Britská spoločnosť Rolls-Royce nie je známa iba svojimi superluxusnými autami, ikona britského priemyslu sa venuje aj vývoju lietadlových motorov. Elektrifikácia zasahuje aj do tohto odvetvia a Rolls sa chopil príležitosti priniesť na oblohu jedno z prvých elektrických lietadiel, informuje Futurism. Spoločnosť už začala testy futuristického prototypu s názvom Spirit of Innovation.

Elektrické autá vyzerajú oproti spaľovákom inak, pri elektromobiloch je dôležitá dobrá aerodynamika, čo sa značne prejavuje na dizajne elektromobiloch. Pri lietadlách je aerodynamika všeobecne veľmi dôležitá, no aj elektrické lietadlá sa oproti tým klasickým mierne líšia.

Rolls-Royce/Flickr

Spirit of Innovation na prvý pohľad pôsobí ako závodné lietadlá z tridsiatich rokov 19. storočia. To podstatné sa ale skrýva „pod kapotou“, kde na pohon využíva spoločnosť Rolls-Royce elektromotor YASA 750R s výkonom 400 kW.

Britský výrobca tvrdí, že lietadlo je vybavené batériou s extrémne vysokou energetickou hustotou a celkovo sa batéria skladá až zo 6000 samostatných článkov, informuje New Atlas.

15 minút vo vzduchu

Prvý test má už Spirit of Innovation za sebou a lietadlo strávilo vo vzduchu celých 15 minút. Všetko prebehlo podľa plánov, prvý let preto spoločnosť považuje za úspešný. Zábery z testu si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Najrýchlejšie svojho druhu

Spirit of Innovation vyvíja Rolls-Royce spolu so startupom Electroflight, ktorý stojí za vývojom batérií a tepelného manažmentu lietadla. Ich cieľom je prekonať doterajší rýchlostný rekord lietadla výhradne na elektrický pohon, a teda dosiahnuť rýchlosť viac ako 480 km/h, čím by súčasný rekord prekonali o 160 km/h.

Project ACCEL je okrem Rolls-Royce z istej časti dotovaný aj Leteckým technologickým inštitútom (ATI), pričom celková čiastka na projekt je 7,39 milióna eur a vývoj lietadla trvá zhruba tri roky.

To je v leteckom segmente naozaj rekordne krátka doba a ešte rekordnejšie nízka čiastka určená na vývoj. Len pre porovnanie, vývoj nového prúdového motora stojí Rolls-Royce viac ako 1 miliardu eur a zaberie 10 rokov.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP