Spoločnosť SpaceX mala počas včerajška veľké plány a chcela uskutočniť až 3 štarty v priebehu dňa. Nakoniec sa uskutočnila iba jediná misia, pri ktorej bol na orbitu vynesený satelit Saocom 1B a dve družice. Tento štart Falconu 9 znamenal pre SpaceX už 100. let rakety Falcon a zároveň vôbec prvý let na južnú polárnu orbitu, po ktorej žiadna raketa neletela od roku 1969, informuje The Verge.

V nedeľu mal SpaceX na pláne hneď trojicu štartov, medzi ktorými boli až 2 lety rakety Falcon 9. Počas prvej misie, ktorá mala začať o 16:15 nášho času, chcela spoločnosť vyniesť na orbitu ďalšie satelity Starlink, ktoré by boli tentokrát na palube rakety samé. Nakoniec sa tak ale nestalo a misia bola kvôli zlému počasiu odvolaná. Aktuálne SpaceX čaká na schválenie nového termínu.

Okrem toho však malo dôjsť aj na ďalší „hop“ test prototypu vesmírnej lode Starship vo verzii SN6, ktorá mala vyletieť do výšky 150 metrov a pristáť na neďalekej plošine.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/SpaceX/YouTube

Prakticky by sa jednalo o rovnakú skúšku, akú SpaceX uskutočnil pred niekoľkými týždňami s prototypom Starship SN5. Ani v tomto prípade sa počasie neumúdrilo a kvôli silnému vetru bol test odložený.

V skorých ranných hodinách o 1:18 nášho času však predsa len vyšla spoločnosti jedna z misií, počas ktorej Falcon 9 vynášal na orbitu satelit Saocom 1B a dve malé družice Gnomes-1 a Tyvak-0172. Raketa štartovala z komplexu SLC-40 na Myse Canaveral a jednalo sa už o 15. štart spoločnosti SpaceX od začiatku tohto roka.

SpaceX absolvoval ďalšiu úspešnú misiu

Samotný 1. stupeň využitý vo Falcone 9 s označením B1059 absolvoval už svoj 4. let a predtým bol využitý pri troch misiách, kedy vyniesol modul Dragon pri 19. a 20. zásobovacej misii na ISS a taktiež letel pri 9. misii so satelitmi Starlink.

Argentínsky satelit Saocom 1B na palube rakety je jedným zo série satelitov určených na pozorovanie a vytváranie satelitných snímok Zeme. Družica Gnomes-1 je súčasťou konštelácie menších satelitov určených na zber dát pre predpovede počasia, klimatické výskumy a monitorovanie podmienok vo vesmíre, informuje Skyrocket.

Druhá družica Tyvak-0172 je vyrobená spoločnosťou Tyvak Nano-Satellite Systems, no detaily o nej neboli zverejnené.

Raketa Falcon 9 tak úspešne odštartovala v pondelok ráno o 1:19 nášho času a letela na málo využívanú orbitálnu dráhu, ktorá pretína severný a južný pól. Let po tzv. „polárnej orbite“ pritom nie je zo štartovacej rampy na Myse Canaveral bežný. V skutočnosti išlo o prvý takýto let rakety z Floridy po vyše 50 rokoch, konkrétne od roku 1969.

Spoločnosť Elona Muska má na konte 100 letov s raketami Falcon

Už približne 2 minúty po štarte Falconu 9 došlo k odpojeniu 1. stupňa, ktorý sa následne vrátil späť na pevnú zem pri vertikálnom pristátí. Vypustenie argentínskeho satelitu Saocom 1B potom nastalo krátko po 14 minútach od začiatku letu.

Zvyšná dvojica družíc potom bola vypustená len pár minút po uplynutí 1 hodiny od štartu na Floride. SpaceX si tak týmto letom pripísal na svoj účet 100. let rakety Falcon, ktorý mal pôvodne dosiahnuť pri plánovanej misii so Starlinkmi.

USA zaplatili za najdrahšiu kravu na svete. Neúmyselne

V roku 1960 došlo pri lete po spomínanej polárnej orbite k incidentu, pri ktorom sa predčasne zastavil motor na rakete Thor Able Star. Riadiace centrum na Floride sa rozhodlo dva stupne rakety zničiť. Úlomky následne dopadali do kubánskej časti Oriente severozápadne od americkej základne Guantanamo.

Jeden z úlomkov však pri dopade zasiahol a zabil kravu menom Rufina, informuje Digital Journal. Kuba považovala tento incident za hrubé narušenie a ohrozenie vzdušného priestoru. Americká vláda sa následne rozhodla krajinu odškodniť a poslala Kube 2 milióny dolárov ako kompenzáciu za spôsobené problémy. USA tak zaplatili za najdrahšiu kravu v histórii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú