späť si svoju „rolu“ zachovalo. Tlačidlo napájania stále funguje ako zaputie/vypnutie zariadenia. V prípade, že tablet nebudete dlhšie používať, tlačidlom napájania ho môžete uspať alebo vypnúť. Pri klasickom uspaní sa mi však párkrát stalo, že tablet sa samovoľne prebudil a kým som ho z tašky opäť vybral, ubudlo niekoľko percent batérie. Vzhľadom na rýchle spustenie systému je rozumnejšie tablet vypínať.
Užívateľské prostredie Windowsu 10 určite poznáte, a tak sa mu nejak špeciálne venovať nebudem. Zamieram sa skôr na jeho optimalizáciu, ktorá je na veľmi dobrej úrovni, čo sa odzrkadľuje na plynulom otváraní zložiek a programov. Celkovo je systém sám o sebe naozaj dobre odladený. Zaváhania som pociťoval pri viacero spustených programoch naraz – Chrome, Skype, Photoshop, Spotify, Microsoft Word. V tejto situácii sa Mi Pad 2 zapotil, čo dával najavo okrem zvyšujúcej sa teploty na zadnej strane v okolí fotoaparátu aj pomalšími reakciami. Musíme však brať do úvahy, že vo vnútri tabletu sa nachádza stále len mobilný procesor a pomerne malá RAMka. Zvýšenie teploty budete pociťovať aj pri nabíjaní, no nič hrozné to nie je a všetky hodnoty sú v norme.
Výdrž batérie
Windows „papá“ veľa
6190 mAh batéria sa môže zdať ako dostatočná, no v skutočnosti ide len o priemernú hodnotu. Batéria musí napájať veľký displej s jemným rozlíšením a v prípade tejto verzie tabletu aj „hladný“ Windows 10, ktorý si pýta poriadnu dávku energie. Výdrž batérie je síce vyššia ako v prípade klasických notebookov, no oproti Androidovej verzii Mi Padu 2 je o niečo horšia.
Pri využívaní tabletu pri pracovanej činnosti, ktorá zahŕňala pripojenie k internetu prostredníctvom WiFi, vybavovanie pracovných e-mailov, časté prehliadanie internetu cez Chrome, takmer neustále spustené programy Adobe Photoshop a Microsoft Word, sa výdrž batérie v priemere pohybovala okolo 7 hodín. V čase, keď som tablet nepoužíval, bol v režime spánku. Jeden pracovný deň by mal tablet zvládnuť na jedno nabitie, no samozrejme záleží od náročnosti používania. Ak však výdrž porovnávame s notebookmi, len máloktoré dosahujú takúto výdrž. V prípade hrania hier sa výdrž zastavila na 2-3 hodinách. Následné nabitie tabletu z 15% na 90% zaberie až 2 hodiny a 30 minút.
Multimédiá & konektivita
Perfektné stereo repro a jeden USB konektor
Ako ste sa už určite dočítali v recenzii na Android verziu Mi Padu 2, tablet poskytuje perfektný multimediálny zážitok. Dvojica stereo reproduktorov na zadnej strane ohúri veľmi kvalitným zvukovým výstupom, ktorému nechýbajú výšku ani basy. Na 7,9“ displeji s jemným rozlíšením a nádhernými farbami si naplno vychutnáte FullHD filmy. Určite nesklame ani zvukový výstup cez 3,5 mm audio jack.
Mi Pad 2 po stránke konektivity disponuje WiFi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetoothom 4.1 a jedným USB Type-C konektorom. Nesmie chýbať ani OTG funkcionalita, vďaka ktorej k tabletu pripojíte myš, klávesnicu, USB kľúč či akýkoľvek externý disk. Keďže Mi Pad 2 obsahuje len jeden USB konektor, v prípade využívania viacerých USB periférií si budete musieť dokúpiť jednak príslušnú OTG redukciu a tiež USB hub. Keďže tablet beží na plnohodnotnom Windows 10 systéme, po pripojení k akémukoľvek inému PC sa tablet začne nabíjať, netvári sa už ako pamäťové médium. Pre prenos súborov medzi PC a tabletom budete tak potrebovať OTG redukciu a nejaké externé pamäťové médium.
Záver
Xiaomi Mi Pad 2 s Windows 10: Plnohodnotná náhrada za notebook?
Po skúsenosti s Androidovou verziou tabletu Xiaomi Mi Pad 2 som mal zmiešané pocity. Na jednej strane perfektné konštrukčné spracovanie, nádherný displej, decentný výkon či stereo reproduktory, na druhej strane nedotiahnutý operačný systém. Xiaomi Mi Pad 2 vo verzii s Windowsom 10 si zachováva všetky dobré vlastnosti jeho Androidového brata, pričom prichádza s jednou radikálnou zmenou – skvelým operačným systémom, vďaka ktorému tablet naberá nový dych.
Plnohodnotný operačný systém Windows 10 robí zo Xiaomi Mi Pad 2 potenciálnu náhradu vášho stolového počítača, prípadne notebooku. Vzhľadom na použitý procesor, grafický čip a kapacitu RAM pamäte nečakajte nadupanú hernú mašinu. Mi Pad 2 je skôr perfektný pracovný a zároveň mutlimediálny tablet, ktorý je vďaka svojej tenkej konštrukcii veľmi ľahko prenosný. Ak teda často cestujete, či už na výlet alebo služobnú cestu, ste študentom alebo nenáročným používateľom a potrebujete vybaviť pracovné záležitosti, Mi Pad 2 Windows 10 bude skvelou voľbou.
Najväčšiu nevýhodu vidím v kapacite vnútornej pamäte, ktorú po pár týždňoch nebudete mať problém zaplniť. Aj na to však existuje riešenie. Navyše, pri pohľade na cenu je toto negatívum určite odpustiteľné. Xiaomi Mi Pad 2 s Windows 10 si môžete zakúpiť v e-shope iBuygou.com za cenu 243 €.
+Plusy | -Mínusy |
+Plnohodnotný Windows 10 | -64 GB pamäť nemusí stačiť |
+Výborná optimalizácia OS | -Neuškodila by väčšia RAM pamäť |
+Potenciálna náhrada za PC / notebook |
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tieto veci v recenziách nenájdeš. 11 mesiacov som testoval najlepší robotický vysávač na Slovensku
Kritici nešetria chválou. Akčná novinka s hviezdnym obsadením mení pravidlá špionážnych filmov
EXKLUZÍVNE: Videli sme celú druhú sériu The Last of Us. Toto o nej musíš vedieť skôr, než si ju pustíš
ChatGPT dostal obrovské vylepšenie. Táto nová funkcia prepisuje pravidlá hry (+test)
Špičkový mobil nemusí stáť 1000 €. Nový Pixel ti za polovičnú cenu dá úplne všetko a má len jednu chybu (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Čína vyvinula desivú vodíkovú bombu bez jadrovej nálože. Jej ničivá sila prekonáva všetky očakávania
Mladí menia pohľad na peniaze, startupy zlyhávajú a ženy trpia potichu. Čo sme sa dozvedeli tento týždeň (PREHĽAD)
Pápež najprv neprišiel, neskôr sa stretli súkromne: Amerického viceprezidenta poučil o súcite pápežov najvyšší zástupca
Šéf Pentagonu opäť zdieľal utajené informácie: V chate sa jeho manželka mala dozvedieť o útokoch na Jemen
Od októbra prestane vo väčšine počítačoch fungovať Word či Outlook. Slováci budú musieť siahnuť do vrecka
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
- Neverili sme vlastným očiam. Internet ovládla bizarná AI, ktorá vyzlieka ľudí (+TEST)
- Tento tichý zabijak ničí Zem už 50 rokov. Ako je možné, že si to doteraz nikto nevšimol?
- „Blízko” Zeme našli hviezdu staršiu než čas. Jej existencia ohrozuje všetky naše fyzikálne teórie
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Tento tichý zabijak ničí Zem už 50 rokov. Ako je možné, že si to doteraz nikto nevšimol?
- „Blízko” Zeme našli hviezdu staršiu než čas. Jej existencia ohrozuje všetky naše fyzikálne teórie
- Japonci spustia „neobmedzený” zdroj energie. Z 1 gramu paliva jej vyrobí toľko, čo 8 ton ropy
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
Farebné autá sa predávajú rýchlejšie. Kupujeme ich však menej
Audi možno s výrobou zamieri do Ameriky. VW reaguje na dovozné clá
Minecraft pomáha objaviť novú generáciu jadrových inžinierov. Energocraft spoznal víťazov spomedzi školákov
Slovenský Envien Group expanduje do Brazílie. Kúpila polovicu podniku Agropéu
204 dní vo vesmíre. Posádka ISS pristála bezpečne v Kazachstane
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Čína vyvinula desivú vodíkovú bombu bez jadrovej nálože. Jej ničivá sila prekonáva všetky očakávania
Mladí menia pohľad na peniaze, startupy zlyhávajú a ženy trpia potichu. Čo sme sa dozvedeli tento týždeň (PREHĽAD)
Pápež najprv neprišiel, neskôr sa stretli súkromne: Amerického viceprezidenta poučil o súcite pápežov najvyšší zástupca
Šéf Pentagonu opäť zdieľal utajené informácie: V chate sa jeho manželka mala dozvedieť o útokoch na Jemen
Od októbra prestane vo väčšine počítačoch fungovať Word či Outlook. Slováci budú musieť siahnuť do vrecka
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené