Nasledujúca šestica nástrojov zastáva rôzne segmenty, ako môžeš konzumovať informácie o predpovedi počasia.

Zatiaľ čo sú niektoré z nižšie spomenutých aplikácií využiteľné v pravidelných časových intervaloch a nevyžadujú si veľa pozornosti používateľa, iné sa sústredia na dlhodobejšie plánovanie napríklad výletov za použitia nie vždy konvenčných metód predpovedania počasia.

Bezkonkurenčná nálož informácií – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Rozhodne najvšestrannejší a aj napriek svojej na prvý pohľad prílišnej komplexnosti patria služby SHMÚ medzi najpoužívanejšie nástroje pre meteorologické spravodajstvo medzi Slovákmi.

Na stránkach SHMÚ nájdeš ako priamočiaru odpoveď na otázku aktuálneho a nadchádzajúceho počasia v regiónoch Slovenska, po hlbšom bádaní natrafíš aj na históriu a predpoveď nameraných teplôt či rôznych výstrah nasledujúcich hodín a dní.

Samozrejmosťou je aj podrobné grafické rozlíšenie hydrologického spravodajstva a v prípade povodní aj výstrahy s nimi spojené. Monitorovanie sucha, zrážok alebo spravodajstvo kvality ovzdušia pomocou dedikovaných staníc sú aspektami, ktoré SHMÚ stavajú do vedúcej pozície slovenského spravodajstva o počasí.

Chvályhodným dodatkom poskytovania informácií je poskytovanie predpovedí v stručnom alebo naopak rozšírenom formáte. Kapitolou a dnes už legendou je meteogram Aladin, generujúci automaticky v reálnom čase meteorologickú predpoveď na nasledujúce dni.

Využi živé webkamery pre sledovanie aktuálnej situácie v rôznych častiach sveta

Plánuješ si výlet a rád by si vedel, aká je situácia s počasím v danej destinácii z prvej ruky? Živé webkamery sú roztrúsené po celom svete a bezpochyby ich najlepšou voľbou je databáza desiatok kamier SkylineWebcams.

www.skylinewebcams.com

Tá disponuje príjemným používateľským prostredím určeným práve pre plánovanie výletov, čomu nasvedčuje aj jedinečné filtrovanie, či už v závislosti od skúmanej destinácie, alebo jednotlivých krajín. Jediným a rozhodne najzásadnejším mínusom je absencia Slovenska.

www.online-webkamery.sk

Práve pre potreby pozorovania slovenských destinácii tu je služba Online Webkamery, figurujúca ako križovatka rôznych ponúk živého prenosu poskytujúcich aktuálny pohľad v reálnom čase skrz webkamery roztrúsené po celej krajine.

Od jej používania však odrádza neprívetivý spôsob interakcie, keďže prístup k živému záznamu neponúka samotný portál, ale ten ťa len presmeruje na poskytovateľov obrazu.

S rôznorodosťou poskytovateľov obrazu vzniká aj riziko ich nefunkčnosti, kedy sme neraz narazili na chybné zobrazovanie alebo absolútnu absenciu záznamu. V takomto prípade by zahrnutie Slovenska do projektu SkylineWebcams bolo bezprostredným riešením.

Vstavaná aplikácia smartfónu a kooperácia s inteligentnými asistentami

Jednoznačne najrýchlejším spôsobom overenia počasia je vstavaná aplikácia v smartfóne. V tomto prípade je úplne jedno, či si majiteľom Androidu alebo zariadenia od Apple, kedy každý zo systémov poskytuje relatívne rovnako presné informácie o aktuálnom počasí, pričom sa služby spoliehajú na údaje z externých zdrojov.

Tieto aplikácie sú už spravidla menej komplexné na ovládanie v porovnaní s dedikovanými nástrojmi pre sledovanie počasia a poskytujú len základné informácie o aktuálnom, respektíve na najbližšie dni predikovanom počasí.

FonTech

Hlavný dôvod ich umiestnenia na takomto zozname je perfektná implementácia v systéme, kedy dokážu bez akýchkoľvek prekážok spolupracovať so vstavanými inteligentnými asistentmi, a tým pádom aj naučenými frázami.

Ich používanie v domácnosti prostredníctvom inteligentných reproduktorov je tak len vítaným plusom, vďaka čomu máš najaktuálnejšie informácie o počasí naozaj vždy po ruke.

Všestranné odporúčanie pre všetky mobily

Dôvodom, prečo volíme aplikáciu Today Weather a nie dnes už ikonickú AccuWeather, je prostý. Prvá spomínaná aplikácia totiž ponúka rovnako nádherný dizajn používateľskej ponuky, kedy sa snaží na čo najpodrobnejšom, no zároveň prehľadnom paneli ponúknuť hodnoverné informácie o počasí z vlastného zdroja.

Samozrejmosťou je aj možnosť voľby iného z početných zdrojov dát (medzi nimi aj Accuweather.com), kedy sa rozhodne odporúčame spoliehať na predvolenú možnosť ponúkanú aplikáciou.

Na druhej strane služba AccuWeather za roky na trhu narástla do obrovských rozmerov, kedy by sme sa ju v neplatenej forme nebáli označiť za zbytočne neprehľadnú a reklamou prehltenú alternatívu. V nedávnej minulosti sa zároveň používatelia začali sťažovať na podávanie nepresných alebo oneskorených informácii, čo pri takto zameraných aplikáciách je obrovských krokom vedľa.

V oboch prípadoch však aplikácie ponúknu nádherné widgety, kedy rovnako na plnej čiare boduje minimalistický dizajn Today Weather. Mnohí používatelia po stiahnutí obľúbenej aplikácie Dark Sky z Obchodu Play inklinovali práve k tejto službe. Today Weather nechýba ani zariadeniach s iOS.

Jedinečná alternatíva pre iOS

Dlhé roky podporovaná aplikácia Dark Sky v minulých mesiacoch ukončila svoju púť na Androide, a tak ostala na paškál iba používateľom iOS. Žiaľbohu, presného a dizajnérsky vyšperkovaného zážitku sme sa my, Slováci, nikdy nedočkali.

Povšimnutiahodnou alternatívou je nórska aplikácia Yr poskytujúca dáta o počasí s extrémnou presnosťou v primárnom menu, oklieštenom o akékoľvek iné, bežnému používateľovi nepotrebné informácie. Tie aplikácia skrýva v dedikovaných sekciách, takže vášnivému meteorológovi nechýbajú, no zároveň sa mu nepletú do cesty pri rýchlej kontrole predpovede.

Na iOS (ale aj Androide) aplikácia boduje vďaka svojej prístupnosti, keďže je úplne zadarmo bez akejkoľvek možnosti plateného modelu, vďaka čomu funguje bez akýchkoľvek reklám.

Štatút našej najobľúbenejšej voľby pri iOS si aplikácia Yr získala presnými (často presahujúcimi až 90 % presnosť) predpoveďami, ktoré si v kombinácii s natívnou podporou widgetov dostupných na iPhonoch / iPadoch od iOS 14 / iPadOS 14 budú hľadať bezplatného konkurenta len veľmi ťažko.

Nepopierateľná pomoc pri cestovaní autom – Waze

Softvér Waze patrí medzi najpoužívanejšie navigácie pri jazde autom, za čo môžeme ďakovať širokej podpore ako samotných vývojárov, tak aj komunite. Okrem navigácie však aplikácia už od konca minulého roka podporuje upozornenia na cestnú situáciu.

Vynikajúcou správou je, že reportáže o skomplikovaní premávky počasím sú dostupné aj na Slovensku. Vodiči sú tak na zasnežené alebo horšie zjazdné úseky informovaní v reálnom čase aj za pomoci ostatných šoférov.

Medzi tie tak patrí hmla, krupobitie, záplavy, ľad na ceste alebo neodhrnutá cesta, kedy sa upozornenia ostatných vodičov hodia najmä pri náročnejšie udržiavaných, respektíve cestármi zanedbaných úsekoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú