Vesmírnym projektom sa nevenujú len národné agentúry, ale aj súkromné firmy, ako napríklad SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezosa, či Relativity Space Tima Ellisa a Jordana Noona. Každá z firiem má svoju vlastnú víziu a ciele, ktoré sú v niektorých prípadoch viac než odvážne.

Najznámejšia súkromná spoločnosť, ktorá pracuje na mnohých vesmírnych projektoch, je jednoznačne SpaceX. Založil ju vizionár Elon Musk, ktorý je zároveň majiteľom a spoluzakladateľom mnohých ďalších spoločností.

Kolonizácia Marsu a výlet automobilu

SpaceX a Elon Musk majú za sebou pomerne  úspešnú históriu, počas ktorej sa toho veľa zmenilo. Už dlhodobo je jasný zámer Elona Muska kolonizovať Mars a dostať naň prvých ľudí. Tento jeho sen sa mu však postupne začína napĺňať, nakoľko len nedávno predstavil detaily prvých letov. Na tento účel má poslúžiť raketa Starship, o ktorej sme písali aj v samostatnom článku.

Elon Musk verí, že sa mu podarí prvých ľudí dostať na Mars do roku 2024. Pred dosiahnutím Marsu plánuje ešte SpaceX otestovať svoj systém na lunárnej obežnej dráhe. SpaceX sa dokonca stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá dodáva náklad do ISS. Podpísanú má dokonca aj zmluvu s NASA na prepravu ľudí na medzinárodnú stanicu ISS.

Zobraziť celú galériu (5)
Raketa Starship, ktorá má prepravovať ľudí na Mars, SITA

S raketami Falcon 9 a Falcon Heavy SpaceX dosiahol tiež mnoho úspechov. Napríklad, Falcon 9 prvýkrát úspešne vstúpila do atmosféry a vertikálne pristála. V roku 2018 sme mohli byť, naopak, svedkami letu rakety Falcon Heavy, ktorá vo svojich útrobách mala maketu automobilu Tesla Roadster.

Cestovná kancelária pre bohatých

Spoločnosť Blue Origin založil známy miliardár a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos ešte v roku 2000. Cieľom tejto spoločnosti je poskytnúť súkromným osobám prístup do vesmíru. Ide o niečo podobné, ako v prípade SpaceX, no rozdiel je v tom, že Blue Origin má pôsobiť skôr ako cestovná kancelária a SpaceX sa zameriava skôr na vedecký výskum.

Blue Origin vyvinul opakovane použiteľnú raketu s názvom New Shepard, ktorá už bola viackrát úspešne vypustená. Jeff Bezos verí, že vesmírne cestovanie je najlepším spôsobom ďalšieho rozvoja technológií. Medzi hlavné ciele spoločnosti Blue Origin patrí predovšetkým zníženie nákladov na cestovanie do vesmíru a zvýšenie bezpečnosti, informuje Earth.

Zobraziť celú galériu (5)
Jeff Bezos s projektom Blue Moon, SITA

S príchodom novej rakety New Glenn prišla zmluva s viacerými menšími spoločnosťami, ktoré rakety využívajú na vypúšťanie satelitov. Medzi ďalšie projekty tejto spoločnosti patrí napríklad vývoj raketového motora, ktorý plánuje spoločnosť predávať ďalším firmám, ktoré vyrábajú rakety.

Tiež sa už dlhšie pracuje na vývoji mesačného pristávacieho modulu Blue Moon, o ktorom sa zatiaľ príliš nehovorí, no uvažuje sa nad tým, že môže súvisieť s pripravovanou misiou na Mesiaci, ktorú bude zabezpečovať agentúra NASA.

Projekt ďalšieho miliardára s nešťastnou skúškou

Virgin Galactic je spoločnosť známeho miliardára Richarda Bransona, založená ešte v roku 2004. Cieľ tejto firmy je podobný, ako v prípade Blue Origin. Ide o kozmickú cestovnú kanceláriu, ktorá bude vysielať ľudí do vesmíru. Pôvodný plán bol uskutočniť prvý let už v roku 2009, no kvôli rôznym prekážkam sa tak nestalo.

V roku 2014 sa spoločnosť pokúsila vyskúšať svoju kozmickú loď, no skončilo sa to veľkým nešťastím. Loď havarovala, pričom túto udalosť neprežil pilot. Na základe toho sa začali šíriť obavy o bezpečnosť týchto letov.

Zobraziť celú galériu (5)
Miliardár Richard Branson verí, že sa jeho spoločnosti podarí dostať ľudí do vesmíru, SITA

V minulom roku spoločnosť Virgin Galactic uviedla na trh svoju novú loď Space Ship Two, ktorej sa úspešne podarilo dosiahnuť 56 kilometrov nad zemským povrchom.

Bol to znak, že aj Virgin Galactic sa posúva vpred a čoskoro môžeme byť svedkami jej prvých komerčných letov do vesmíru. Koniec koncov, na let čaká okolo 680 zákazníkov, ktorí už stihli zaplatiť po 200-tisíc dolárov.

Startup s revolučnou 3D tlačiarňou

Startup Relativity Space, zakladateľov Tima Ellisa a Jordana Noona, sa špecializuje na výrobu viacerých častí vesmírnych rakiet pomocou 3D tlače. Prvý zo zakladateľov pracoval dva roky na palivových článkoch 3D tlače v spoločnosti Blue Origin, druhý, naopak, pracoval pri Elonovi Muskovi v SpaceX na palivových článkoch lode Dragon.

Firma si sama vyvinula vlastnú výrobnú linku na tlač z kovu, čoho výsledkom by mala byť raketa Terran 1, ktorá bude zložená len zo 730 súčiastok, pričom iné rakety ich potrebujú v desiatkach tisícoch.

Spoločnosť vyvíja celú raketu úplne od nuly, od motorov až po všetky technológie. Výsledkom má byť raketa, ktorá bude bezpečnejšia, lacnejšia a navyše jej výroba bude oveľa rýchlejšia. Relativity Space sa bude sústreďovať na vynášanie malých satelitov na nízku obežnú dráhu, uvádza CNN.

Startup získal tiež partnerstvo s NASA, ktorá mu dáva právo na využívanie Stennis Space Center po dobu dvadsiatich rokov, kde môže testovať motory a stavať rakety. V Los Angeles sa, naopak, nachádza hlavná časť celého startupu, takzvaný Stargate.

Zobraziť celú galériu (5)
Startup Relativity Space sa venuje špeciálnej 3D tlači z kovu, vďaka čomu môžu byť rakety lacnejšie, Relativity Space

Ide o prvú 3D tlačiareň na kov, ktorá funguje v autonómnom režime. Na výrobu rakety sú použité špeciálne kovové hmoty, ktoré si firma sama vyrába, pričom raketa môže byť vyrobená už za 60 dní od začatia tlače. Podľa zakladateľov ide o najväčšiu 3D tlačiareň svojho druhu na svete.

Raketa Terran 1 by mala prvýkrát letieť už v roku 2021, pričom dlhodobým cieľom je zamieriť na planétu Mars. Tam sa chce startup spolupodieľať na budovaní ľudskej kolónie, takže ide v podstate o podobný zámer, aký má Elon Musk so svojím SpaceX.

Veľmi nákladné, no obdivuhodné

Je obdivuhodné, čo všetko je možné v dnešnej dobe vyvinúť a vyprodukovať. Ešte obdivuhodnejšie bude, ak sa niektoré zo spomínaných plánov aj podarí zrealizovať bez nešťastných udalostí. V každom prípade už teraz môžeme povedať, že aj vesmírne projekty zažívajú z pohľadu technológií obrovský posun vpred.

Vesmírne projekty sú však finančne neskutočne nákladné a rádovo sa investície pohybujú v miliardách dolárov. Našťastie sa nájde dostatok investorov, ktorí patria medzi nadšencov a dokážu takéto projekty finančne podporiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom