SpaceX dnes vykonal úspešnú misiu Starlink 13. Bol to už 14. let s vlastnými satelitmi spoločnosti, pričom nosnú raketu Falcon 9 využila spoločnosť už šiestykrát.

Už 14. let s vlastnými satelitmi prebehol úspešne, kedy booster B1051 už po šiestykrát vertikálne pristál. Hlavnou úlohou hodinového letu bolo vyniesť z Mysu Canaveral na Floride ďalších 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu.

Spoločnosť pritom už tretíkrát použila rovnaké polovice aerodynamického krytu nákladu, čo sa stalo po prvýkrát v histórii. Satelity boli vynesené do výšky 280 km a nasledujúce týždne sa dostanú až na úroveň 550 km.

Vďaka dnešnej misii má SpaceX vo vesmíre už takmer 840 satelitov. Ako sme prednedávnom písali, ďalšia misia Starlink 14 nás čaká už 21. októbra, kedy bude raketa štartovať z komplexu SLC-40. Aj cieľom stredajšej misie je vyniesť ďalšie desiatky satelitov.

Nenechaj si ujsť
Verejný beta test internetu zo Starlinkov príde oveľa skôr. SpaceX finišuje prípravy

Zároveň môže mať spoločnosť dôvod na radosť, keďže dnešná misia je ďalším krokom k prekonaniu osobného rekordu. Pokiaľ SpaceX uspeje aj v stredu s 15. letom, spoločnosť by so satelitmi Starlink vyštartovala až tretíkrát v priebehu jedného mesiaca.

Čo nové s internetom zo Starlinkov?

Internetové pripojenie z týchto satelitov si však už mohli vyskúšať prví beta testeri, no neskôr boli zverejnené aj opakované výsledky testov. Spoločnosť pre FCC tiež potvrdila aj avizované zvýšenie rýchlosti na 100 Mbps pri nízkej latencii. Federálna komisia pre komunikácie totiž spočiatku spochybňovala, že sa firme podarí dosiahnuť oneskorenie nižšie ako 100 ms.

Satelity z prvej várky, ktorá odštartovala v máji 2019, však Muskova firma sťahuje z orbity. Jednalo sa totiž o testovaciu várku, ktorá splnila svoj účel a satelity sú postupne sťahované z obežnej dráhy.Čo sa však s takýmito satelitmi stane? Zhoria v atmosfére. Spoločnosť navrhla najnovšiu generáciu Starlink v1.0 tak, aby po vstupe do atmosféry zhoreli úplne.

Tieto satelity ale začal SpaceX vypúšťať až v novembri minulého roka. Pri predošlej generácii zhorelo v atmosfére „len“ zhruba 95 % satelitu. Ďalšie detaily o satelitoch Starlink sme zhrnuli v tomto článku.

Všetky z nich sú pritom prispôsobené tak, aby po skončení životnosti zostúpili z orbity a zhoreli v atmosfére. Následne ich spoločnosť nahrádza novšími a vylepšenými kusmi. Doteraz týmto spôsobom bolo z 1. várky vyradených 26 Starlinkov, ďalších 8 zostupuje z pôvodnej orbity a zvyšných 26 je stále funkčných.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú