Čína sa ponáhľa na Mesiac a pre pristátie na ňom aj s ľudskou posádkou je ochotná spraviť čokoľvek. Podľa oficiálnych predstaviteľov dokonca nepotrebuje vyvinúť ani novú a väčšiu raketu, na začiatok im postačí aj už existujúca technológia. Ak udržia tempo, môžu teoreticky predbehnúť aj NASA, informuje Ars Technica.

Stačia menšie úpravy?

Long Lehao, hlavný dizajnér rakiet Čhang-čeng (Dlhý pochod) povedal, že na pristátie na Mesiaci už do desiatich rokov im stačia dve upravené rakety Čchang-čeng 5. Jedna takáto raketa dokáže dostať na obežnú dráhu Mesiaca necelých 10 ton a nedávno tam takto dostala novú čínsku vesmírnu stanicu.

Jedna z nich by preto k Mesiacu mohla poslať lunárny modul a tá druhá posádku. Takýmto spôsobom je vraj možné pristáť na povrchu Mesiaca aj bez dlhého čakania na novú, väčšiu raketu, píše Futurism. Čchang-čeng 5 je momentálne najsilnejšia raketa, akou Čína disponuje.

CNSA

Vylepšenia existujúcich rakiet a zvýšenie ich kapacity ale nestačia. Čína potrebuje vyvinúť a skonštruovať aj samotný lunárny modul a novú kozmickú loď pre misie s posádkou, ktoré putujú ďalej, než na nízku obežnú dráhu Zeme.

Vlastná megaraketa je už na ceste

Aj keď môže takýto prístup značne urýchliť a zjednodušiť začiatok lunárneho programu, na oveľa väčšej rakete už inžinieri začali pracovať a je vo svojich prvotných štádiách. A naozaj nejde o žiadneho drobčeka.

S výškou 103 metrov prekoná prvotnú verziu rakety SLS, ktorú pripravuje NASA. Na nízku obežnú dráhu Zeme navyše vynesie 140 – 150 ton, čo SLS nezvládne ani vo svojej pripravovanej vylepšenej verzii. Čína navyše v rámci svojho lunárneho programu spolupracuje, aspoň zatiaľ, s Ruskom, ktoré má obrovské skúsenosti a napriek čiastočnej stagnácii v ňom zohráva dôležitú úlohu.

NASA

Aj keď sa ale program stavby SLS neustále odkladá a predražuje, Čchang-čeng 9 ho zrejme nepredbehne. Jej prvý let je totiž naplánovaný až na rok 2030. Ak ale Čína naozaj využije už existujúce rakety a NASA nestihne pristáť na Mesiaci ani v roku 2025, je možné, že novodobé vesmírne preteky vyhrajú čínski astronauti – známi ako taikonauti.

Predbehne oboch SpaceX?

Ďalšou reálnou možnosťou je, že za pristátie prvého človeka na Mesiaci od programu Apollo nebude zodpovedná ani čínska vesmírna agentúra, ani tá americká vládna, ale súkromná SpaceX. Ako?

SpaceX totiž vyvíja lunárny modul pre NASA, ktorý je odvodený od druhého stupňa rakety Starship. Spoločnosť je navyše presvedčená o tom, že svoje termíny stíha a Musk dokonca NASA navrhol, že pre nich vyvinú aj lunárne skafandre.

SpaceX

SpaceX už má v pláne turistickú misiu na obežnej dráhe Mesiaca a ak bude Starship fungovať podľa plánov, od pristátia na lunárnom povrchu ich delí len málo. Čínu predbehnú takmer s istotou a programu Artemis tiež dýchajú na krk. Najprv sa však musí Starship dostať na obežnú dráhu, o čo sa môže spoločnosť pokúsiť ešte tento rok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú