mi-pad-2-hodnoteniePrvá generácia tabletu od Xiaomi, Xiaomi Mi Pad, dlho držal titul najvýkonnejšieho tabletu na svete. Spoločnosť však svoju robotu odviedla iba polovične a tak nová generácia má čo napravovať. Novinka prišla na trh pred necelým mesiacom a prvotné dojmy sú úžasné. Vylepšenia sa udiali na tých správnych miestach a Xiaomi Mi Pad 2 sa môže stať najlepším čínskym tabletom tohto roka.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Či je tomu naozaj tak sa dozviete v našej podrobnej recenzii, ktorá je exkluzívne prvá na Slovensku. Za poskytnutie zariadenia na recenziu opäť ďakujeme e-shopu iBbuygou.com.

Kľúčové špecifikácie Xiaomi Mi Pad 2 :

 • Všeobecné: Wifi
 • Rozmery a váha: 200,4 x 132.6 x 7 mm, 322 g
 • Displej: 7,9″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov, Multitouch, 326 ppi, Gorilla Glass 3
 • Čipset: Intel Atom X5-Z8500 (64 bit)
 • CPU: Štvorjadrový 2,24 GHz
 • GPU: Intel HD Graphics
 • RAM: 2 GB
 • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), nadstavba MIUI 7 (testovaná verzia 7.1.3.0 Stable – čínska ROM)
 • Pamäť: 16  GB (pre používateľa dostupných 12,93 GB)
 • Fotoaparát: 8 MPx, f/2.0, autofocus
 • Predný fotoaparát: 5 MPx
 • Video kamera: 1080p@30 fps
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, microUSB 2.0, OTG, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio
 • Batéria: 6190 mAh
 • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, rýchle nabíjanie

Xiaomi Mi Pad 2 najvýhodnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com

Balenie


Lákavý zovňajšok, chudobné vnútro

DSC_0580
Balenie Xiaomi Mi Pad 2 sa drží tradície spoločnosti. Spolu so smartfónmi Redmi Note 3, Mi4C a Mi Note Pro prichádza zariadenie vo farebnej krabičke. Obsahovo sme sa však zmien nedočkali a nájdeme tu iba základné prvky ako manuál v čínskom jazyku, USB Type-C kábel a nabíjací adaptér spolu s európskou redukciou.

Konštrukcia a dizajn
Konečne ten správny smer

[/blockquote]

Xiaomi pri veľkej udalosti ku koncu roka predstavilo spolu s tabletom aj smartfón strednej triedy Xiaomi Redmi Note 3, ktorý sme už stihli podrobne zrecenzovať. Jedným z nových atribútov je celohliníková konštrukcia, ktorá si našla miesto aj v prípade Mi Padu 2. Spracovaním sa radí tablet k absolútnej špičke. Všetko krásne dolieha a pri držaní máte pocit tej najvyššej exkluzivity.

DSC_0529

Predná strana skrýva 7,9-palcový displej s pomerom strán 4:3. Spolu s hliníkovým telom majú celkové rozmery 200.4 x 132.6 x 7 mm. Mierne vyššia hmotnosť 322 g sa však pri používaní nijak neprejavuje a tablet sa drží perfektne. Rámiky okolo displeja sú výborne vyvážené a situácie s nechceným dotykom sú sporadické. Spodná časť disponuje trojicou podsvietených kapacitných tlačidiel. Vrchná časť ukrýva miesto pre logo Xiaomi, 5 MPx selfie fotoaparát a pre notifikačnú LED diódu.

DSC_0542

Boky Mi Padu 2 sú absolútne úžasné. Zaoblenie s dokonalým umiestnením ovládacích tlačidiel sú znakom dobre odvedenej práce. Dolná časť ukrýva nový typ napájacieho konektora USB Type-C. Na vrchu nájdeme osamotený 3,5 mm audio jack.

DSC_0564

Ak som tvrdil, že predná strana je úžasná, tak potom k zadnej časti neexistujú slová, ktoré by opísali majstrovské dielo inžinierov zo Xiaomi. Verzia v zlatom prevedení je pastvou pre oči. 8 MPx fotoaparát vo vrchnej časti a dvojicu hlasných reproduktorov v spodnej časti dopĺňa logo Xiaomi.

Displej


Nie je čo vytknúť

 DSC_0546
Xiaomi Mi Pad 2 prichádza podobne ako je predchodca so 7,9-palcovým displejom, ktorý disponuje rozlíšením 2048 x 1536 pixelov. Celková jemnosť displeja činí 326 ppi a ani pri bližšom pohľade nemáte šancu spozorovať jednotlivé pixely. Panel využíva technológiu IPS, ktorá sa vyznačuje krásnymi farbami, brilantnými pozorovacími uhlami a výbornou ostrosťou. Displej je jedným slovom – úžasný. Viditeľnosť na priamom slnku je taktiež špičková a rovnako je na tom aj minimálna hodnota jasu, ktorá dovoľuje prácu s tabletom aj v tmavých miestnostiach a počas nočných hodín.

DSC_0504
K dispozícii v nadstavbe MIUI 7 máme tzv. Čítací režim, ktorý zredukuje modrú farbu a váš spánok nebude narušený ani v prípade, že tablet budete používať v noci. Pri spomínanom režime máme možnosť vybrať aplikácie, ktoré tento režim využijú a manuálne regulovať intenzitu. Samozrejme môžeme zmeniť aj farby displeja, no hodnoty dané výrobcom sú perfektne vyvážené.

Výkon a pamäť
”Intel Inside”

[/blockquote]

Srdcom Xiaomi Mi Pad 2 je úplne nový procesor Intel Atom X5-Z8500 so 4 jadrami, ktoré pracujú na frekvencii 2,24 GHz. Samotný procesor je vyrobený modernou 14 nm výrobnou technológiou. Sekunduje mu dvojica na čele s 2 GB LPDDR3 operačnou pamäťou RAM a grafický akcelerátor Intel HD Graphics, ktorý dôverne poznáme z oblasti lacnejších notebookov. Táto výbava má výkonu na rozdávanie, čo dokazujú aj benchmark testy nižšie. Moderné hry ako napríklad Need for Speed: No Limits si zahráte na najvyšších detailoch bez problémov.

DSC_0509
Bohužiaľ, neoddeliteľným faktom moderných smartfónov a tabletov vzhľadom k enormnému nárastu výkonnosti je aj zahrievanie. Tento jav nastáva aj tu a väčšie teplo som cítil v oblasti zadného fotoaparátu iba pri dlhom hraní náročných hier. Hodnoty sú však stále prijateľné a k extrémnemu prehrievaniu nedochádza.

Pri príchode Xiaomi Mi Pad 2 výrobca stavil na 16 respektíve na 64 GB interné úložisko. V mojom prípade som mal k dispozícii 16 GB variantu, z ktorej reálne ostávalo pre používateľa 12,93 GB. V prípade, že siahnete po 64 GB verzii s operačným systém Windows 10, pripravte sa na okamžité zabranie 25 GB pre samotný operačný systém. Za mierny nedostatok by som považoval absenciu slotu pre microSD karty, ktorý by sa v prípade náročného využívania tabletu veľmi hodil. Samozrejmosťou je aj pripojenie externých periférií vďaka funkcii USB OTG a tablet zvládne formáty NTFS a aj FAT32.

Screenshot_2015-12-21-17-46-05_com.android.settings (Medium)

Operačný systém


Okresané MIUI 7

Tradičným prvkom zariadení Xiaomi je nadstavba MIUI. Nový Xiaomi Mi Pad 2 prichádza s nadstavbou MIUI vo verzii 7, ktorá je založená na takmer najnovšom Androide 5.1.1 Lollipop. Vzhľadom k výkonnej hardvérovej výbave sa očakáva aj parádny zážitok pri práci v samotnom operačnom systéme. Sporadicky sa stane, že niektorá aplikácia sa dlhšie načítava alebo sa dokonca ani neotvorí. V tomto prípade odporúčam vypnúť všetky otvorené aplikácie. V porovnaní s MIUI 7, ktorá sa nachádza na smartfónoch, výrobca použil okresanú verziu iba so základnými funkciami. Najnovší update čínskej ROM s označením 7.1.3.0 Stable je takmer dokonalý, no menšie problémy sa stále nájdu. Vyššie spomínané chyby určite vyrieši v budúcnosti aktualizácia, ktorá sa v prípade ‘’Stable‘‘ verzie nevydáva každý piatok, ale v dlhšom časovom intervale.

DSC_0511
Ako som už spomínal, počas môjho testovania nebola k dispozícii slovenská ROM so vstavanými Google aplikáciami, nakoľko sa stále nepodarilo odomknúť bootloader, bez ktorého nemôže slovensko-česká komunita vyvíjať preložený systém. Vy si tak budete musieť vystačiť s čínskou ROM, ktorá je bez podpory Google aplikácií a ich manuálna inštalácia je nevyhnutná. Nedostupnosť nášho materinského jazyka však určite nebude trvať dlho, nakoľko miuios.cz komunita sa snaží z plných síl pripraviť pre používateľov tie najlepšie podmienky a napríklad pre smartfón Xiaomi Redmi Note 3 sa slovenský a český jazyk objaví čo nevidieť.

Teraz už poďme priamo k nadstavbe MIUI. Uzamykacia obrazovka je nemenná a ponúka rýchly prístup k notifikáciám a k fotoaparátu. Odomknutím sa dostávame na domovskú obrazovku, ktorá ponúka možnosť pridávania widgetov, zložiek a zmenu efektu prechodu medzi jednotlivými obrazovkami. Tradične sa tu nenachádza menu s aplikáciami. Stiahnutím notifikačnej lišty máme prístup do notifikačnej oblasti, ktorá je rozdelená na dve časti – skratky a samotné notifikácie aplikácií.

Asi najzaujímavejšou a veľmi praktickou funkciou je podrobná správa notifikácií jednotlivých aplikácií. Zoberme si napríklad aplikáciu Facebook Messenger, v ktorej som nastavil oznámenia na uzamykacej obrazovke a vypol som tzv. plávajúce notifikácie, ktoré sa zobrazia v hornej časti obrazovky.

V prípade, že tablet máte v pláne zdieľať s viacerými používateľmi, môžete využiť možnosť uzamknutia jednotlivých aplikácií a zapnúť režim pre deti, ktorý dovolí používať len vami zvolené aplikácie.

Výdrž batérie


Veľká kapacita nie je všetko

Batéria s kapacitou 6190 mAh je vzhľadom k naozaj tenkému telu primeraná. Nie príliš optimalizovaná nadstavba sa podpísala na podpriemerných výsledkoch. Moja práca s tabletom zahŕňala editovanie dokumentov, online počúvanie skladieb, vybavenie pracovných e-mailov a hranie náročnejších hier. Výsledná výdrž činila 1 deň a 5 hodín, pričom bola obrazovka zapnutá 4 hodiny a 8 minút.

Veľká kapacita batérie má samozrejme za následok dlhé nabíjanie, no v prípade Mi Pad 2 chválim Xiaomi za implementovanie technológie rýchleho nabíjania. Celkový čas nabíjania z 5 % na 100 % je okolo 3 hodín.

K dispozícii máme aj podrobné nastavenia pre jednotlivé aplikácie, s ktorými môžeme predĺžiť výdrž rádovo o niekoľko hodín. Napríklad pre aplikáciu Dropbox som nastavil zákaz prístupu k internetu na pozadí a obmedzil používania polohy.

Fotoaparát


Ako ‘’núdzovka’’ postačí

 DSC_0570
Xiaomi Mi Pad 2 skrýva na zadnej strane 8 MPx fotoaparát s clonou f/2.0. V prípade tabletov samozrejme nikto neočakáva výborné výsledky, no Mi Pad 2 podáva celkom zdatné výsledky. Za dobrých svetelných podmienok sú fotografie použiteľné s menším nádychom bielej farby. S nástupom nočných hodín však kvalita ide rapídne dole, nastupuje šum a fotografie sú takmer nepoužiteľné. Prisvetlovaciu LED diódu by ste tu taktiež hľadali márne. Potešila ma aj rýchlosť zaostrovania, ktorá bola naozaj veľmi rýchla.

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdete na tomto odkaze

[/blockquote]

V prípade nahrávania videa sa pripravte iba na základ v podobe FullHD videa pri 30 fps. Na prednej strane máme k dispozícii 5 MPx selfie fotoaparát, ktorý vytvára relatívne dobré fotografie.

Samotná aplikácia fotoaparátu ničím nevyniká a integruje iba naozaj najzákladnejšie nastavenia. Dokonca v prípade, že si chcete nastaviť rozlíšenie výslednej fotografie, máte smolu. Chválim však rýchlosť aplikácie, ktorá je naozaj špičková.

Multimédiá


Ohúri zvukom aj obrazom

Kvalitný multimediálny zážitok je neoddeliteľnou súčasťou moderných tabletov. Výnimkou nie je ani Xiaomi Mi Pad 2, ktorý si so svojim nádherným displejom priamo žiada o konzumáciu multimediálneho obsahu. Zvuková stránka je taktiež fantastická a stereo reproduktory na zadnej strane ponúkajú čistý zvuk a kvalitné basy. Vstup do slúchadiel je taktiež výborný. Kvalitu som testoval na nových slúchadlách Xiaomi Pistons Iron. Samotná nadstavba ponúka softvérové vylepšenia výstupného zvuku a výsledná kvalita je o poznanie lepšia.

Slávny prehrávač v nadstavbe MIUI 7 svoje kvality potvrdil aj v mojom prípade. V ponuke nájdeme tradičné rozdelenie a vynikajúci ekvalizér, s ktorým si môže každý nastaviť zvuk k obrazu svojmu.

Konektivita


Chýbajúce GPS

Xiaomi Mi Pad 2 ponúka po stránke konektivity iba základné funkcie. K dispozícii je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, Bluetooth 4.1, nový typ napájacieho konektora USB Type-C 1.0 s funkciou OTG, štandardný 3.5 mm audio jack a veľmi vítané FM rádio. Bohužiaľ, GPS by sme tu hľadali márne.

Záver


Xiaomi Mi Pad 2: Nový kráľ čínskych tabletov? 

Xiaomi Mi Pad 2 je vynikajúci tablet, ktorý však ešte potrebuje čas na doladenie počiatočných múch. Stávka na nový procesor od spoločnosti Intel a vylepšená hliníková konštrukcia priniesli svoje ovocie. Novinka je takmer po všetkých stránkach dokonalá. Bohužiaľ, mierne zamrzela absencia GPS a chýbajúci slot pre microSD karty. Z čoho som bol najviac rozhorčený je nestabilita systému. Po dvoch veľmi vítaných aktualizáciách je však tablet takmer dokonalý. V budúcnosti sa môžeme samozrejme tešiť aj na preklad do slovenčiny a češtiny, s ktorým získa novinka ešte viac na popularite.

DSC_0501
V prípade, že sa rozhodujete medzi prvou a druhou generáciou, určite odporúčam, aby ste si priplatili, nakoľko druhá generácia vylepšuje presne to, čo tá prvá pokazila. Xiaomi Mi Pad 2 si môžete zakúpiť v e-shope iBbuygou.com za cenu 185 €.

Xiaomi Mi Pad 2 najvýhodnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com

+Plusy -Mínusy
+Nádherná konštrukcia -Chýbajúci slot pre microSD karty
+Špičkový displej -Absencia GPS
+Vzhľadom k tabletu celkom podarený fotoaparát -Horšia výdrž batérie
+Vysoký výkon -Odladenosť systému
+Nový USB Type-C konektor

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP