Exoplanéta KOI-5Ab bola v minulosti len druhým kandidátom v poradí, ktorý detegoval Keplerov vesmírny teleskop. V záplave dát ju ale vedci stratili pred viac než desiatimi rokmi a dnes sa k nej opäť dostali, potvrdzujú pritom dôležitý objav, informuje Space.

Exoplanéta sa zahrala na skrývačku v nezvyčajnej hviezdnej sústave

KOI-5Ab je súčasťou hviezdneho systému vzdialeného 1800 svetelných rokov. Keď však počas objavu zistili, že jej materská hviezda má ďalšieho hviezdneho spoločníka, všetko sa skomplikovalo a exoplanéta upadla do zabudnutia, pretože na pozorovanie a zhodnotenie čakalo veľké množstvo ďalších kandidátov. Nie je to však prvá planéta zabudnutá v dátach, v minulosti tak objavili aj Kepler-1649c, exoplanétu podobnú Zemi.

NASA/ESO/M. Kornmesser

Situácia sa však skomplikovala ešte viac. V roku 2014 David Ciardi z Exoplanetárneho vedeckého inštitútu NASA na Caltechu (Kalifornský inštitút technológií) v Pasadene s ďalšími vedcami zistil, že daný hviezdny systém obsahuje dokonca až tri hviezdy.

Ešte vždy si v tom čase neboli istí, či exoplanéta KOI-5Ab skutočne existuje a či pôvodný signál z roku 2009 nevyprodukovali ostatné hviezdy v sústave. Celú problematiku oživil až systém TESS (vesmírny ďalekohľad pre výskum exoplanét pomocou tranzitnej metódy), ktorý taktiež zachytil signál zo známeho hviezdneho systému.

Trojitý hviezdny systém exoplanéty KOI-5Ab. Zdroj: Caltech / R. Hurt

Ciardi si uvedomil, že si na daný cieľ spomína. Nasledovala analýza dát nielen z TESS, ale aj z Kalifornského planetárneho výskumu pod vedením profesora astronómie Amdrewa Howarda z Caltechu. Analýzy nakoniec potvrdili, že KOI-5Ab je skutočne exoplanéta, píše Caltech.

Keplerov vesmírny teleskop, TESS a záchrana stratenej planéty

Keplerov vesmírny teleskop je zodpovedný až za takmer dve tretiny všetkých objavených exoplanét, ktorých je už viac než 4300 – medzi nimi i množstvo takých, ktoré môžu potenciálne hostiť život.

Ak by sa na planétu opäť nepozrel TESS, nenapadlo by ma vrátiť sa a vykonať všetku tú detektívnu prácu,“ vyjadril sa Ciardi. Jessie Dotson z projektu Kepler/K2 tvrdí, že daný výskum len potvrdzuje dôležitosť spolupráce flotily vesmírnych teleskopov NASA s pozemnými systémami.

Vesmírny teleskop TESS sa dostal do vesmíru v roku 2018 na rakete Falcon 9 a jeho úlohou je hľadať exoplanéty na ploche 400-násobne väčšej, akú pokrývala misia Kepler. Teleskop dodnes detegoval 2453 kandidátov, z ktorých je už 98 potvrdených.

NASA

Primárnu misiu dvojročného prieskumu nášho hviezdneho susedstva má už za sebou. Počas nej pozoroval jasnosť hviezd a hľadal v nich periodické poklesy spôsobené tranzitmi planét, informuje NASA.

TESS je od 4. júla 2020 na svojej predĺženej misii a naďalej hľadá planéty. Má za sebou napríklad úžasný objav planéty, ktorá prežila smrť svojej hviezdy. Keďže ide o pomerne mladý teleskop, vedci zatiaľ stihli preveriť len zlomok ním objavených exoplanét a je teda veľmi pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti ich číslo narastie o niekoľko stoviek, možno dokonca tisícok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú