Dnes 19. decembra 2020 o 15:00 SpaceX úspešne vyniesol na obežnú dráhu špionážny satelit pre Národný prieskumný úrad. Priamy prenos bolo možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní SpaceX na YouTube.

Ďalšie pristátie a nový rekord

Osem minút a dvadsať sekúnd po štarte prvý stupeň B1059-5 rakety Falcon 9 úspešne pristál na pobreží na pristávacej ploche LZ-1. Ide o piate úspešné pristátie tohto prvého stupňa a celkovo 60 pristátie prvého stupňa pre SpaceX. Firma tiež trhla nový rekord, nakoľko dosiahla 20 úspešných pristátí za sebou. Išlo tiež o prvú misiu pre Vesmírne sily Spojených štátov na použitom prvom stupni, píše Everyday Astronaut.

B1059-5 v minulosti vyniesol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dve nákladné kapsule Dragon počas programu CRS, následne vyniesol na obežnú dráhu 58 satelitov Starlink a naposledy splnil aj misiu Saocom 1B, ktorá sa zapísala ako 100. let rakety Falcon 9. SpaceX počas vysielania náklad neukázal, nakoľko šlo o utajený špionážny satelit a druhý stupeň sledovali len kamerou zo zeme.

Vysielanie preto skončilo pristátím prvého stupňa. Ako informoval web Space, let sa mal uskutočniť už skôr, avšak došlo k jeho odkladu najprv kvôli počasiu a následne pre vysoký tlak kyslíkovej nádrže v druhom stupni rakety.

Úspešný štart rakety Falcon 9 pre misiu NROL-108. Zdroj: YouTube / SpaceX

Čo nás čaká v 2021?

Misia NROL-108 dnes ukončila tohtoročnú šialenú kadenciu letov firmy SpaceX, ktorá si ich v priebehu 2020 na svoje konto pripísala až 26. Budúci rok však bude rovnako záživný, pretože okrem marcového letu s posádkou v kozmickej lodi Crew Dragon tiež uvidíme až tri lety rakety Falcon Heavy.

Ak pôjde vše podľa plánu, možno sa dokonca dočkáme prvej úspešnej záchrany hlavného stupňa tejto masívnej rakety. Ten totiž doteraz dvakrát nedokázal pristáť a raz sa prevrátil počas prevozu.

Pristátie dvoch stupňov Falconu 9, ktoré boli súčasťou Falconu Heavy počas testovacieho letu. Centrálny stupeň rakety pristátie nezvládol a vo vysokej rýchlosti dopadol do oceánu. Zdroj: SpaceX/Flickr

Celkovo má SpaceX na rok 2021 naplánovaných vyše 30 letov, v ktorých ešte nie sú započítané lety pre satelitnú konšteláciu internetu Starlink. Navyše sa pravdepodobne dočkáme prvého orbitálneho letu rakety Starship, s ktorou SpaceX intenzívne napreduje a nedávno vzlietla do výšky 12,5 km. Jej let prebehol ukážkovo, problémom sa stalo len pristátie, ktoré kvôli nízkemu tlaku v nádržiach nezvládla a pri silnom náraze na pristávaciu plochu explodovala.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú