Biometrické odomykanie smartfónov sa teší veľkej obľube u používateľov. Zatiaľ čo jednoznačne najpoužívanejšou technológiou je snímanie odtlačkov prstov, v súčasnosti sa ešte viac hovorí o skenovaní tváre. Možno by však bolo lepšie, ak by táto funkcia na súčasných Android nebola vôbec.

Veľkú diskusiu okolo snímania tváre vytvoril Apple s príchodom iPhone X. Spoločnosť z Cupertina nahradila vo svojom najnovšom smartfóne technológiu skenovania odtlačkov za Face ID – snímanie tváre. Aj keď po predstavení vznikali hlasné pochybnosti, či daná funkcia bude dostatočne rýchla, presná a spoľahlivá, úspech iPhone X dnes tieto obavy popiera.

Apple sa ťah s TrueDepth technológiou vyplatil. Na snímanie tváre nevyužíva len predný fotoaparát, ale ide o zložitú súhru softvéru a hardvérových senzorov. Špeciálny projektor vysiela takmer 30 000 lúčov infračerveného svetla na tvár, ktoré následne analyzuje infračervená kamera.

Do hry vstupujú aj senzory svetla a priblíženia pre ďalšie analyzovanie okolitých podmienok. Ďalej je tu ešte senzor s názvom flood iluminator. Jeho účel Apple úplne nevysvetlil, ale pomáhať by mal najmä pri skenovaní tváre v tme.

Celá technológia 3D snímania tváre je veľmi komplikovaná a drahá, ale funguje. Žiadne veľké komplikácie a sklamanie fanúšikov Apple tak nenastalo. Spoločnosť umožnila Face ID využívať aj na platby, čo dokazuje, že venovala zabezpečeniu veľa úsilia, inak by rozhodne podobný krok neriskovala. No a tak bol príchod snímania tváre na iPhone X v podaní Apple vydarený ťah. Ťah, ktorý navyše v tábore Androidov vytvoril celkom napätú situáciu.

Zázračne rýchla reakcia?

Správy prichádzajúce spolu s úvodnými predajmi iPhone X totiž naznačovali pre konkurenciu Apple celkom vážnu situáciu. Android výrobcovia mali podľa analytikov zo spoločnosti KGI (známej pre presné odhady trhu iPhonov), zaostávať o približne dva roky v technológii snímania tváre. To bolo však pre konkurentov Apple zrejme nepredstaviteľné, a tak prišlo iné riešenie – dočasné a chybné.

Tesne po príchode iPhone X a Face ID (či dokonca ešte istý čas predtým) totiž začali Android výrobcovia na smartfónoch trochu podozrivo prezentovať „nové odomykanie zariadenia prostredníctvom skenu tváre“. Dané zariadenia však zázračne nepredbehli Apple a neeliminovali údajný dvojročný náskok iPhone X, ale v skutočnosti priniesli funkciu, ktorá pre používateľov znamenala sotva niečo pozitívne.

Riešenie Android výrobcov prišlo totiž v podobe 2D skenovania tváre a už od začiatku malo niekoľko nedostatkov. Prvýkrát som danú technológiu výraznejšie skúšal počas testovania Galaxy Note 8 a asi nikdy predtým, ani potom, som nebol tak rozhodený z niektorej novej funkcie.

Išlo o nepraktickú formu odomykania, ktorá si vyžadovala množstvo úsilia a pri vysokom dennom počte interakcií so smartfónom o dlhodobo neudržateľný proces. Aby si smartfón odomkol, musel si ho dostať do neprirodzenej pozície pred tvár a niekedy tak vydržať niekoľko sekúnd.

Niekedy totiž skenovanie fungovalo, v ďalšom prípade zas nie. V noci to nešlo vôbec a za silného svetla len občas. A ani čas technológii neprospel. V Galaxy S9 nie je komfort odomykania tvárou oveľa lepší. Nie je to zďaleka len problém Samsungu, ale aj Xiaomi, Huawei a ďalších. Jediné Android smartfóny, pri ktorých som mal pocit z dostatočne rýchleho a pohodlného odomykania, boli OnePlus 5T a OnePlus 6. Lenže nie je čo oslavovať. Je tu ešte jeden problém s 2D snímaním tváre, a to oveľa väčší než tragická použiteľnosť v reálnej prevádzke.

Falošný pocit z bezpečia

Skenovanie tváre, ktoré sa doteraz objavovalo na Android smartfónoch totiž výrazne zaostáva za riešením Apple v oblasti bezpečnosti. Nielenže nie je vhodné pre autorizáciu platieb (čo si výrobcovia uvedomujú), zlyháva aj pri svojej primárnej úlohe zabezpečenia smartfónu (tu už výrobcovia skôr zakrývajú oči). Najviac ma daný fakt zarazil pri nedávnom testovaní OnePlus 6. Bol som výrazne sklamaný pri pohľade na to, aké jednoduché je oklamať 2D technológiu odomykania na smartfóne.

Všetko čo potrebuješ k odomknutiu zariadenia je vytlačiť fotku s tvárou majiteľa, postaviť ju pred telefón a identifikácia používateľa prebehne prakticky rovnako rýchlo. Aj v tomto patrí OnePlus 6 k špičke. Či som skenoval fotku alebo moju tvár, odomknutie bolo bleskové.

Rovnakým spôsobom však môžeš „otvoriť“ napríklad aj Galaxy S9 (ktorý má aspoň možnosť nastaviť citlivosť snímania, avšak kvôli tomu sa následne odomykanie stane výrazne nepohodlné) a som si istý, že aj iné smartfóny s 2D skenom.

Táto situácia samozrejme nie je nejakým veľkým odhalením a v podstate výrobcovia opakovane priznávajú, že dané zabezpečenie nie je tak pokročilé ako na iPhone X, lenže stále je to problém. Námaha, ktorú treba potenciálne vydať na odomknutie zariadenia je nebezpečne nízka. Veľakrát by stačilo stiahnuť prvú fotku zo sociálnych sietí, vytlačiť ju a vstup do telefónu je následne otázkou sekúnd. Na to netreba prakticky žiadne, ani minimálne „hackerské znalosti“.

Prosím, nepoužívať

Uzamknutie smartfónu pomocou 2D skenu je v určitom pohľade samozrejme lepšie než žiadne, lenže to nestačí. Android výrobcovia technológiou len zbytočne podporili nezodpovedné konanie nás používateľov a vytvorili umelý dojem z dostatočného zabezpečenia našich zariadení. Nehovoriac o tom, že 2D skenovanie tváre je jednou z najnepohodlnejších funkcií, ktorú smartfóny kedy mali.

Riešenie z tohto problému pritom máme dostupné už niekoľko rokov. Snímač odtlačkov prstov je výrazne bezpečnejší, pohodlnejší a nájdeme ho na smartfónoch každej cenovej kategórie. Náhlenie sa za čo najrýchlejšou odpoveďou k Face ID od Apple bolo chybou, ktorú výrobcovia spraviť nemali a my sme ju ani nemali podporiť. Nakoniec, 3D technológia snímania sa už aj tak na Androidy postupne dostáva a 2 roky od predstavenia iPhone X to rozhodne netrvalo. Stačilo len chvíľu počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú