Rád by si pracoval alebo si našiel hobby v digitálnom priestore, no odrádza ťa často predražený softvér a jeho skúšobná doba nie je dostačujúca? V dnešnej dobe existuje mnoho alternatív, ktoré v porovnaní s profesionálnou konkurenciou nestoja ani euro.

Odporúčame týchto 7 nástrojov, ktoré ťa nielenže navedú na tvoju potenciálnu profesionálnu cestu, ale často ponúknu aj používateľsky prívetivejší štart.

GIMP vs. Photoshop

Nebudeme klamať – Photoshop je stále primárnou voľbou grafikov a umelcov po celom svete. Málokto je totiž ochotný vystúpiť z radu zaužívaného štandardu, akým nástroj od Adobe rozhodne je.

Ak sa však v budúcnosti vidíš na pozícii profesionálneho umelca, neexistuje lepší štart, ako GNU Image Manipulation Program. Jeho open source podstata zabezpečuje nielen cenovku 0 €, ale aj obrovskú fanúšikovskú základňu, ktorá na svoj dlhé roky podporovaný nástroj nedá dopustiť.

Wikipédia

Treba však brať na zreteľ, že GIMP nie je tak používateľský prívetivý ako Photoshop a navyše nedisponuje identickými funkciami. Najväčším kameňom úrazu je jeho rozšírenosť. GIMP je totiž využívaný skôr nadšencami ako profíkmi, a teda väčšina zdieľania projektov prebieha za sprievodu proprietárneho formátu PSD.

Ten GIMP našťastie podporuje. GIMP je ale podstatne praktickejší (program v holom stave má len zhruba 25 MB) a po prekonaní prvotných nerestí otvára dokorán dvere do grafického sveta. Sveta, kde ale stále bude vládnuť Adobe.

DaVinci Resolve vs. Adobe Premiere Pro

DaVinci Resolve ja zázrak fungujúci z určitých dôvodov stále zadarmo. Aj tak ale ponúka komplexný nástroj na úpravu videí, ktorý v mnohých prípadoch profesionáli dokonca uprednostňujú pred titánmi priemyslu Adobe Premiere Pro či Final Cut Pro.

Spoločnosť da Vinci Systems v roku 2009 odkúpila v priemysle etablovaná značka Blackmagic Design, ktorá je aktuálne známa ako kvalitnou technikou na natáčanie, tak aj rôznymi špecifickým (a prémiovými) perifériami pomáhajúcimi k editácii videa a fotky, čo je jedným z dôvodov, prečo si inak špičkový softvér môže dovoliť byť rozdávaný zadarmo.

www.blackmagicdesign.com

Samotná editácia videa až nápadne pripomína spomínané alternatívy, pričom bezchybne funguje aj na Linuxe. Softvér bol mimochodom v minulosti známy najmä chirurgicky detailnou úpravou farebných paliet videa, pričom samotná editácia bola až sekundárnym produktom.

To však neznamená, že ostatné funkcionality zaostávajú, práve naopak. Zároveň sa netreba obávať prítomnosti platenej verzie – tá ponúka len niekoľko FX filtrov navyše, HDR grading a ďalšie drobnosti, využívané fakt len v tom najmenej ústupnom biznise.

Inkspace vs. Adobe Illustrator

Podobná dilema ako v prípade GIMP a Photoshopu, láme aj dizajnérov vektorových grafík. V tomto smere, keďže trh nie je tak úplne naklonený výsledku podanom v balíku Adobe, je rozhodovanie o čosi jednoduchšie.

Inkspace dokonca nie je tak razantne, podobne ako DaVinci Resolve, ochudobnený o veľké množstvo nástrojov a funkcionalít. Navyše, základnú prácu s vektormi zvláda program bez zbytočných „tajných zákutí“, ktoré môžu začiatočníka jedine odradiť. To sa odráža najmä na používateľskom prostredí, ktoré sa v prípade Inkspace ani nesnaží pôsobiť profesionálne.

Wikipédia

Voľná alternatíva je navyše o čosi menej náročná na hardvér, no ponúka identické výsledky. Výhodou je aj tu otvorenosť kódu, a teda aj neustále pribúdajúce príspevky komunity, ktorá mimochodom nadšene pomôže aj úplným začiatočníkom. Zjednodušené povedané, z technického hľadiska je prakticky jedno, či vyberieš Inkspace alebo Illustrator, dokážeš jedine ušetriť.

Google Dokumenty vs. Microsoft Office

To, že veľká časť práce sa za posledné roky presunula do cloudu a prakticky do prehliadačov, je holý fakt. Nielenže väčšina programov aktuálne ponúka simultánne aj svoju webovú alternatívu, ale popravde, v takejto podobe funguje promptnejšie, a teda v konečnom dôsledku aj efektívnejšie.

Čírym príkladom riadkov vyššie je balík dokumentov od Google. Základná trojica ponúka extrémne návykové a plnohodnotné alternatívy ku kancelárskemu balíku Office, čo obohacuje ešte o podstatne jednoduchšie zdieľanie, a tak aj bezprostrednú prítomnosť všade, kde je pripojenie k internetu.

Google

Dokumenty sú tak jednoduchším, avšak stále dostačujúcim editorom nahradzujúcim Word, Slides v mnohom už dobiehajú Excel a Prezentácie neporovnateľne prívetivejšie a modernejšie kontrujú PowerPointu. Nemôžeme však zabudnúť na balíky ako LibreOffice alebo OpenOffice, ktoré sú rovnako zadarmo, no s pohodlnosťou sa skôr prikláňajú na stranu Microsoftu.

OneNote vs. hociktorý poznámkový blok

Pri našej práci používame poznámkové editory na dennodennej báze. Často siahame po programoch tretích strán, menovite napríklad po Evernote, spomenutom aj v tomto článku, a pritom kompletne voľnú alternatívu nám Windows tlačí už pri prvom spustení.

OneNote je úžasný. Na jednej strane komplexný, na strane druhej na dosah ruky ponúka všetko, na čo si horlivý zapisovateľ poznámok, študent alebo produktívny nadšenec spomenie. V porovnaní napríklad s Evernote však neskrýva vybrané súčastí, ako napríklad obmedzenia len na dve zariadenia súčasne, za platené funkcie.

OneNote

Poznámky od Microsoftu sú samozrejme poháňané cloudom, ktorý zabezpečuje neustále synchronizovanie medzi rôznymi platformami. Jeho jedinou nevýhodou je trošku pomalšia a o niečo málo neprehľadná mobilná verzia, čo je ale skôr subjektívnym tvrdením, ako faktom.

Bitwarden vs. hociktorý manažér hesiel

Keď sa pozrieme len do nedávnej minulosti na úniky celých databáz aj tých najsvetovejších služieb, vychádza nám z toho jediné – manažér hesiel je povinnosť. Žiaľ, etalóny priemyslu, ako multiplatformový LastPass alebo Dashlane, veľké percento špičkových funkcií pred nami skrývajú.

Krátko po kontroverznom rozhodnutí prvého zo spomínaných sa však vyrojilo hneď niekoľko informácií o možných alternatívach. Medzi nepreberným množstvom programov zarezonoval open source nástroj Bitwarden, na ktorý od jeho nainštalovania nedáme dopustiť.

Firefox Add-ons

Dizajnom, používateľským prostredím, a teda aj interakciou pripomína LastPass, čo je jedine dobre, keďže práve ten bol dlhé roky práve v bezplatnom balíku používateľskou jednotkou. Bitwarden ponúka absolútnu synchronizáciu hesiel, biometriu na telefónoch a komplexný generátor hesiel, a to všetko bez náznaku platby.

Audacity vs. Adobe Audition

Audacity nemá za sebou najlepšie obdobie. Na povrch totiž nedávno vyplávali informácie o zbieraní a odosielaní údajov tretím stranám.

Pravdou ale je, že existuje len malé percento programov a aplikácií, ktoré aspoň čo-to to o používateľoch nevedia a nedokážu to zneužiť. Keď sa však pozrieme na Audacity z pohľadu svojej funkčnosti, len málokde nájdeme lepšiu alternatívu.

Audacity

V profesionálnom sektore sa často nahrávajú zvukové nahrávky a následne editujú v Adobe Audition. Audacity možno nie je tak široký čo sa funkcionalít týka, no rozhodne to, čo robí, zvláda dobre. Editácia je pohodlná, blbuvzdorná a navyše nenáročná na hardvér. Možno práve preto je bezplatná alternatíva aj napriek svojej chudobnosti funkcií uprednostňovaná aj medzi nemalým percentom kreatívcov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú