Myšlienka vytvoriť vesmírny výťah je na svete už niekoľko rokov, no okrem menších pokusov na Zemi ešte stále nedošlo k čo i len náznaku možnej realizácie. Problémov je totižto viac, ako by sa mohlo zdať. Tím vedcov z Columbijskej univerzity a Univerzity Cambridge ale zverejnil v spoločnej publikácii ambiciózny plán, ktorý je iný, než aké sa predstavovali doteraz.

Myšlienka vesmírneho výťahu spočíva v tom, že sa na Zemi v okolí rovníka pripevní kábel, ktorý povedie niekoľko desiatok tisíc kilometrov do vesmíru. Tam by sa koniec kábla pripojil k vesmírnej stanici či k asteroidu. Problém je však v tom, že v súčasnosti neexistuje materiál, ktorý by dokázal udržať na tak veľkej vzdialenosti vlastnú váhu (nie to ešte kabínu s cestujúcimi).

Riešením by mohli byť trubice z uhlíkových vlákien, ktoré sú dostatočne pevné a ľahké, avšak tie sa ešte stále nedokážu vyrobiť v požadovaných rozmeroch. Tím vedcov ale prišiel s novou myšlienkou, ktorá by podľa ich slov potenciál. Namiesto toho, aby bol kábel vyvedený zo Zeme do vesmíru, bude začínať na Mesiaci.

Zníženie nákladov na vesmírne cestovanie

Hlavným cieľom tohto projektu je zníženie nákladov na vesmírne cestovanie. Pôvodný plán výťahu priamo zo Zeme počítal s tým, že takto by sa mohli ušetriť nemalé finančné prostriedky minuté na stavbu rakiet, ktoré okrem obrovskej vzdialenosti musia súperiť ešte so zemskou gravitáciou. Navyše by sa tým eliminovalo aj riziko zlyhania rakety.

Zobraziť celú galériu (3)
Wise Wanderer/YouTube

Nenechaj si ujsť
Všetko je oficiálne: USA spúšťa svoju vesmírnu bojovú jednotku

V tomto prípade by síce kábel nesiahal až na Zem, ale končil by na geostacionárnej dráhe. Odtiaľ by mohli následne astronauti cestovať ďalej do vesmíru. Ako sa pre Futurism vyjadrili samotní vedci, projekt Spaceline by mohol byť novou formou infraštruktúry vo vesmíre, čo by spôsobilo v doprave rovnakú revolúciu, akou bola v minulosti železnica.

Bezpečnejšie riešenie

Oproti ukotveniu na Zemi má ísť aj o bezpečnejšie riešenie, nakoľko na kábel nebudú vplývať rôzne prírodne podmienky a výkyvy počasia. Skúmalo sa aj niekoľko tvarov a ako najlepšie vyšiel návrh s úzkymi koncami a zosilneným stredom, aby sa predišlo pretrhnutiu. V tejto fáze však vedci nebrali do úvahy možné zrážky s vesmírnymi telesami.

Zatiaľ nie je známe, z akého materiálu by mal byť podobný kábel vytvorený. Na základe výpočtov sa potvrdilo, že je známych niekoľko druhov, ktoré by podobnú výzvu mohli zvládnuť. Otázne však je, či sa z nich bude môcť vytvoriť dostatočne dlhý kábel, ktorý by uniesol aj vesmírny výťah. Vzhľadom na nízku gravitáciu Mesiaca by totiž nemusel byť až taký pevný.

S plánom vesmírneho výťahu prišla v minulosti aj japonská spoločnosť Obayashi, ktorá už do vesmíru vyslala niekoľkokilometrový prototyp, pričom do roku 2050 plánuje spustiť funkčný výťah do vesmíru. Počíta sa aj s jeho komerčným využitím, kedy by vozil turistov na „vyhliadkovú jazdu“ k obežnej dráhe. O podobnom projekte uvažovala aj americká NASA ešte v roku 2000.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom