Vesmír má vlastné (nedokonalé) zákony. Čo v ňom platí a kto je zodpovedný za zločiny?
V lete tohto roka došlo k udalosti, ktorú by takmer nikto nepredpokladal. Vo vesmíre bol spáchaný zločin, pri ktorom sa americká astronautka prihlásila do bankového účtu svojej manželky bez jej povolenia. Tá na ňu podala žalobu z krádeže identity a obvinená Anne McClainová sa k svojmu činu nakoniec sama priznala, informoval The New York Times. Tento zločin bol však dôkazom toho, že aj vo vesmíre platia zákony, ktoré musia dodržiavať všetci astronauti na ISS. Ako konkrétne platí vesmírne právo? Téme sa venoval The Washingtom Post.
Anne McClainová plnila na Medzinárodnej vesmírnej stanici svoju 6-mesačnú misiu, počas ktorej však došlo k incidentu, ktorý bol vnímaný ako zločin vo vesmíre. Anne sa totiž bez povolenia prihlásila do účtu manželky Summer Wordenovej. K obvineniu sa vyjadrila, že má ísť len o dôsledok z nepríjemného rozchodu.
Dvojica sa navyše ocitla pred súdom kvôli starostlivosti o dieťa. Tento incident tak priniesol množstvo otázok, ktoré môžu v mnohých vyvolávať zvedavosť, aké zákony vlastne vo vesmíre platia. Áno, aj v tomto priestore mimo Zeme existuje justičný systém, ktorý však nie je úplne bezchybný.
Prvý zločin vo vesmíre otvoril mnoho nezodpovedaných otázok
Uplatnenie práva na ISS schválilo 5 krajín, ktoré sa podieľajú na vývoji tejto vesmírnej stanice. Rusko, USA, Kanada, Európa a Japonsko pred časom podpísali dohodu, ktorá hovorí o riešení zločinov spáchaných na ISS. Ak takýto čin spácha niektorý z astronautov, zodpovedá zaň jeho krajina, pokiaľ do zločinu nebol zatiahnutý ďalší člen posádky z inej krajiny. Pokiaľ by teda zločin spáchal ruský astronaut, prípad spadá pod Rusko. McClainová je občiankou USA, a tak tento prvý zločin vo vesmíre rieši americký právny systém.
Budúcnosť však môže priniesť ešte ďalšie nové situácie, v ktorých môže zločin spáchať aj obyčajný civilista počas vesmírneho výletu. Práve vesmír sa má stať novou dovolenkovou destináciou bohatých, ktorí si tam budú môcť podľa doterajších futuristických projektov oddýchnuť podobne ako na dovolenke. Vesmírna turistika je totiž čoraz viac reálnejšia. Plány na lety do vesmíru má nielen Elon Musk a jeho SpaceX, ale aj Jeff Bezos s Blue Origin, či firma Relativity Space Tima Ellisa a Jordana Noona.
Vesmírne právo zaostáva
Mnohé tieto projekty chcú umožniť vybraným ľuďom cestovať do vesmíru. Tu však vyvstáva otázka, čo ak spáchajú počas takéhoto vesmírneho výletu zločin? Kto zaň bude zodpovedný a aký justičný systém bude takýto čin vyšetrovať? Touto problematikou sa už zaoberajú „vesmírni právnici“, no aj po niekoľkých desaťročiach sú stále veľkou hrozbou faktory ako militarizácia vesmíru, vesmírny odpad či využívanie vesmírnych zdrojov. Zatiaľ čo technológie značne pokročili vpred, právo vo vesmíre nie je až tak ďaleko.
Nenechaj si ujsť
Vesmírny výťah naberá reálne kontúry. Najnovšie riešenie má konečne prvky, ktoré by mohli fungovať
Americký prezident Donald Trump pred časom oznámil aj zriadenie špeciálnej vesmírnej bojovej jednotky. Vesmírne veliteľstvo USA bude zodpovedné za obranné operácie krajiny vo vesmíre. Bývalý riaditeľ Inštitútu leteckého a vesmírneho práva prezradil, že aj Rusko a Čína budujú svoje vesmírne jednotky. Pokiaľ teda vytvárajú vesmírnu armádu, pripravujú sa na boj? Čo by sa dialo, ak by k takejto situácii došlo? To sú totiž problémy, kde stále nie je jasné, ako by ich vesmírne právo riešilo.
Aktivita človeka vo vesmíre sa pritom neustále stupňuje a v budúcnosti tomu nebude inak. Lety do vesmíru budú pokračovať a so zvýšenou činnosťou ľudí v tomto priestore narastú aj riziká spáchania vesmírnych zločinov. Samotné vesmírne právo je pritom zbierkou zákonov a smerníc, ktoré upravujú otázky militarizácie, skúmania vesmíru a čerpania jeho zdrojov, až po zodpovednosť za spôsobené škody. Rieši taktiež trestné, obchodné právo, poistenie, majetkové právo a enviromentálne právo.
Dvojaká strana mince
Spojené štáty sú zapojené do 4 zmlúv o vesmíre, a to v dohovore o zodpovednosti, dohovore o registrácii a dohode o návrate a záchrane. Zmluva o vesmíre je pritom 50-ročnou dohodou, ktorá stanovuje mierumilovné skúmanie vesmíru. Taktiež myslí na to, ktorá krajina bude zodpovedná za prípadné akcie vo vesmíre či jeho znečistenie.
Zároveň však akémukoľvek národu zakazuje privlastňovanie vesmíru, vrátane vesmírnych telies. Interpretácia tejto zmluvy sa ale so stále častejšími cestami do vesmíru stáva spornou. Niektoré krajiny si ju totiž vysvetľujú po svojom. Napriek tomu je v zmluve zahrnutý aj článok 4, ktorý hovorí o tom, že vesmírne telesá ako Mesiac musia byť využívané iba na mierové účelmi.
Ak to však vezmeme z opačného konca, článok nezakazuje vojenskú aktivitu vo vesmíre. Podobné problémy môžu nastať aj pri iných vesmírnych telesách a situáciách, kedy si niektorá z krajín vysvetlí stanovené pravidlá z druhej stránky. „Mierové účely“ teda stanovujú predpokladané akcie krajín vo vesmíre, avšak nezakazujú vojenské operácie či inú činnosť ako napríklad testovanie zbraní.
Čo s odpadom?
Ďalším veľkým problémom pri činnosti človeka vo vesmíre je odpad, ktorý po sebe ľudstvo v tomto priestore zanecháva. Kvôli znečisteniu došlo už k viacerým orbitálnym zrážkam objektov, ktoré vytvoria ďalšie úlomky. Príkladom môže byť v tomto prípade aj Čína, ktorá vypustila raketu na zostrelenie starého satelitu. Výsledkom bolo množstvo ďalšieho odpadu. Čo však v prípade, ak takýto odpad z vesmíru dopadne na planétu a spôsobí škody či ujmy na životoch a aké je riešenie, ak spôsobí škody ešte vo vesmíre?
Nenechaj si ujsť
Firma ukázala unikátne vesmírne obleky pre budúcich pasažierov. Oblečú si ich už na budúci rok
Pokiaľ by vesmírny odpad spôsobil škody na Zemi, zodpovednosť by mala niesť krajina, ktorá teleso do vesmíru vypustila. Ak však spraví škodu vo vesmíre, riešenie problému je omnoho zložitejšie. V tom prípade by bolo potrebné poznať pôvod úlomkov a sledovať ich, aby bolo možné vyvodiť závery. Časom sa môže podobných problémov vyskytovať omnoho viac a vesmírne právo tak bude musieť riešiť aj situácie, na ktoré nemusí byť zatiaľ pripravené.
Vesmírne právo čaká zložitá budúcnosť
Vidina lacnejších letov do vesmíru, militarizácia tohto priestoru a ďalšie faktory sa budú naďalej stupňovať a problémy budú pribúdať. V tomto smere nie je pre ľudí vo vesmíre ani žiaden zákon, ktorý by im zaručoval základné ľudské práva alebo napríklad právo na kyslík.
Človek vo vesmíre momentálne nemá ani základné právo na komunikáciu pre opätovný návrat na Zem. Prvý zločin vo vesmíre tak poukázal na to, že ľudstvu ostáva vyriešiť ešte mnoho otázok a problémov pri uplatňovaní vesmírneho práva, ktoré sa bude musieť s rýchlym rozvojom technológií a komercializácie tohto priestoru prispôsobiť novým podmienkam.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené