William Bryan, vedecký a technický poradca Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov, prezentoval v Bielom dome štúdiu, podľa ktorej koronavírus odumiera pri vystavení priamemu slnečnému UV žiareniu. Svetoví experti však voči štúdii vyjadrili viacero pochybností.

Portál DailyMail priniesol nové zistenia amerického Ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktoré vykonalo štúdiu v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 za pomoci Národného centra pre analýzu bio-obrany a prevencie. Výsledky tejto štúdie ukázali, že koronavírus môže byť po vystavení priamemu slnečnému UV žiareniu zlikvidovaný do niekoľkých minút.

Nová nádej s príchodom leta?

Štúdia, ktorej výsledky prezentoval William Bryan, vedecký a technický poradca Ministerstva vnútornej bezpečnosti, tiež odhalili, že žiarenie uvoľňované ultrafialovým svetlom poškodzuje genetický materiál vírusu a brzdí jeho schopnosť replikácie. Rovnako tak zvýšená teplota a vlhkosť pôsobia škodlivo na vírus a ponúkajú nádej, že jeho šírenie sa môže v lete zmierniť.

„Našim doteraz najpozoruhodnejším pozorovaním je silný účinok, ktorý podľa všetkého má slnečné svetlo na ničenie vírusu, a to ako na povrchoch, tak aj vo vzduchu,“ uviedol Bryan a dodal: „Podobný efekt sme zaznamenali aj s teplotou a vlhkosťou, kde zvýšenie teploty a vlhkosti, prípadne obidvoch, bolo pre vírus zvyčajne menej priaznivé.“

Ukázalo sa, že polčas rozpadu vírusu, respektíve čas potrebný na jeho redukciu o polovicu, bol 18 hodín, keď ho vystavili teplotám od 21 do 24 °C. Tieto údaje boli namerané pri 20 % vlhkosti na neporéznom povrchu, ktorý zahŕňa predmety ako sú kľučky dverí či nehrdzavejúca oceľ. Polčas rozpadu klesol na 6 hodín, keď vlhkosť stúpla na 80 % a iba na 2 minúty, keď sa do rovnice pridalo slnečné svetlo.

Keď bol vírus prítomný v aerosole, respektíve suspendovaný vo vzduchu, polčas rozpadu vírusu činil jednu hodinu pri teplote od 21 do 24 °C a 20 % vlhkosti. Pri vystavení slnečnému žiareniu polčas klesol na minútu a pol. Bohužiaľ, samotná štúdia nebola okamžite sprístupnená na preskúmanie ostatným odborníkom, takže sa nemohli vyjadriť, ako robustná bola jej metodika.

Viacerí svetoví vedci záverom štúdie nedôverujú

Profesor Ian Jones, virológ na Univerzite v Readingu v Anglicku, pre DailyMail povedal: „Je známe už roky, že UV žiarenie môže viesť k strate infekčnosti mnohých obalených vírusov, takže to nie je nič nové. Je však dobré vidieť, že bolo formálne potvrdené aj pre COVID-19“. Zároveň hovorí, že žiarenie nemôže preniknúť do tela a dodáva: „Nejde o žiadny druh liečby, ide skôr o užitočnejší spôsob dezinfekcie odevov alebo povrchov, pokiaľ nie sú k dispozícii iné možnosti.“

Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia, bol však voči štúdii kritickejší a na jej margo pre DailyMail povedal: „COVID-19 sa šíri prevažne kvapôčkami, takže čas pre kvapôčky, ktoré sa dostanú z jednej osoby na druhú, je pravdepodobne skôr sekundový ako minútový.“ Týmto vyjadrením narážal na to, že polčas rozpadu vo vzduchu na úrovni minúty a pol nebude postačovať pre zníženie nákazlivosti koronavírusu.

Zároveň dodal, že sezónnosť takýchto infekcií šírených kvapôčkami súvisí skôr s tým, že ľudia sa nebudú až tak zhromaždovať, až im bude povolené ísť na vychádzky vo vonkajšom prostredí, ako s tým, žeby malo UV žiarenie nejaký sterilizačný efekt, hoci to môže trochu pomôcť.

To však stále neznamená, že UV žiarenie sa dá akýmkoľvek spôsobom použiť na liečbu niekoho, kto je infikovaný. Slnečné žiarenie sa totižto nejakým spôsobom nedostane do pľúc, kde sa tento vírus replikuje.

Experiment nemusel byť nastavený správne

Kriticky reagoval aj Irwin Redlener, riaditeľ Národného centra pre pripravenosť na katastrofy Columbijskej univerzity, ktorý prezentáciu Bryana rýchlo spochybnil„Všetko, o čom tento vedec z vnútornej bezpečnosti hovoril, bolo v podstate nejednotné, nezmyselné, nepodporené dôkazmi a skutočne celkom v rozpore s mnohými vecami, ktoré vieme.“

Vedci tak na margo prezentovanej štúdie uviedli, že kľúčovou otázkou je to, aká bola intenzita a vlnová dĺžka UV žiarenia použitého v experimente. Mohlo totižto ísť o experiment, pri ktorom podmienky neboli nastavené tak, aby korešpondovali s reálnym slnečným žiarením vo vonkajšom prostredí mimo laboratória.

Neprítomnosť štúdie v rukách svetových expertov a nemožnosť jej podrobného preskúmania preto vyvoláva otázky, ktoré priblížil pre Agence France-Presse Benjamin Neuman, predseda biologických vied univerzity Texarkana: „Bolo by dobré vedieť, ako bol test uskutočnený. Nie že by bol prevedený zle, existuje ale niekoľko rôznych spôsobov, ako previesť počítanie vírusov, v závislosti od toho, aký aspekt vás pri štúdii zaujíma.“

Bolo by nezodpovedné povedať, že leto tento vírus úplne zabije. Americké zdravotnícke úrady sa však domnievajú, že aj keď sa prípady nákazy COVID-19 v lete spomalia, miera infekcie sa s pribúdajúcimi zimnými mesiacmi pravdepodobne zvýši.

Opierajú sa o zistenia, ktoré hovoria, že v lete klesá prenos chrípky a nachladnutí  čiastočne preto, že ľudia trávia menej času doma a v úzkom kontakte s ostatnými. Či to platí aj o koronavíruse, ukáže až čas. Štúdia prezentovaná Ministerstvom vnútornej bezpečnosti Spojených štátov nateraz nepôsobí dôveryhodne.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP