Trump a jeho kancelária predvčerom podpisovala rozhodnutia, týkajúce sa obmedzení viacerých čínskych technologických spoločností, ktoré by mali nabrať na účinnosti 20. septembra. The Verge však informuje o možnom dopade zákazu komunikačnej aplikácie WeChat, ktorý môže mať ešte tragickejší dopad ako TikTok.

Dôvodom zásahu americkej vlády je hneď niekoľko bezpečnostných nástrah najpopulárnejšej četovacej aplikácie v Číne. Web Citizen Lab sa komplexne pozrel na všetky nebezpečenstvá prameniace z tejto aplikácie. Medzi najzávažnejšie zistenia patrí:

  • dohľad nad komunikáciou, ktorý bol prvotne vyhradený len pre účty registrované v Číne je vykonávaný aj na účtoch ostatných krajín
  • zdieľané dokumenty a obrázky podliehajú kontrole aj v komunikácií medzi účtami s iným ako Čínskym pôvodom. Pri súboroch sa analyzuje obsah, ktorý by mohol byť v Číne politicky citlivý
  • takto označené súbory a dokumenty tak budujú systém cenzúry aplikácie WeChat
  • nie je úplne jasné, ako Tencent používa údaje používateľov, ktorí sú registrovaní mimo Číny
  • Reakcia spoločnosti Tencnet na podnety k objasneniu zistených náležitosti neboli dostačujúce

Príklad politickej cenzúry aplikáce WeChat/Citizen Lab

Spoločnosť Tencent je materskou firmou WeChatu a patrí medzi najväčšie svetové technologické firmy. Zároveň má podiel vo viacerých herných a hudobných štúdiách, čo ju stavia do pozície väčšej spoločnosti ako ByteDance, pod ktorý patrí TikTok.

Tencent má nezanedbateľný podiel aj v Snap (vydavateľ Snapchatu), Blizzard alebo Spotify, ktoré sú síce mimo záber Trumpovej dohody, no v budúcnosti sa môžu objaviť náležitosti, na ktoré používatelia týchto aplikácií doplatia.

Nová dohoda má potenciál ovplyvniť moho svetových spoločností

Momentálne je však v plnom zábere len aplikácia WeChat. Tá patrí medzi zásadné komunikačné nástroje v Číne a vo svojej podstate aplikácia obsahuje hneď niekoľko nástrojov na spracovanie platieb. Vďaka tomu dokáže mnoho čínskych spoločností fungovať exkluzívne len skrz WeChat.

V akej miere Trump obmedzí WeChat, zatiaľ nie je známe, keďže podpisovaná dohoda má široký záber, odvolávajúci sa na medzinárodný ekonomický zákon zakazujúci transakcie súvisiace s WeChat medzi akoukoľvek osobou alebo subjektom v Spojených štátoch.

Google Play

Práve to môže ovplyvniť mnoho súčastí spoločnosti Tencent, ktoré zasiahnu ako banky, tak aj obchody s aplikáciami, kde figuruje čínska firma. Toto je čiastočný zoznam toho, kde má firma Tencent podiel:

  • Tencent patrí 100 % spoločnosti Riot Games – League of Legends
  • Tencent je najväčším investorom Epic Games, kde má 40 % podiel – Fortnite a Unreal Engine
  • Spoločnosť je 80 % vlastníkom Supercell – Clash of Clans
  • Spoločnosti patrí 11 % vývojárskeho štúdia Bluehole – mobilná verzia PUBG
  • Tencent má nezanedbateľný podiel v Blizzarde, Ubisofte, PlatinumGames, rovnako spoločnosť uzavrela 1,5 miliardovú dohodu s NBA na streamovanie zápasov, patrí jej 12 % Snapchatu a ako investor figuruje v mnohých ďalších spoločnostiach populárnych aj na americkom trhu

Ako sme vysvetili vyššie, dohoda o obmedzení aplikácie WeChat nemusí nutne znamenať, že to v budúcnosti ovplyvní všetky aplikácie patriace pod materský Tencent. To rovnako potvrdil aj reportér LA Times Sam Dean na Twitteri.

Najväčšieho ohrozenia sa tak môže dočkať práve videoherný segment, ktorý v mnohých prípadoch stavia na mikrotransakčnom modeli.

Nenechaj si ujsť
Česko riešilo bizarný problém s recykláciou zariadení Samsung. Čo za tým stálo a ako je to na Slovensku?

Do nemilej pozície môže byť postavený aj Apple, ktorý napríklad nesprístupní WeChat v App Store. Absencia aplikácie WeChat v prípade iPhonov v Číne by mohla mať obdobný dopad, ako Huawei bez Google služieb u nás.

Otázkou tak je, v akej miere dohoda ovplyvní počínanie spoločnosti stojacej za WeChat a ak americká vláda dokáže takto znemožniť gigantickú čínsku firmu, na povrch putuje otázka, ktorá spoločnosť zastrešovaná firmou Tencent bude ďalšou na rade?

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú