Podľa vedcov na Mars viac nemusíme vláčiť palivo, nová technika totiž dokáže vyprodukovať raketové palivo priamo z marťanskej atmosféry, informuje Futurism. Technológia má veľký potenciál zásadne uľahčiť budúce misie a pripravovanú kolonizáciu červenej planéty.

Pomôže oxid uhličitý

Aj keď má atmosféra Marsu len 1 % hustoty tej zemskej, dokáže nám zásadne uľahčiť ohromne komplikovanú misiu kolonizácie. Marťanská atmosfére je totiž zložená takmer výlučne len z oxidu uhličitého.

Vedci na tento proces využili Sabatierovu reakciu. Tú, ako informuje Phys.org, využíva aj Medzinárodná vesmírna stanica na odstraňovanie oxidu uhličitého zo vzduchu, ktorý astronauti dýchajú a následne z neho vyrába palivo, pomocou ktorého sa udržuje na obežnej dráhe. ISS je totiž pomerne „nízko“ a bez pravidelnej korekcie dochádza ku klesaniu.

Povrch Marsu. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

„Je to ako čerpacia stanica na Marse. Týmto reaktorom prečerpáte oxid uhličitý a vyrobíte metán pre raketu,“ vyjadril sa Jingjie Wu, vedecký asistent profesora na univerzite v americkom Cincinnati.

SpaceX má Vianoce

Zverejnená štúdia prináša obzvlášť skvelé správy pre Muskov SpaceX, ktorý chce kolonizovať Mars pomocou rakety Starship. Tá využíva práve metán ako svoje palivo, pričom na štart z Marsu ho spotrebuje vďaka asi tretinovej gravitácii oveľa menej.

Dôležitý je samozrejme aj kyslík, bez ktorého nie je možné metán spaľovať. V tomto smere sme však dostali dobré správy už dávnejšie a priniesol ich nový rover Perseverance. Pomocou špeciálneho prístroja totiž na Marse po prvý raz vyrobil kyslík – takisto z marťanskej atmosféry.

Experimentálny reaktor na výrobu metánu z oxidu uhličitého. Zdroj: Andrew Higley/UC Creative

Wu a jeho tím experimentujú s rôznymi katalyzátormi, ako napríklad s grafénovými kvantovými bodkami. Tieto extrémne tenké vrstvy uhlíka majú schopnosť produkciu metánu navýšiť a celý proces tak zefektívniť.

Ohromná efektivita

Tento proces výroby paliva na Marse nie je úplne nový. Je však doteraz ten najefektívnejší. Ako sa totiž vyjadril Wu, je až 100-násobne efektívnejší, než pred desiatimi rokmi a pokrok bude prichádzať stále rýchlejšie a rýchlejšie.

„V nasledujúcich 10 rokoch budeme mať množstvo startupov, ktoré sa pokúsia o komercializáciu tejto techniky,“ doplnil Wu. Jeho tím experimentuje aj s katalyzátormi, vďaka ktorým vie vytvoriť z oxidu uhličitého iné materiály, než metán.

NASA / JPL-Caltech / Úprava redakcie

Jedným z nich je napríklad aj etylén, ktorý je kľúčový pri výrobe plastov či gumy. Produkciu je navyše možné vykonať pomocou obnoviteľných zdrojov energie, ktoré niekedy produkujú priveľa. Nadbytočnú energiu tak môžeme namiesto batérií ukladať priamo do chemikálií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú